Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Aleksander Sławiński
|

Bangladesz. Masowe modły o ochronę przed epidemią

334
Podziel się:

W bengalskim mieście Raipur odbyło się wielkie spotkanie modlitewne, mające odegnać od ludzi groźbę epidemii koronawirusa. Władze i lekarze alarmują, że podobne zgromadzenia pogorszą sytuację, zamiast pomóc.

Bangladesz. Masowe modły o ochronę przed epidemią
(East News, AFP)

W mieście Raipur na południu kraju, zgromadziły się w środę dziesiątki tysięcy muzułmanów. W trakcie wspólnych modłów, wierni recytowali m.in. "wersety leczące" z Koranu.

Według lokalnej policji w ceremonii religijnej wzięło udział około 10 tys. ludzi. Jednak media twierdzą, że prawdziwa liczba wiernych mogła wynosić nawet 30 tysięcy. Zdaniem organizatorów było to z kolei 25 tysięcy.

Organizatorzy nie dostali żadnego pozwolenia od władz. Podkreślił to szef policji w Raipurze, Tota Miah. Jednak w Bangladeszu tego rodzaju wydarzenia rzadko kiedy są uregulowane formalnie.

Ceremonie religijne a koronawirus

Niezależnie od dokładnej liczby, podobne zgromadzenia tworzą ogromne ryzyko zakażeń. Przykładem może być konferencja islamska, która pod koniec lutego odbywała się w Kuala Lumpur. Spośród 16 tysięcy osób biorących w niej udział, około 500 zostało zarażonych, co doprowadziło do gwałtownego wzrostu zakażeń m.in. w Malezji, Indonezji i Singapurze.

Modlitwy w Raipurze odbywały się tego samego dnia, w którym Bangladesz potwierdził pierwszy przypadek śmierci z powodu koronawirusa. Jak dotychczas było to jedyny udokumentowany zgon z powodu COVID-19, przy 20 zakażeniach. Służba zdrowia w kraju stoi jednak na dość niskim poziomie, więc realna liczba zakażonych jest trudna do oszacowania.

Dodatkowe zagrożenie tworzą też regularne klęski żywiołowe uderzające w Bangladesz oraz niezwykle wysoka gęstość zaludnienia. Na obszarze niemal dwa razy mniejszym od Polski, mieszka ponad 160 milionów ludzi. Wielu z nich funkcjonuje w skrajnie trudnych warunkach. Często są pozbawieni dostępu nie tylko do bieżącej wody, ale nawet do jakichkolwiek źródeł czystej wody pitnej.

Zobacz także: Minister zdrowia: Msze Święte to ryzyko zakażenia

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

KOMENTARZE
(334)
Edek
2 lata temu
Nie ma statystyk i nie ma zachorowań. Zupełnie jak tutaj.
biskup
2 lata temu
tacy inteligentni jak katolicy a jak naukowcy znajda lek na wirusa to kieckowi przebierance stwiedza ze to ich modlitwy do pana pawiana to sprawily
Pat
2 lata temu
Czy to tak dużo różni się od polskiego, katolickiego podejścia?
OJTAM OJ TAM
2 lata temu
Struktura religijna kraju w 2010 roku według Pew Research Center: islam – 89,8%
bbbb
2 lata temu
wszystko przygotowane tak jak miało być tylko na nowe
hamburger
2 lata temu
jeszcze trochę bo jak naciągać z gustem... bo po co ryzykowć
hamburger ..
2 lata temu
jest pomysł na to też tak uważam... myślę że ktoś jemu to świadomie zrobił i to ze swojego kontaktu tak myślę.
adler
2 lata temu
każda religia to ciemnota.
Kinia
2 lata temu
O matko jaka ciemnota !
pol
2 lata temu
ciemny lud
pol
2 lata temu
ciemny lud
pol
2 lata temu
ciemny lud
pol
2 lata temu
ciemny lud
pol
2 lata temu
ciemny lud
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić