Natalia Bogucka| 
aktualizacja 

Afgańczyk zabił swoją 10-letnią żonę w zemście za krewną

185

Jak poinformowały władze Afganistanu, dziewczynka, której wiek określa się na 7 do 10 lat, była torturowana przez męża, który w końcu doprowadził do jej śmierci. Wszystko w ramach zemsty za swoją krewną.

Afgańczyk zabił swoją 10-letnią żonę w zemście za krewną
(Getty Images)

Dziewczynka o imieniu Hamleya została zmuszona do ślubu. Dziecko musiało uczynić zadość tradycji zwanej "badal". Polega ona na tym, że dwie rodziny wymieniają między sobą panny młode, aby zmniejszyć koszty małżeństwa. Badal umożliwia im bowiem uniknięcie wnoszenia posagu.

*Wiek wymagany do zawarcia małżeństwa w Afganistanie to 16 lat dla kobiet i 18 w przypadku mężczyzn. * Mimo to, tradycyjna praktyka zawierania małżeństwa z dziećmi jest wciąż obecna, zwłaszcza na prowincji. Jak podał w niedawnym raporcie UNICEF, co najmniej 1 na 3 Afganek wychodzi za mąż przed ukończeniem 18. roku życia.

Hameya poślubiła mężczyznę co najmniej dwukrotnie od siebie starszego. Jego wiek określany jest przez policję na 20 do 30 lat. Wiadomo, że wcześniej miał minimum jedną żonę.

Po tym, jak druga z kobiet wydanych za mąż w ramach wymiany, została zamordowana przez własnego męża, małżonek Hameyi zaczął torturować także i ją „w akcie zemsty” i ostatecznie doprowadził do jej śmierci – tłumaczył rzecznik gubernatora prowincji Jamshid Shahabi.

*Morderca uciekł przed policją. * W ręce śledczych wpadł natomiast ojciec dziewczynki, który doprowadził do tak wczesnego małżeństwa. Obecnie jest przesłuchiwany.

_Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zobacz także: Zobacz także: Afganistan na starych fotografiach
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić