o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Jan Muller
|
aktualizacja

Europejki miały kiedyś ramiona jak Schwarzenegger. Potem wymyślono koło młyńskie

10
Podziel się

Mielenie ziarna po 5 godzin dziennie dało prehistorycznym kobietom muskularne ramiona, których współczesne sportsmenki mogłyby tylko pozazdrościć.

Europejki miały kiedyś ramiona jak Schwarzenegger. Potem wymyślono koło młyńskie
(GRZEGORZ CELEJEWSKI / AGENCJA GAZETA)
bEicdMuZ

Tak twierdzą uczeni z uczelni w Cambridge. Zbadali ręce i kości rąk 83 żywych Europejek oraz szczątki 94 kobiet żyjących z roli na przestrzeni 6000 lat. Wybrano kości pań żyjących między rokiem ok. 5300 p.n.e. a początkiem IX wieku n.e. z Niemiec, Austrii i Serbii.

Odkrywamy ukrytą historię niedocenionego wysiłku, jaki kobiety przez tysiąclecia wkładały w rozwój świata - zauważa badaczka Alison Macintosh.

W jej badaniu opisanym w piśmie "Science Advances" kobiety żyjące w epoce neolitu miały podobne kości, do ich współcześnie żyjących koleżanek. Z wyjątkiem kości rąk. Dawniej żyjące panie miały kości przedramion o 30 proc. bardziej wytrzymałe od żyjących dzisiaj, a niemających atletycznego zacięcia.

bEicdMvb

Kobiety z neolitu zestawiono z dzisiejszymi sportsmenkami, a dokładnie wioślarkami z mistrzowskiej drużyny Cambridge. I ponownie zaskoczenie. Wielogodzinna praca na roli sprawiła, że kości kobiet żyjących przed upowszechnieniem się koła młyńskiego czy pługa były o 11 do 16 proc. bardziej wytrzymałe, niż dzisiejszych sportowych czempionek.

Orały, sadziły, zbierały zboże, mieliły ziarno na mąkę, robiły garnki i dbały o zwierzęta. Pozyskiwały mięso i mleko, wełnę zmieniały na materiał - wylicza Macintosh wyjaśniając, że ich kości po prostu ewoluowały dostosowując się do wielokrotnie powtarzanego wysiłku.

Siła i wytrzymałość ciał kobiet malała wraz z wprowadzaniem nowych technologii. W czasie epoki brązu ramiona kobiet były jeszcze o 9 do 13 proc. bardziej wytrzymałe od kości wioślarek. W średniowieczu wytrzymałość kości przedramienia kobiet była już porównywalna z współcześnie żyjącymi.

Zobacz także: Zobacz także: Gruzini odkryli wino sprzed 8 tysięcy lat
bEicdMvh

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

bEicdMvC
KOMENTARZE
(10)
Eee
4 lata temu
Do tego od zarania dziejów ludziom służyły kobiety. Kobietą można było m.in. orać pole czy zaprząc ją do pługa. Potem tą rolę przejął koń, a jeszcze później traktor.
ujik
4 lata temu
co za bzdura, chyba nie potrafią odróżnić szkieletu kobiety od mężczyzny, a to podstawowe umiejętności archeologa, trans to nie kobieta tylko biologicznie FACET wszystko w necie to jest każdy sam może to sprawdzić
c
4 lata temu
Nie było mechanizacji, nie nie było koniów, trzeba było sobie radzić. A teraz kobietki wyglądają jak manekiny i wszystkie na diecie.
bEicdMvD
Stax
4 lata temu
No jak taka złapała w łapy ptaka to nieźle doiła.
Uh
4 lata temu
Więc pewnie miały też brodę i wąsy
...
4 lata temu
czyli wychodzi na to że za tysiąc lat będą miały tak delikatne rączki że nie będą miały siły żeby się podetrzeć
miki
4 lata temu
Wtedy to było równouprawnienie, nie to co teraz
Polak
4 lata temu
Wychodzi na to, że kobiety robiły wszystko...a faceci oglądali sport na skalnych ścianach.
Wróć do szkoł...
4 lata temu
Nie mieliły tylko mełły.
wrtbwrt
4 lata temu
"chłopi zakładali im chomąto na głowę i orali nimi pole"
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić