o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Radosław Opas
Radosław Opas
|

Czarnobyl. Śmiertelnie niebezpieczne znalezisko koło Prypeci

275
Podziel się

Śmiertelne zagrożenie w pobliżu elektrowni w Czarnobylu. Radioaktywne maszyny, którymi usuwano skutki katastrofy w 1986 roku, stoją porzucone w lesie niedaleko Prypeci. Niebezpieczny sprzęt znalazł w pobliżu Czarnobyla badacz Rob Maxwell z Uniwersytetu w Sydney. Twierdzi, że dotknięcie niektórych z maszyn może zabić człowieka.

Czarnobyl. Śmiertelnie niebezpieczne znalezisko koło Prypeci
(Youtube.com, bionerd23)
bEqazInF

Naukowiec z Australii natrafił na porzucony sprzęt koło Czarnobyla. Wykładający na Uniwersytecie w Sydney Maxwell jest archeologiem i specjalistą od promieniowania. Mężczyzna twierdzi, że w lesie nieopodal Prypeci, do której pojechał, natrafił na "istne cmentarzysko" starych i nieużywanych już maszyn. Są tam też zniszczone samochody i samoloty.

Jedno ze znalezisk w Czarnobylu jest szczególnie niebezpieczne. Za najbardziej radioaktywny Maxwell uznaje leżący fragment dźwigu. Tzw. zrywak używany był chwilę po wybuchu reaktora. Zbierano nim grafit, który emitował ogromne dawki promieniowania. Naukowiec uważa, że kontakt z maszyną może być śmiertelny.

Zrywak ten przenosił materiał z powrotem do rdzenia. Stwierdzenie, że jest wysoce radioaktywny i niebezpieczny, nie jest żadną przesadą - powiedział Rob Maxwell w rozmowie z news.com.au.

bEqazInH
Zobacz także: Zobacz też: Zdjęcie z Czarnobyla, które jest naprawdę straszne

Siłę promieniowania badacz zmierzył samodzielnie. Mężczyzna twierdzi, że aby sprawdzić, ile dokładnie ono wynosi, włożył rękę do środka maszyny. Pomiarów dokonał za pomocą licznika Geigera. Według odczytu urządzenia, w jego pobliżu promieniowanie wynosi około 40 mikroSiwertów na godzinę. Dla porównania Maxwell dodał, że w Sydney zwykle wynosi ono tylko około 0,17 mikroSiwertów. Jak mówi, podczas mierzenia bał się o swoje zdrowie.

Czy się martwiłem? Oczywiście, że tak, cały czas. Przewodnik ciągle mi mówił: "Nie dotykaj go, nie dotykaj go!" Więc po prostu włożyłem bardzo szybko rękę i od razu wyjąłem - relacjonuje Maxwell pobyt w Czarnobylu.

bEqazInN

W katastrofie w Czarnobylu zginęło 31 osób. Wyliczenia ekspertów pokazują, że kolejne tysiące mogły umrzeć z powodu nowotworów. Promieniowanie spowodowane wybuchem było co najmniej 100 razy silniejsze niż to, które odnotowano podczas zrzucenia bomby atomowej na Hiroszimę i Nagasaki. W 2018 roku skażone miejsce odwiedziło prawie 72 tys. turystów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bEqazIoi
KOMENTARZE
(275)
KsiezycPlanet...
2 lata temu
tak sie koncza dokonania naszych naukowcow, wiatraki wiadomo psuja krajobraz i zabijaja ptaszki i uszki dlatego zgineimy od atomu
VASCO
2 lata temu
Bzdura... Nic nowego nie znalazł. Są to "atrakcje" turystyczne dla zwiedzających. Są tam organizowane normalne wycieczki jak do każdego innego kraju.
NoName
2 lata temu
XD
bEqazIoj
Prawy
2 lata temu
poczekajcie jak zwiedzi szpital - dopiero odkryje amerykę w piwnicy !
rpg
2 lata temu
....to był rozsądny Australijczyk....inni mogliby próbować przymierzyć maski pgaz leżące w podziemiach szpitala w Prypeci ...
StZg
2 lata temu
Aha. W Irańskim kurorcie Ramsar szczytowa dawka promieniowania ze źródeł naturalnych, jaką otrzymują mieszkańcy, to około 30 mikrosivertów na godzinę. I żyją długo.
StZg
2 lata temu
Dla ułatwienia ogarnięcia tych banialuków wyjaśniam, że przy poziomie promieniowania 40 mikrosiwertów na godzinę, dawkę śmiertelną człowiek otrzyma po upływie 100 000 godzin. Czyli, trzeba by siedzieć w tej maszynie ponad 10 lat. Ale dzielnogo Australijskiego uczonego nic nie powstrzyma.
polo
2 lata temu
Zaraz złomiarze z Polski pojadą po chwytak .
Alan
2 lata temu
Ten zrywak powinni zawieźć na złom. Zostałby przetopiony i nie byłoby tego problemu z promieniowaniem
thomos
2 lata temu
40 mikrosivertow na godzinę to nie jest specjalnie dużo...
seder
2 lata temu
co za głupoty... 40u(mikro)Sv to jest mniej wiecej tyle ile człowiek otrzymuje promieniowania podczas lotu samolotem z europy do USA.... czyli nie jest to niebezpieczne... chyba ze autorowi chodzi o m(mili)Sv.... to już jednostka 1000 razy większa... ale nadal 40mSv to mniej tyle co roczna dopuszczalna dawka dla pracownika elektrowni atomowej która wynosi 50mSv.... Autor niech najpierw douczy sie podstaw z jednostek SI bo nie majac pojecia a piszac takie techniczne artykóły tylko sie osmiesza.
aaaaa
2 lata temu
"naukowiec" wlozyl reke i wyjal. co za bzdura.
Zofia
2 lata temu
Po co oni tam jadą?Po co te wycieczki? Ludzie rozumu nie mają?
bEqazIob
pit
2 lata temu
Od 35lat leży to w tym miejscu. Ludzie robia sobie foty a wy tu straszycie. Niedotykac tylko bo napromieniowane i tyle
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić