Chcą uchronić Ziemię. NASA i ESA szykują się do misji

68

NASA i Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) połączą siły, by uchronić naszą planetę przed kolizjami z obiektami kosmicznymi. Na dniach inżynierowie obu agencji spotkają się w Rzymie, aby pomówić o ochronie planetarnej.

nasa ziemia esa
nasa ziemia esa (iStock.com)

Chcą zniszczyć asteroidę. Celem misji AIDA będzie zmiana trajektorii lotu asteroidy Didymos, która orbituje między Ziemią a Marsem. Jedna z sond kosmicznych ma ją strącić z kursu, a druga zbadać jej pozostałości, kiedy już się rozbije.

Didymos ma średnicę wynoszącą ok. 780 metrów. NASA ma dostarczyć statek kosmiczny DART, który wykona pierwszą część myśli. Jego start planowany jest na lato 2021 roku. Do zderzenia z asteroidą ma dojść we wrześniu 2022.

Należący do ESA statek Hera zbada następnie pozostałości asteroidy. Zgromadzone informacje mają pomóc ocenić skuteczność podobnych misji. Mogą one być istotne w przyszłości, w sytuacji poważnego zagrożenia dla Ziemi. Start Hery planowany jest na październik 2024 roku.

DART może wykonać swoją misję bez Hery. Wpływ zderzenia tego statku z asteroidą będzie można zmierzyć za pomocą samych obserwacji z Ziemi. Wspólna misja pozwoli jednak wszystko lepiej ocenić. Hera zgromadzi ważne dane, które mogą znaleźć zastosowanie w przyszłych misjach polegających na zmianie trajektorii asteroid – powiedział Ian Carnelli, menedżer projektu Hera, którego cytuje Sky News.

Zobacz także: Zobacz też: "Kosmiczna meduza". Niezwykłe odkrycie NASA
Zobacz także:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić