aktualizacja 

#enigma To dlatego okna w samolotach są zaokrąglone

13

Dlaczego okna w samolocie mają taki, a nie inny kształt? Niby nic szczególnego, a jednak trudno z marszu w rozsądny sposób odpowiedzieć na to pytanie. Wytłumaczenie jest banalnie proste.

#enigma To dlatego okna w samolotach są zaokrąglone
(Pixabay.com, CC0 Public Domain)

Technologia lotnicza z biegiem lat poczyniła ogromny postęp. Przewożonych jest więcej pasażerów, prędkości są większe, a przewoźnicy bardziej dbają o bezpieczeństwo. No właśnie. Słowo „bezpieczeństwo” jest tu kluczowe.

Aby wyjaśnić, dlaczego okna w samolotach mają taki kształt, trzeba cofnąć się do 1953 roku. To właśnie wtedy w powietrzu rozpadły się dwie maszyny. W katastrofach zginęło 56 osób. Powodem były… rozszczelnione kwadratowe okna - przypomina "Independent".

To rogi stanowią słabe punkty. W przypadku tradycyjnych okien mamy ich cztery, co oznacza cztery potencjalnie miejsca, które mogą ugiąć się np. pod wpływem ciśnienia powietrza. Zaokrąglone okna sprawiają, że nacisk jest rozkładany na większą powierzchnię. To sprawia, że prawdopodobieństwo awarii jest znacznie mniejsze.

Wzrastające na ostrych rogach ciśnienie może rozbić szybę i spowodować awarię samolotu. Zaokrąglone okna zostały wykonane po to, by uniknać turbulencji w niższych warstwach atmosfery, w celu zmniejszenia oporu powietrza, a co za tym idzie - zmniejszenia zużycia paliwa - dodaje "Business Insider".

Cylindryczny kształt kabiny samolotu pomaga w równoważeniu ciśnień między wnętrzem maszyny, a powietrzem na zewnątrz. Zaokrąglone okna potęgują ten pozytywny efekt. Takie rozwiązanie stosuje się nie tylko w samolotach, ale i w statkach kosmicznych.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić