Marta Kwiatkowska| 
aktualizacja 

Dzięki znaczkowi "made in China" odkryli tajemnicę wraku

12

Wrak statku, który zatonął w Morzu Jawajskim u wybrzeży Indonezji setki lat temu, odkryty został w latach 80-tych XX wieku. Jednak dopiero teraz naukowcom udało się rozszyfrować znaczek "made in China", który wskazuje, że statek może być starszy niż sądzono.

Dzięki znaczkowi "made in China" odkryli tajemnicę wraku
(The Field Museum)

Tajemniczy statek od dawna spędzał sen z powiek archeologom. Drewniany kadłub wraku znaleziony przez rybaków ponad 30 lat temu, przeleżawszy pod wodą kilka wieków, był w stanie rozkładu i niemożliwa była jego identyfikacja.

Statek przewoził tysiące wyrobów ceramicznych i produktów luksusowych. Archeolodzy badają je od kilkudziesięciu lat i teraz, dzięki odkryciu napisu wskazującego na pochodzenie towarów, mogli dokładniej datować znalezisko – podał portal Kopalnia Wiedzy.

Dobrym tropem okazała się ceramika, która przetrwała na dnie morza. Bo choć na pokładzie statku były też m.in. kły słoni i żywica, to dokładna ocena ich "wieku" nie była możliwa.

Początkowo sądziliśmy, że statek mógł wypłynąć z portu w XIII wieku. Jednak etykieta "made in China" może świadczyć o tym, że wrak w rzeczywistości jest starszy o sto lat – powiedziała dr Lisa Niziołek, archeolog z Muzeum Historii Naturalnej w Chicago.

*Jednak na tym nie koniec odkryć. *Jak podała badaczka, na ceramice umieszczono napis informujący, że została ona wytworzona w dystrykcie Jianning Fu.

Po inwazji Mongołów w 1278 roku dystrykt ten przemianowano na Jianning Lu. Napis pozwolił stwierdzić, że wrak i jego ładunek są starsze niż sądzono i mogą pochodzić nawet z roku 1162 – opisuje Kopalnia Wiedzy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zobacz także: Zobacz także: Odnaleziono tajemniczy wrak u wybrzeży Australii
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić