Wróć na
Dagmara Smykla
|

Całun Turyński to oszustwo? Nowe badania na to wskazują

175
Podziel się

Naukowcy poddają pod wątpliwość autentyczność Całunu Turyńskiego. Płótno zostało przeanalizowane przy pomocy technik z dziedziny kryminalistyki.

Całun Turyński to oszustwo? Nowe badania na to wskazują
(Wikimedia Commons CC0)
bCGqnMkB

Naukowcy uważają, że plamy krwi nie pochodzą od ukrzyżowanego człowieka. Nowe badania, których wyniki opublikowano w Journal of Forensic Sciences, wskazują że Całun Turyński to mistyfikacja.

Użyto technik wykorzystywanych w kryminalistyce. Całun Turyński był wielokrotnie badany, ale nigdy w ten sposób - informuje BuzzFeed. Zadania podjęła się grupa badaczy pod przewodnictwem Matteo Borriniego, naukowca z katedry medycyny sądowej z Uniwersytetu Johna Mooresa w Liverpoolu. Z pomocą prawdziwej i syntetycznej krwi sprawdzali, jakie ślady na tkaninie zostawia krwawiący leżący człowiek.

bCGqnMkD

Całunem owinięto stojącego człowieka. Okazało się, że ślady na płótnie pozostawione przez leżącego człowieka byłyby rozmieszczone pod innymi kątami. Wygląda na to, że do stworzenia Całunu użyto stojącego człowieka, który został wcześniej zraniony w odpowiednich miejscach.

Sam fakt, że plamy krwi pozostały na rzekomo oczyszczonym ciele zmarłego, budzi wiele wątpliwości - powiedział Jonathyn Priest, ekspert z dziedziny medycyny sądowej z Bevel, Gardner and Associates

Kościół nie wypowiada się na temat jego autentyczności. Całun znajduje się w katedrze św. Jana Chrzciciela w Turynie. Watykan traktuje go bardziej jak ikonę i nigdy oficjalnie nie rozstrzygał tego, czy w płótno rzeczywiście owinięto ciało Jezusa.

bCGqnMkJ

Badacze zastrzegają, że ich badania nie są ostateczne. Nie uwzględniali czynników takich jak wpływ czyszczenia zwłok i przygotowywania ich do pochówku. To materiał na kolejne śledztwo.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zobacz także: Historia ludzkości do zrewidowania. Niezwykłe odkrycie w Chinach

bCGqnMle
KOMENTARZE
(175)
Facepalm
2 lata temu
Wszystkie religie to ściema żeby wygodnie się żyło namiestnikom różnych "bogów".
Janko
2 lata temu
Nie są to pierwsze badania podważające prawdziwość tzw. Całunu Turyńskiego. Różnymi metodami dowodzono już że całun ten powstał na przełomie wieków XI i XII. Jezus jak podaje kościół zmarł w roku 33. Jak więc do pochówku Jezusa mogli użyć całunu, który wyprodukują dopiero 1100 lat później, tego kościół też nie podaje. Pewne jest, że całun przyciąga miliony pielgrzymów i turystów, wraz z ich pieniędzmi. Takich dochodów nikt się chętnie nie pozbywa.
Jan
2 lata temu
Metodą radiowęglową już 30 lat temu stwierdzono, że płótno z całą pewnością pochodzi z 12/13 wieku.
bCGqnMlf
Oko
2 lata temu
od dawna wiadomo ze te " artefakty" to oszustwo średniowieczne ! Wystarczy poczytać zapis historyczny z Biblii i wszystko w temacie . Ciało Jezusa zawinięto w bandaże tak zwane prześcieradła a głowa była owinięta w chustę! sami poczytajcie ! Kościół bazuje na kulcie przedmiotów bałwanów posągów krzyżyków śniętych obrazów , obrazków i zaadaptowanym pogaństwie choince i świętym mikołaju czyli syberyjskim szamanie ! Ta religia pełna oszustw ( 36 gwoździ we francuskich kościołach którymi przybito Jezusa !!!!! palce świętych a nawet kopyto osiołka ha ha ah co za zakłamany biznes i fałszywy kler watykański
Tomi
2 lata temu
Przecież religia to fikcja dla słabeuszy by duchownym mogło się dobrze żyć. Jaki Bóg na świecie chce od wiernych pieniędzy, władzy nad państwami i znikomej inteligencji ludu?? Różni oszuści, a w śród nich Bóg Rydzyk i kolesie :)
Najnowsze komentarze (175)
Adam.
2 lata temu
Do Piotr - Nie bluźnij, bo Jezus Chrystus niema nic wspólnego z tymi zakłamanymi naukami kościoła katolickiego. Nie obrażaj Jezusa, już tyle razy udowodnione zostało to, że Jezus nie winien jest tych wszystkich kłamstw i oszust katolickiej wiary Watykanu. Nie porównuj Jezusa osoby do zakłamanych praktyk i oszustw Watykanu , ego Babilonu Wielkiego!.
Adam.
2 lata temu
Wiadomo , że całun Turyński to fałszerstwo, w Biblii nigdzie nie pisze, że Jezus był zawinięty w płachtę materiału, tylko napisane jest, że był owinięty pasami materiałów, tak jakby obecnie był użyty bandaż do owinięcie człowieka. Biblia jest bardziej wiarygodnym źródłem wiedzy niżeli jakieś wymysły szatańskiej wiary kk. i Watykanu.
R
2 lata temu
Kosciol to jeden wielki kit ,tylko baranow duzo
jj
2 lata temu
ten portal to szmatławiec i tyle już dawno udowodniono ,że całun jest Oryginalny a po za tym to kwestia wiary a wiara nie opiera się na dowodach czy nauce!
Piotr
2 lata temu
Czy jest prawdziwy czy też nie Nie zmienia faktu że Jezus Chrystus to sam Szatan!!!
gość
2 lata temu
Zapomnieli dodać, że wszyscy "naukowcy" byli żydami, wojna z Chrześcijaństwem przybiera na sile. Żydzi czują się coraz pewniej i dobrze pycha i ignorancja kroczy przed upadkiem.
kpb
2 lata temu
"Poddają pod wątpliwość"... Kto to tworzy?
Dlaczego?
2 lata temu
Dlaczego "odkrywacze" fałszerstwa w XXI wieku nie zrobią TAKIEGO??
bCGqnMkX
Magdalena
2 lata temu
Jak kryminalni biorą się za badania to wiadomo, że się mylą. Metoda radiowęglowa też nie jest precyzyjna. Natomiast obraz na płótnie wypalony dzięki nadprzyrodzonej, niewyobrażalnej energii pochodzącej ze zmartwychwstania jest jedyny, niepowtarzalny bo dotychczas tylko On Zmartwychwstał. Ślady krwi to równoległa sprawa, wiadomo że Chrystus umierał i krwawił w pozycji pionowej. Więc to tylko dodatkowy dowód, że całun jest prawdziwy.
mmhhkhkhkhkh
2 lata temu
W jednych przypisach Bóg zsyła plagi i.t.p.a tu mordują Mu syna i nic
rtu
2 lata temu
i te wizerunki Jezusa na zdjęciach wyglada jak model a ludzie wtedy mieli głowy bardziej okrągłe
iii.
2 lata temu
Były już dziesiątki takich opinii.
Heniek
2 lata temu
Hahah , ale bzdety ... jeszcze ludzie w takie bzdury wierzą , to niemożliwe ... :)
Adela
2 lata temu
Jak z hameryki to na pewno mają rację. Tak jak przy badaniu rzekomej mumi Nefrete, która potem okazała się mumią mężczyzny. Pani badacz nie przyznała się do błędu, ogłosiła że Nefrete była mężczyzną, przy okazji zrobiła męża królowej Achenatona gejem, pominęła też fakt że Nefrete była matką 6 córek. Co bez macicy było by bardzo trudne.
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić