Wróć na
Radosław Opas
Radosław Opas
|

Czarnobyl. Śmiertelnie niebezpieczne znalezisko koło Prypeci

275
Podziel się

Śmiertelne zagrożenie w pobliżu elektrowni w Czarnobylu. Radioaktywne maszyny, którymi usuwano skutki katastrofy w 1986 roku, stoją porzucone w lesie niedaleko Prypeci. Niebezpieczny sprzęt znalazł w pobliżu Czarnobyla badacz Rob Maxwell z Uniwersytetu w Sydney. Twierdzi, że dotknięcie niektórych z maszyn może zabić człowieka.

Czarnobyl. Śmiertelnie niebezpieczne znalezisko koło Prypeci
(Youtube.com, bionerd23)
bCGlFaUR

Naukowiec z Australii natrafił na porzucony sprzęt koło Czarnobyla. Wykładający na Uniwersytecie w Sydney Maxwell jest archeologiem i specjalistą od promieniowania. Mężczyzna twierdzi, że w lesie nieopodal Prypeci, do której pojechał, natrafił na "istne cmentarzysko" starych i nieużywanych już maszyn. Są tam też zniszczone samochody i samoloty.

Jedno ze znalezisk w Czarnobylu jest szczególnie niebezpieczne. Za najbardziej radioaktywny Maxwell uznaje leżący fragment dźwigu. Tzw. zrywak używany był chwilę po wybuchu reaktora. Zbierano nim grafit, który emitował ogromne dawki promieniowania. Naukowiec uważa, że kontakt z maszyną może być śmiertelny.

Zrywak ten przenosił materiał z powrotem do rdzenia. Stwierdzenie, że jest wysoce radioaktywny i niebezpieczny, nie jest żadną przesadą - powiedział Rob Maxwell w rozmowie z news.com.au.

bCGlFaUT

Zobacz też: Zdjęcie z Czarnobyla, które jest naprawdę straszne

Siłę promieniowania badacz zmierzył samodzielnie. Mężczyzna twierdzi, że aby sprawdzić, ile dokładnie ono wynosi, włożył rękę do środka maszyny. Pomiarów dokonał za pomocą licznika Geigera. Według odczytu urządzenia, w jego pobliżu promieniowanie wynosi około 40 mikroSiwertów na godzinę. Dla porównania Maxwell dodał, że w Sydney zwykle wynosi ono tylko około 0,17 mikroSiwertów. Jak mówi, podczas mierzenia bał się o swoje zdrowie.

Czy się martwiłem? Oczywiście, że tak, cały czas. Przewodnik ciągle mi mówił: "Nie dotykaj go, nie dotykaj go!" Więc po prostu włożyłem bardzo szybko rękę i od razu wyjąłem - relacjonuje Maxwell pobyt w Czarnobylu.

W katastrofie w Czarnobylu zginęło 31 osób. Wyliczenia ekspertów pokazują, że kolejne tysiące mogły umrzeć z powodu nowotworów. Promieniowanie spowodowane wybuchem było co najmniej 100 razy silniejsze niż to, które odnotowano podczas zrzucenia bomby atomowej na Hiroszimę i Nagasaki. W 2018 roku skażone miejsce odwiedziło prawie 72 tys. turystów.

bCGlFaUZ

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bCGlFaVu
KOMENTARZE
(275)
aa
12 miesięcy temu
już dawno był o tym film dokumentalny więc nic nowego nie odkrył
pol
12 miesięcy temu
Szok i niedowierzanie. Zdębienie i oniemienie... a nie!! czekaj! Wiedzą o tym wszyscy od 1986. No prawe wszyscy bo jak się okazuje australia i niemcy nie wiedzieli...
Pripeć
12 miesięcy temu
Co za amator...przecież nasi extremalni turyści już dawno na YT pokazywali na filmach jak ten zrywak/chwytak "świeci". Podobnie jest w podziemiach szpitala, gdzie leżą setki skafandrów po akcji. O2 ma kilkuletni LAG jak chodzi o newsy.
bCGlFaVv
Arek Nowak
12 miesięcy temu
40 mikrosivertów....i ma to być śmiertelne zagrożenie? może się wypowie jakiś ekspert? jedni mówią bzdury inni je przepisują a jeszcze inni to czytają
to ja
12 miesięcy temu
40 mikrosivertów??? haha. Jedno zdjęcie panoramiczne szczęki daje 18 milisivertów. Ale naukowiec. Chyba z uniwerku rydzyka haha
Najnowsze komentarze (275)
KsiezycPlanet...
12 miesięcy temu
tak sie koncza dokonania naszych naukowcow, wiatraki wiadomo psuja krajobraz i zabijaja ptaszki i uszki dlatego zgineimy od atomu
VASCO
12 miesięcy temu
Bzdura... Nic nowego nie znalazł. Są to "atrakcje" turystyczne dla zwiedzających. Są tam organizowane normalne wycieczki jak do każdego innego kraju.
NoName
12 miesięcy temu
XD
Prawy
12 miesięcy temu
poczekajcie jak zwiedzi szpital - dopiero odkryje amerykę w piwnicy !
rpg
12 miesięcy temu
....to był rozsądny Australijczyk....inni mogliby próbować przymierzyć maski pgaz leżące w podziemiach szpitala w Prypeci ...
StZg
12 miesięcy temu
Aha. W Irańskim kurorcie Ramsar szczytowa dawka promieniowania ze źródeł naturalnych, jaką otrzymują mieszkańcy, to około 30 mikrosivertów na godzinę. I żyją długo.
StZg
12 miesięcy temu
Dla ułatwienia ogarnięcia tych banialuków wyjaśniam, że przy poziomie promieniowania 40 mikrosiwertów na godzinę, dawkę śmiertelną człowiek otrzyma po upływie 100 000 godzin. Czyli, trzeba by siedzieć w tej maszynie ponad 10 lat. Ale dzielnogo Australijskiego uczonego nic nie powstrzyma.
polo
12 miesięcy temu
Zaraz złomiarze z Polski pojadą po chwytak .
bCGlFaVn
Alan
12 miesięcy temu
Ten zrywak powinni zawieźć na złom. Zostałby przetopiony i nie byłoby tego problemu z promieniowaniem
thomos
12 miesięcy temu
40 mikrosivertow na godzinę to nie jest specjalnie dużo...
seder
12 miesięcy temu
co za głupoty... 40u(mikro)Sv to jest mniej wiecej tyle ile człowiek otrzymuje promieniowania podczas lotu samolotem z europy do USA.... czyli nie jest to niebezpieczne... chyba ze autorowi chodzi o m(mili)Sv.... to już jednostka 1000 razy większa... ale nadal 40mSv to mniej tyle co roczna dopuszczalna dawka dla pracownika elektrowni atomowej która wynosi 50mSv.... Autor niech najpierw douczy sie podstaw z jednostek SI bo nie majac pojecia a piszac takie techniczne artykóły tylko sie osmiesza.
aaaaa
12 miesięcy temu
"naukowiec" wlozyl reke i wyjal. co za bzdura.
Zofia
12 miesięcy temu
Po co oni tam jadą?Po co te wycieczki? Ludzie rozumu nie mają?
pit
12 miesięcy temu
Od 35lat leży to w tym miejscu. Ludzie robia sobie foty a wy tu straszycie. Niedotykac tylko bo napromieniowane i tyle
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić