Będziemy mieli satelitę? Polskie ministerstwo snuje kosmiczne plany

9

"Gazeta Wyborcza" postanowiła bliżej przyjrzeć się strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju kraju, znanej jako plan Morawieckiego. Jednym z punktów tego dokumentu jest rozwój sektora kosmicznego w Polsce.

Będziemy mieli satelitę? Polskie ministerstwo snuje kosmiczne plany
(wikiimages)

Dziennik przypomniał, że mamy już pewne zasługi w branży kosmicznej. Choć nie wysłaliśmy nigdy w przestrzeń swojej rakiety, to w naszym kraju powstawały elementy wykorzystywanych w misjach pojazdów, np. podzespoły do marsjańskiego łazika Curiosity oraz satelity naukowe Lem i Heweliusz.

Teraz jednak wszystko może się zmienić. Okazuje się, że w Ministerstwie Rozwoju trwają obecnie prace nad Narodową Strategią Kosmiczną. Projekt tego dokumentu pojawi się jesienią, ale już sama wieść o nim wzbudziła wielkie zainteresowanie polskiego sektora kosmicznego.

Przełom nastąpił po tym, jak Polska wstąpiła 4 lata temu do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). To był w zasadzie początek polskiej komercyjnej branży kosmicznej - powiedział "Gazecie Wyborczej" dr Grzegorz Brona, prezes Creotech Instruments, polskiej firmy działającej w sektorze kosmicznym.

Specjaliści są zdania, że wziąć pełnoprawny udział w zdobywaniu kosmosu możemy tylko w jeden sposób. Musimy wysłać tam polskiego satelitę. Według dr inż. Piotra Orleańskiego, wicedyrektora Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk, istnieją dwa rozwiązania - albo kupimy w całości satelitę zagranicznego, albo sami zbudujemy go w kraju we współpracy z zachodnimi firmami.

Dlaczego nie zbudujemy go sami? Ponieważ wojsko chce mieć go najpóźniej za kilka lat, a nasz przemysł, o ile by temu wyzwaniu podołał, raczej przed upłynięciem minimum dekady nie uporałby się z tym zadaniem. A tu chodzi nawet o 700 mln zł i bezpieczeństwo narodowe - tłumaczy "Gazecie Wyborczej" Orleański.

Autor: Tomasz Wiślicki

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić