Kajetan Szuwar| 
aktualizacja 

37-latek chciał pomóc policji. Teraz sam ma problemy

281

Odkrywca-amator znalazł pistolet. Policjanci zarekwirowali mu za to magnes.

37-latek chciał pomóc policji. Teraz sam ma problemy
(krasnystaw.lubelska.policja.gov.pl)

*Mężczyzna przeczesywał dno rzeki Wieprz magnesem neodymowym. *Wyłowił broń i amunicję. Zaalarmowany zgłosił znalezisko policji i wtedy zaczęły się jego kłopoty.

*Policjanci przybyli na miejsce. *Zamiast wdzięczności za trofeum mogące być tropem w śledztwie, zarekwirowali mężczyźnie magnes. Argumentem był brak zezwolenia na działalność wydobywczą. Artykuł 36. ustawy o ochronie zabytków stanowi jednak, że:

Pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków wymaga: poszukiwanie ukrytych lub porzuconych zabytków ruchomych, w tym zabytków archeologicznych, przy użyciu wszelkiego rodzaju urządzeń elektronicznych i technicznych oraz sprzętu do nurkowania.

Pistolet nie wyglądał na zabytek. W sezonie letnim podobne łowy nie należą do rzadkości. Najczęściej jednak nie kończą się sankcjami. Wszczęto postępowanie wyjaśniające, czy 37-letni mieszkaniec Krasnystawu poniesie odpowiedzialność za dobre chęci.

Wszystkim miłośnikom historii oraz amatorom poszukiwań przypominamy, że za prowadzenie poszukiwań bez stosownego zezwolenia grozi do 2 lat pozbawienia wolności – informują krasnostawcy policjanci nie powołując się jednak na konkretną podstawę prawną.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić