Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na

Będziemy mieli satelitę? Polskie ministerstwo snuje kosmiczne plany

8
Podziel się

"Gazeta Wyborcza" postanowiła bliżej przyjrzeć się strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju kraju, znanej jako plan Morawieckiego. Jednym z punktów tego dokumentu jest rozwój sektora kosmicznego w Polsce.

Będziemy mieli satelitę? Polskie ministerstwo snuje kosmiczne plany
(wikiimages)
bEULLtUB

Dziennik przypomniał, że mamy już pewne zasługi w branży kosmicznej. Choć nie wysłaliśmy nigdy w przestrzeń swojej rakiety, to w naszym kraju powstawały elementy wykorzystywanych w misjach pojazdów, np. podzespoły do marsjańskiego łazika Curiosity oraz satelity naukowe Lem i Heweliusz.

Teraz jednak wszystko może się zmienić. Okazuje się, że w Ministerstwie Rozwoju trwają obecnie prace nad Narodową Strategią Kosmiczną. Projekt tego dokumentu pojawi się jesienią, ale już sama wieść o nim wzbudziła wielkie zainteresowanie polskiego sektora kosmicznego.

Przełom nastąpił po tym, jak Polska wstąpiła 4 lata temu do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). To był w zasadzie początek polskiej komercyjnej branży kosmicznej - powiedział "Gazecie Wyborczej" dr Grzegorz Brona, prezes Creotech Instruments, polskiej firmy działającej w sektorze kosmicznym.

bEULLtUD

Specjaliści są zdania, że wziąć pełnoprawny udział w zdobywaniu kosmosu możemy tylko w jeden sposób. Musimy wysłać tam polskiego satelitę. Według dr inż. Piotra Orleańskiego, wicedyrektora Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk, istnieją dwa rozwiązania - albo kupimy w całości satelitę zagranicznego, albo sami zbudujemy go w kraju we współpracy z zachodnimi firmami.

Dlaczego nie zbudujemy go sami? Ponieważ wojsko chce mieć go najpóźniej za kilka lat, a nasz przemysł, o ile by temu wyzwaniu podołał, raczej przed upłynięciem minimum dekady nie uporałby się z tym zadaniem. A tu chodzi nawet o 700 mln zł i bezpieczeństwo narodowe - tłumaczy "Gazecie Wyborczej" Orleański.

Autor: Tomasz Wiślicki

bEULLtUJ

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

bEULLtVe
KOMENTARZE
(8)
Min PiT
5 lata temu
Nasz wlasny im. Lecha Kaczynskiego, dobra zmiana
c
5 lata temu
Taniej będzie wysłać na orbite doczepianą kapsułe do samolotu, niż budować od podstaw wyrzutnie. USA podobno nie wyślą w kosmos już statku, była o tym mowa. Nadejszła pora na Polskie UFO !!!
sam
5 lata temu
mam chętnego na pierwszy lot to J jak Joker.
bEULLtVf
zal
5 lata temu
By nie głupie +500 abo marnowanie tyle Milionów na jakis Lewandowskich abo inne baletnice to powoli cały wszechświat by był zbadany..A wojskowy który ryzykuje życie ma ledwo 2500 zl abo weteran wojenny nie ma na lekarstwa a baletnice za nic tyle kasy
kosmita
5 lata temu
Nic z tego nie wyjdzie bo pieniądze przejmie ojciec dyrektor. On ma kosmiczne plany i powie że będzie szukał wód geotermalnych na marsie
gosc
5 lata temu
Lepiej troche sie wstrzymac i od razu wskoczyc w technologie latajacych talerzy.
Dr.Trolowsky
5 lata temu
Mamy olbrzymie dokonania w zdobywaniu kosmosu. Przykład? Tych dwóch co ukradli Księżyc.
dr_OMG
5 lata temu
e tam 25 tyś$ kosztuje wyniesienie ładunku na niską orbitę, fakt spadnie po 3 miesiącach ale moge zrobić to na własną kieszeń
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić