REKLAMA
Odsłoń newsy
Odsłoń newsy
Copyright Wirtualna Polska Media S.A. - ReklamaRegulaminPrywatność
Odświeżone godzinę temu
Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
Bartłomiej Bajerski16.11.19 (19:18)

Czechy. Ludziom puściły nerwy. Tłumy żądają dymisji premiera

Nawet 300 tysięcy Czechów wyszło na ulice Pragi w przeddzień 30. rocznicy Aksamitnej Rewolucji. Jednak nie świętowali, a wyrażali rozwścieczenie polityką premiera Andreja Babisa. Tłumy przeciwników rządu domagały się ustąpienia miliardera.
Getty Images

Stolica Czech stała się sceną ogromnego protestu. Jak donoszą agencje informacyjne, w Pradze zebrało się nawet 300 tysięcy osób uzbrojonych w narodowe flagi i transparenty z antyrządowymi hasłami.

Miejsce manifestacji w Pradze nie było przypadkowe. Przeciwnicy rządu Andreja Babisa zebrali się w parku Letna w cieniu praskiego Hradu. Teren ten był miejscem masowych protestów w 1989 roku, które w konsekwencji doprowadziły do upadku komunizmu w ówczesnej Czechosłowacji. W sobotę jednak nie rocznica wydarzeń sprzed 30. lat przywiodła Czechów w to miejsce.

REKLAMA

Uczestnicy protestów mówili, że Andrej Babis jest zagrożeniem dla demokracji i rządów prawa. Żądają, by miliarder zrzekł się swojego biznesu, w skład którego wchodzą media, zakłady chemiczne i rolnicze lub złożył rezygnację z funkcji szefa rządu. Manifestujący dodawali, że mają dosyć korupcji w Czechach, która ich zdaniem rozkwita pod rządami Andreja Babisa.

Zobacz także: Gwiazdy czeskiej kuchni

Obecny premier Czech określany jest mianem populistycznego polityka. Opozycyjne partie, które stoją za wielkim protestem w Pradze nie mają jednak dosyć siły politycznej, by doprowadzić do rzeczywistej zmiany ekipy rządzącej. Agencja Bloomberg porównuje tę sytuację do układu w polityce, jaki panuje w Polsce i na Węgrzech.

Andrej Babis jest najpopularniejszym politykiem w Czechach. Jego partia ANO notuje poparcie na poziomie 34 procent, kolejne w stawce ugrupowanie ma o połowę mniej zwolenników.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przezdziejesie.wp.pl.

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij