Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na

Bloger skazany, bo napisał, że ZSRR najechało na Polskę w 1939 roku

45
Podziel się:

Rosyjski sąd w mieście Perm skazał 37-letniego blogera Władimira Łuzgina na karę 200 tys. rubli (równowartość 12 tys. zł). Mężczyzna został ukarany za opublikowanie na rosyjskim odpowiedniku Facebooka, portalu Vkontakte, tekstu o wspólnej napaści Związku Radzieckiego i hitlerowskich Niemiec na Polskę w 1939 roku. Mężczyzna odwołał się od tej decyzji, jednak wczoraj Sąd Najwyższy podtrzymał wyrok wydany w niższej instancji.

Bloger skazany, bo napisał, że ZSRR najechało na Polskę w 1939 roku
(Wikipedia)

Decyzja rosyjskiego wymiaru sprawiedliwości ma wymiar symboliczny. Wydano ją bowiem w 77. rocznicę napaści III Rzeszy na Polskę. Wyrok skazujący ogłoszono na podstawie art. 354 ust. 1 rosyjskiego kodeksu karnego, który dotyczy "rehabilitacji nazizmu". Takiego czynu miał się dopuścić Łuzgin, udostępniając na swoim profilu tekst pt. "15 faktów o Stepanie Banderze, o których nie miałeś pojęcia". Przeczytać w nim można m.in. że "komuniści i Niemcy wspólnie napadli na Polskę, rozpętując II wojnę światową".

Obrońca skazanego, Henry Reznik, nie kryje oburzenia. Prawnik stwierdził, że tym wyrokiem Sąd Najwyższy zdyskredytował swój wizerunek. Widzi w rozstrzygnięciu niebezpieczny precedens, który może być wykorzystywany w przyszłości przeciwko innym osobom. Reznik dodał także, że wraz z decyzją Sądu Najwyższego wyczerpały się jego możliwości prawne obrony klienta w Rosji i sprawę skieruje do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Łuzgin jest pierwszą ofiarą nowego prawa w Rosji. W 2014 roku projekt restrykcyjnej ustawy przewidującej drakońskie kary za tzw. "rehabilitowanie nazizmu" napisanej przez Jelenę Jarowaję podpisał sam Władimir Putin. Nowa ustawa przewiduje dla skazanych wysokie grzywny a nawet karę do 5 lat pozbawienia wolności. Jarowaja jest również autorką tzw. ustawy antyterrorystycznej, którą organizacje na rzecz praw człowieka określają jako "ekstremalnie represyjną".

Autor: Kamil Królikowski

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(45)
stefan
6 lat temu
czyli wychodzi na to ze napasc sowietow na polske w 1939 to bajka ...
nl
6 lat temu
w dupie z tymi kacapami , dajcie żyć ludziom a nie piszecie tylko o tym putinie.Każdy wie że sa teź porządni Rosjanie co znają historię i jej nie przekłamują a sa tacy co sie do niczego nie przyznają.Co to za władza która topi swoich marynarzy (Kursk)i to nie w epoce stalina?
Otempora
6 lat temu
Oto przykład do czego prowadzi "polityka historyczna". W Putinlandzie już skazują za mówienie prawdy, a my niestety chcemy iść tą samą drogą. Niedługo nie będzie wolno powiedzieć prawdy o Jedwabnem, o zbrodniach Burego, o tym jak przeor Kordecki pokornie poddał zakon królowi szwedzkiemu itp. itd. Będziemy jak ci nieszczęśni Rosjanie karmieni mitami, legendami i zwykłymi kłamstwami. Obym się mylił, ale na razie wszystko na to wskazuje
Antypis
6 lat temu
Rosjanie zawsze nie byli godnym zaufania narodem. Zdradę i intrygi mają we krwi a nóż w plecy wbijają bardzo chętnie.
Zibi
6 lat temu
Władimir Władimirowicz,naginanie historii do własnych potrzeb,to kłamstwo,tym bardziej że jeszcze są nie wyeliminowani swiadkowie,a u was znajet to kak propaganda.
zimny
6 lat temu
I tak ruskie bandziory będą kłamać przez tysiąc lat.
obywatel RP
6 lat temu
Bo w Rosji już tak jest od bardzo dawna ,ze za mówienie prawdy ,głównie historycznej karze się tam ludzi więzieniem,karą pieniężną lub ciężkimi robotami bóg wie gdzie na końcu świata.Zakłamanie jest takie jak w każdym kraju komunistycznym,aby ukryć kłamstwo władzy rządzącej.W Polsce też tak było za komuny i za POPSL.
Teodor
6 lat temu
Aleśmy w tę wojnę narozrabiali ! Nie dosyć ze nagminnie mordowaliśmy Żydów i przejmowaliśmy ich majątki ,nie dosyć że wypędziliśmy biednych Niemców ( majątek -j.w )to jeszcze pchaliśmy się drzwiami i oknami do rosyjskich uzdrowisk w Kazachstanie ,Syberii ,na Kołymie...oczywiście przejazd i utrzymanie na koszt radzieckiego czieławieka ! Narodek handlowy głośno domaga się odszkodowań ,"wypędzeni " chcą wracać , tylko patrzeć jak ruskie koleje zapragną opłaty za przewóz Polaków przez tysiące kilometrów .Bul ,ryży i ta od wąchania kotletów i stawiania lodów z pewnością by im to załatwili.A my chętnie byśmy tyrali żeby odpokutować wojnę ,którą "rozpętał" Franek Dolas .
Jola
6 lat temu
Jak widać prawda ich mocno w oczy kole ale co zrobić nawet i u nas byli tacy co mówili że Rosjanie nas wyzwolili bo w nauce historii nic nie było powiedziane że najpierw nas najechali od wschodu ale jeszcze żyją dawni mieszkańcy wschodnich kresów i pamiętają jak było oraz to że musieli opuścić rodzinne strony po tym ,,wyzwoleniu,,
Neron
6 lat temu
do marek-ty ignorancie,zal mi ciebie.
bezczel
6 lat temu
A co Putin powie o gwałtach na więźniarkach w "wyzwolonym" przez ZSRR obozie Auschwitz? Pewnie to amerykańska propaganda :)
Mad Marx
6 lat temu
U nas też "dobra zmiana" chce wprowadzić podobne prawo, w myśl którego , jak ktoś stwierdzi, że Polacy w czasie wojny kablowali Niemcom na Żydów albo na innych Polaków, czy że Polacy dopuścili się mordów na Żydach to popełni przestępstwo.
xxx
6 lat temu
no niestety punkt widzenia zależy od punktu siedzenia i każdy ma swoją prawdę i nie tylko Rosjanie ale i Niemcy też ---to straszne i przykre bo nie wyciągają wniosków i jeszcze uważają ,że my mam być wdzięczni ,to szalone ale nic my nie możemy zrobić z tym.wypierają zło .
czytelnik
6 lat temu
To jest nic w porównaniu do Polski. Tutaj za pisanie prawdy o powojennych obozach koncentracyjnych można trafić do więzienia. Ta nowa ustawa każąca za używanie określenia polski obóz koncentracyjny to jest dopiero HAŃBA. Po wojnie na Śląsku funkcjonowała cała siec obozów w których katowano i mordowano ludzi . Więc pytam czy to były marsjańskie obozy ?
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić