aktualizacja 

Czechy. Ludziom puściły nerwy. Tłumy żądają dymisji premiera

589
Podziel się:

Nawet 300 tysięcy Czechów wyszło na ulice Pragi w przeddzień 30. rocznicy Aksamitnej Rewolucji. Jednak nie świętowali, a wyrażali rozwścieczenie polityką premiera Andreja Babisa. Tłumy przeciwników rządu domagały się ustąpienia miliardera.

Czechy. Ludziom puściły nerwy. Tłumy żądają dymisji premiera
(Getty Images)

Stolica Czech stała się sceną ogromnego protestu. Jak donoszą agencje informacyjne, w Pradze zebrało się nawet 300 tysięcy osób uzbrojonych w narodowe flagi i transparenty z antyrządowymi hasłami.

Miejsce manifestacji w Pradze nie było przypadkowe. Przeciwnicy rządu Andreja Babisa zebrali się w parku Letna w cieniu praskiego Hradu. Teren ten był miejscem masowych protestów w 1989 roku, które w konsekwencji doprowadziły do upadku komunizmu w ówczesnej Czechosłowacji. W sobotę jednak nie rocznica wydarzeń sprzed 30. lat przywiodła Czechów w to miejsce.

Uczestnicy protestów mówili, że Andrej Babis jest zagrożeniem dla demokracji i rządów prawa. Żądają, by miliarder zrzekł się swojego biznesu, w skład którego wchodzą media, zakłady chemiczne i rolnicze lub złożył rezygnację z funkcji szefa rządu. Manifestujący dodawali, że mają dosyć korupcji w Czechach, która ich zdaniem rozkwita pod rządami Andreja Babisa.

Zobacz także: Zobacz także: Gwiazdy czeskiej kuchni

Obecny premier Czech określany jest mianem populistycznego polityka. Opozycyjne partie, które stoją za wielkim protestem w Pradze nie mają jednak dosyć siły politycznej, by doprowadzić do rzeczywistej zmiany ekipy rządzącej. Agencja Bloomberg porównuje tę sytuację do układu w polityce, jaki panuje w Polsce i na Węgrzech.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Andrej Babis jest najpopularniejszym politykiem w Czechach. Jego partia ANO notuje poparcie na poziomie 34 procent, kolejne w stawce ugrupowanie ma o połowę mniej zwolenników.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przezdziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić