Beata Kruk| 

Fakt faktowi nierówny. Rozbieżności na Wikipedii

0

Opisy haseł na Wikipedii często znacznie różnią się od siebie w zależności od wersji językowej witryny - zwracają uwagę naukowcy z uniwersytetu w Koblencji i Landlau w Niemczech.

Fakt faktowi nierówny. Rozbieżności na Wikipedii
(Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY, Lane Hartwell)

W różnych krajach artykuły tworzy się na podstawie odmiennych źródeł. Jako przykład niemieccy badacze podają dwa opisy hasła "aneksja Krymu". W wersji anglojęzycznej artykuł opiera się na 94 linkach ze źródeł ukraińskich i 79 ze źródeł rosyjskich. Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku niemieckojęzycznej Wikipedii - donosi "Daily Mail".

To samo hasło w po niemiecku oparto na 31 źródłach rosyjskich i 13 ukraińskich. Oznacza to, że mieszkańcy Niemiec i Wielkiej Brytanii poznają "fakty" na temat aneksji Krymu w odmiennych wersjach. W celu śledzenia rozbieżności wyjaśniania haseł w różnych opcjach językowych badacze stworzyli specjalne narzędzie, które ochrzcili mianem Wikiwhere.

To w uproszczeniu wyszukiwarka źródeł na Wikipedii. Wystarczy wkleić do niej adres URL do danego hasła, by przekonać się, jakie źródła dominowały przy jego redagowaniu. Twórcy wyszukiwarki podkreślają, że może być ona bardzo pomocna przy dociekaniu, czy wybrany opis "faktu" jest stronniczy.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Zobacz także:
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić