Dobra maszyna do szycia – czym powinna się wyróżniać?

2

Szycie to w wielu sytuacjach niezwykle pomocna umiejętność. Kto z nas nie spotkał się z potrzebą wykonania choćby minimalnej poprawki we własnej odzieży? Zwężenie sukienki, skrócenie nogawek, podszycie lub cerowanie – to tylko niektóre spośród wielu. Osoby umiejące szyć znajdują się w o wiele bardziej komfortowej sytuacji – zamiast korzystać z usług fachowego krawca, mogą same podjąć się wykonania odpowiednich zadań. Najważniejszym warunkiem jest… posiadanie maszyny do szycia. Tę jednak nie jest zbyt łatwo wybrać. Zapraszamy do lektury, z której dowiesz się – jak kupić swoją pierwszą maszynę do szycia oraz na co zwrócić uwagę, by uniknąć niechcianego zakupu.

Dobra maszyna do szycia – czym powinna się wyróżniać?
(Materiały prasowe)

Zakup pierwszej maszyny do szycia – czyli na co warto zwrócić uwagę?

Osoby przystępujące do zakupu swojej pierwszej maszyny znajdują się w zgoła innej sytuacji niż ich bardziej doświadczeni koledzy. Przede wszystkim – osoby rozpoczynające przygodę z szyciem nie potrzebują, aby zakupione urządzenie było wyposażone w rozbudowany zestaw dodatkowych funkcji, z których i tak prawdopodobnie nie będą korzystać. Zamiast tego – należy poszukiwać maszyny solidnie wykonanej, o prostej budowie, wyposażonej w podstawowe funkcje szycia.

Najważniejszym kryterium na tym etapie powinna być dostępność ściegów, które maszyna będzie w stanie nanieść na tkaninę. Najczęściej korzysta się ze ściegu prostego oraz ściegu typu zygzak. Ponadto, przydatne są ściegi elastyczne (do szycia dzianin) oraz obecny w niemal każdej maszynie – ścieg owerlokowy do obrzucania. Są to podstawowe i najczęściej wykorzystywane ściegi, wystarczające dla osoby rozpoczynającej swoją pracę z maszyną do szycia.
Warto również zwrócić uwagę, czy maszyna ma możliwość regulacji szerokości oraz gęstości nanoszonego ściegu. Niektóre modele maszyn pozwalają na swobodną regulację obu parametrów. Inne z kolei, pozwolą na skorzystanie jedynie z kilku odgórnie ustalonych wariantów ściegu. W zależności od modelu różna może być również sama wartość maksymalnej długości oraz szerokości. Najczęściej spotkamy maszyny z regulacją od 0 do około 5 mm, co pozwoli już na dużą swobodę w dopasowaniu ściegów do indywidualnych potrzeb.

Możliwość regulacji położenia igły to również przydatna właściwość każdej maszyny. Najprostsze modele pozwalają na przynajmniej przesunięcie igły z pozycji centralnej do lewej. I znów – w zależności od konkretnego typu maszyny, spotkamy się zarówno z możliwością płynnej regulacji, jak i regulacji stopniowej.

Pierwsza maszyna do szycia – rzeczy ważne i ważniejsze

Osoby przygotowujące się do zakupu swojej pierwszej maszyny do szycia powinny także przemyśleć, jakiego typu rzeczy zamierzają szyć. Jeśli chcemy zająć się szyciem nie tylko prostych tkanin, ale równie często dzianin lub innych materiałów elastycznych, warto pamiętać o dodatkowej funkcji, w którą może być wyposażona maszyna. Jest nią regulacja docisku stopki, która znacząco ułatwi korzystanie z maszyny i przebieg całego procesu szycia przy pracy z trudniejszymi materiałami.

Na koniec zastanówmy się nad pozornie nieistotnymi, a w rzeczywistości często przydatnymi dodatkami, jakimi są nawlekacz do igły, a także nożyk do obcinania nici. Za ich sprawą codzienna obsługa maszyny może być wyraźnie bardziej komfortowa. Pomocne okazują się też dodatkowe stopki, np. do wszywania zamków, szycia ściegiem krytym lub obszywania dziurki. Wiele modeli maszyn do szycia posiada te dodatki w wyposażeniu. Przed podjęciem decyzji o zakupie powinniśmy zwrócić jeszcze uwagę na długość gwarancji na sprzęt, jak i dostęp do serwisu na terenie naszego kraju. Maszyna do szycia to zakup na lata, dlatego warto dokonać przemyślanego wyboru i zainwestować w sprawdzony model.

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem z maszynami do szycia i haftowania szyj.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić