Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
Karolina Woźniak
|
aktualizacja

Deszczówka do picia? Opracowano piasek wchłaniający toksyczne metale

13
Podziel się:

Inżynierowie z Uniwersytetu Berkeley opracowali piasek, który może wchłaniać toksyczne metale, takie jak ołów i kadm. Dzięki temu będzie można wykorzystywać wodę deszczową - niewykorzystane źródło wody pitnej. To nasza #DziennaDawkaDobregoNewsa

Deszczówka do picia? Opracowano piasek wchłaniający toksyczne metale
(University of California)

Naukowcy wiedzieli już od dawna, że naturalnie występujące minerały mogą reagować z zanieczyszczeniami organicznymi, takimi jak pestycydy w wodzie deszczowej. Zdolność piasku do usuwania szkodliwych metali podczas filtracji może pomóc w wykorzystywaniu tego źródła wody.

Miasta takie jak Los Angeles mogą gromadzić wodę deszczową pod ziemią podczas mokrych zim, gdzie może służyć jako niedrogi, lokalny zapas w porze suchej. Jednak te zasoby są w większości niewykorzystane, ponieważ woda deszczowa zbiera toksyczne chemikalia przepływające ulicami i rynnami.

Miasta często odrzucają wodę deszczową z powodu zanieczyszczeń. Można w niej wykryć ołów lub pestycydów z trawników. Narażenie na te chemikalia wiąże się z zagrożeniem zdrowia dzieci i rozwojem niektórych rodzajów raka.

Zobacz także: Zobacz także: Na rzece pojawiła się niepokojąca piana

Naukowcy twierdzą, że piasek można zainstalować w takich miejscach jak np. parkingi. Chodzi o placówki, w których można zebrać i czyścić wodę deszczową. Dzięki temu można byłoby usuwać metale z wody opadowej przez ponad dekadę.

Rozpoczęto już prace nad sprawdzeniem, jak dobrze piasek działa na dużą skalę. Naukowcy rozmieścili duże kolumny testowe tych materiałów powleczonych minerałami do uzdatniania wody deszczowej w miejscach w Los Angeles i Sonoma w Kalifornii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

KOMENTARZE
(13)
jerzy
2 lata temu
a co pozniej z piaskiem? dzieciom do piaskownicy?
Zdzisio
2 lata temu
Węgiel aktywny, nie potrzeba piasku.
Alexa
2 lata temu
Nie piję kranówki tylko cisowiankę, więc deszczówki tez nie będę piła
a cha ????
2 lata temu
a ja jestem za tym by więcej deszczówki spadało bezposrednio na ziemie i sama bedzie sie filtrowac tylko swiat zabetonowany nalezy tam gdzie można odbetonować i wtedy rośliny będą absorbować niektóre chemikalia i czyścić wodę a ta bedzie nawodniać tereny teraz suche i zabetonowane ! piasek potem trzeba utylizować bo szkodliwy ,jakaś bomba z tego bedzie i co z tym robić , to muszą tak zrobić by to rośliny brały to co nam szkodzi a im nie i woda bedzie zdatna do nawodnienia terenu ! tak bedzie bez odpadów czyli piasku !
yu87
2 lata temu
oyn h op
123
2 lata temu
węgiel aktywny... polecam wiedzę, nie boli
chemik
2 lata temu
O.K. Ale co z piaskiem po 10 latach?
chemik
2 lata temu
O.K. Ale co z piaskiem po 10 latach?
Franko
2 lata temu
Kiedy ostatnio padał deszcz???
Kpi
2 lata temu
Ale prymitywny.
porok
2 lata temu
A co potem z takim pisakiem zawierającym te toksyczne rzeczy? A bar i aluminium też wchłania?
JPl
2 lata temu
Można by go wykorzystać przy destylacji
outlaw
2 lata temu
a plastik wchlania ? bo w 100% probek w londynie zawieralo nano i mikro plastiki
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić