o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Piotr Mieśnik, redaktor naczelny WP
Piotr Mieśnik, redaktor naczelny WP
|

Film Sekielskiego o księżach? Nie obejrzę go. Nigdy [OPINIA]

289
Podziel się

Dlaczego? Wyjaśnię wam to w kilku zdaniach. I zapewniam: względy wiary lub jej braku nie mają na to żadnego wpływu - pisze Piotr Mieśnik, redaktor naczelny o2.pl.

Film Sekielskiego o księżach? Nie obejrzę go. Nigdy [OPINIA]
(iStock.com)
bEsheRkR

Nawet tak zatwardziały "katol" (i nie piszę tego pejoratywnie) jak Tomasz Terlikowski zapowiadał, że spodziewa się bomby w związku z premierą na You Tube filmu "Tylko nie mów nikomu" Tomasza Sekielskiego traktującego o pedofilii i tuszowaniu jej w polskim Kościele Katolickim.

Bomba chyba naprawdę wybuchła, bo przecież tylko przez część weekendu, przycisk odtwarzania tego dokumentu wcisnęło grubo ponad 4 miliony użytkowników. Wśród nich nie było jednak mnie. I nie będzie. Dlaczego?

Już tłumaczę. Przez lata pracy w mediach, poczynając od "Trybuny", przez "Fakt", Gazetę.pl czy WIrtualną Polskę - pisaliśmy o karygodnych przypadkach księży zachowujących się dwuznacznie, bądź po prostu ordynarnie gwałcących prawo i wykorzystujących najbardziej bezbronnych. I co? I nic.

bEsheRkT

Wszyscy chyba przywykliśmy do "wyskoków" części księży i tego, że tak naprawdę zawsze pozostawali bezkarni. Kupiliśmy te mętne tłumaczenia purpuratów, że również wśród nich "zdarzają się czarne owce".

Po latach dojrzeliśmy chyba jednak do tej odwagi, która każe nam się przyznać przed sobą, że wszyscy zamiataliśmy problem pod dywan, żyliśmy obok niego. Że przypadki molestowania dzieci przez księży to nie są odosobnione zdarzenia, że tuszowanie afer pedofilskich w Kościele Katolickim to sprawnie działający mechanizm. Dla Tomasza Sekielskiego oczywiście niskie ukłony za udokumentowanie tej perfidii i otwarcie Polakom oczu na sprawę.

Bo tej nie da się już dłużej przemilczeć. Widać to także po zachowaniu polityków, głównie opozycji, którzy nagle dostrzegli problem i wiedzą, co można z nim zrobić.

bEsheRkZ

Szkoda tylko, że ci wszyscy oburzeni zasilający niegdyś szeregi rządzących: Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Platformy Obywatelskiej nie zrobili w przeszłości nic, by położyć kres przestępstwom seksualnym, których dopuszczali się ludzie w sutannach. Zawsze argumentem, który zamykał im usta i stawał w gardle był obowiązujący konkordat.

Może nadeszła pora żeby zastanowić się nad kilkoma sprawami:

- dlaczego księży nie ma w rejestrze pedofilów?
- dlaczego nie powstała sejmowa komisja śledcza, która zajęłaby się tym ohydnym procederem?
- dlaczego nikt nie kontroluje ani skali zjawiska ani dalszych losów pedofili w sutannach (i nie mówię tu o instytucjach kościelnych)?
- wreszcie, co w szkołach robią lekcje religii? Zdaje się, że "uczenie się wiary" z prawdziwą nauką ma niewiele wspólnego, a obecnych zajęć nie można przecież nazwać "religioznawstem"...

Jeśli w odpowiedziach na wszystkie te pytania występuje wspominany już element - konkordat, to chyba nadszedł czas na zrewidowanie jego zapisów. Bo mam nadzieję, że po filmie Sekielskiego polityka zamiatania sekskandali pod dywan w myśl zasady: "Tylko nie mów nikomu" już nie przejdzie. Nigdy więcej. Ja nie muszę oglądać filmu Sekielskiego żeby to wiedzieć, wy, jeśli uważacie inaczej - powinniście. Amen.

bEsheRla

Przeczytaj też:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bEsheRlu
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(289)
siedem
rok temu
Najwyższy czas wygonić to towarzystwo ze szkół i uważnie przyglądać się działaniom w salkach katechezy religia tylko w kościele tak jak dawniej wprowadzona tylnymi drzwiami wyprowadzić oficjalnie i nie płacić tak jak nauczycielom mają dosyć kasy na wszystko
Absmak
2 lata temu
Bzdury. Temat jest stary, ale gdyby SLD zaczęło rozliczać księży za pedofilię, to zaraz podniósł by się wrzask, że wraca komuna i walczy z kościołem. Poza tym, to już było i czasu się nie cofnie. Patrzmy teraz obecnej władzy na ręce, bo jest zbyt uzależniona od purpuratów, by być niezależną. Będą badać wszędzie, tylko nie tam gdzie powinni.
🙈🙈🙈🙈🙈🙈
2 lata temu
Wstyd i hańba 👹 jak mój tata umierał to ksiądz który przyszedł za ostatnie namaszczenie wziął pieniądze !!!!!! To było ostatnie to co zrobił dla mojego taty na tym ziemskim padole , i tu prawda kto ma księdza w rodzie tego bieda nie pobodzie 😀 ich rodziny tylko czekają na schedę
bEsheRlv
BR
2 lata temu
Są księża którzy pomagają i są księżmi z powołania ale o nich o nic się pisze a szkoda .
🙈🙈🙈
2 lata temu
Biednym nie pomoże Rydzyk 👹👹👹szuja
Nie daje rydz...
2 lata temu
Stare dewotki i dewoty nie obejrzą filmu 👹 niech dalej oddają emerytury Rydzykowi 👹👹👹Kto ma księdza w rodzie tego bieda nie pobodzie 👹 za nasze pieniądze ich rodziny się bogacą 👹👹👹👹👹👹👹👹
katolik
2 lata temu
ja mogę nakręcić film o pedo przemocy z kazdą grupą społeczną , wystarczy kasa i mam poszkodowanych to gzech oczerniać polski kościół w ten sposób
Strzelec003
2 lata temu
odrażający , brudni , źli
Andrzej
2 lata temu
Gdyby nie znienawidzony PIS, nikt by nie ruszył tego tematu,więc PiS to był dobry wybór,tylko dzięki PIS wiele zmienia się na dobre.
Andrzej
2 lata temu
Jedyny sensowny artykuł, tak właśnie wygląda w naszym kraju obłuda. Wszystkie partie są tak samo odpowiedzialne za ten stan rzeczy, czyli pobłażanie kościelnym pedofilom. Zresztą film jest w pokazywany w okresie wskazującym na drugoplanową rolę jaką jest rola obrony pokrzywdzonych. Tak wygląda Polska hipokryzja!!!
Jan
2 lata temu
Podobno w gronie polityków tez jest liczna grupa miłośników dzieci. Kaczyński mówił nawet że wara od naszych dzieci. Czy to znaczy ze ma jakieś dzieci których nie chce oddać. W sumie to do księdza mu blisko.
Bunny
2 lata temu
Obejrzałam ten film i myślę że Kościół powinien stanowczo reagować jeśli pojawia się problem pedofilii wśród księży a nie odsyłać takiego księdza na inną placówkę. Chcę podkreślić że znam kapłanów z powołania ale to jest garstka. Teraz dla niektórych księży liczy się nie człowiek a kasa. Ten film porusza tylko jeden problem a co z innymi? Alkoholizm, kobiety, pieniądze.
odrodzenie
2 lata temu
nareszcie ludzie otwieraja oczy na prawde
bEsheRln
jk
2 lata temu
jk...wszystko pieknie i ladnie ale pedofilia istnieje nie tylko w kosciele, zrob pan panie sekielski film o przemocy i pedofili w rodzinach gdzie zony, matki a nawet ojcowie zamiataja wszystko pod dywan, zrob pan film o innych grupach spolecznych gdzie nie brakuje tego i dochodza jeszcze narkotyki, jakos nikt tego nie naglasnia!! dlaczego?? bo tam jest mala sensacja nie bedzie 8 milionow klikniec nie oplaca sie, a teraz wybory trzeba dolac PiSowi!! a gdzie poprzednie rzady nawet chory schetyna ktory teraz widzi problem a przedtem nie widzial nie wiedzial a walesa nie wiedzial nikt nic nie wiedzial???bo nikt nic nie chcial wiedzec, nie popieram pedofili ale badzmy sprawiedliwi trzeba ja zwalczac wszedzie. Pan panie sekielski nie jest bezstronny do konca, dla mnie jest pan niewiarygodny. Gwarantuje, ze po wyborach wszystko ucichnie, my potrzebujemy ludzi w polityce zmienic calkowicie, ci co kradli dalej chca krasc i to legalnie przez wygranie wyborow mysle, ze Polacy na to nie pozwola
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić