REKLAMA
Odsłoń newsy
Odsłoń newsy
Cytaty dnia
Copyright Wirtualna Polska Media S.A. - ReklamaRegulaminPrywatność
Odświeżone 3 godziny temu
Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
Radosław Opas06.11.19 (11:36)

Finlandia. Plaża oszołomiła. Małżeństwo aż zaniemówiło

Niesamowity widok na plaży rozpowszechniony przez małżeństwo z Finlandii wywołał żywą reakcję w tym kraju i poza jego granicami. Wyspa Hailuoto wygląda jak zarzucona jajami sporych rozmiarów. Lodowe kule ciągną się kilometrami na fińskiej plaży.
Risto Mattila / Instagram.com

Zdjęcie z Finlandii zadziwiło wiele osób. Zjawisko uwiecznił mieszkający w Oulu fotograf amator Risto Mattila. Mężczyzna wybrał się na plażę Marjaniemi. Gdy dotarł na miejsce, jego oczom ukazał się stos białych kul, które wyglądem przypominały jaja znoszone przez strusia.

Moja żona i ja staliśmy tam, podziwiając niezwykłe zjawisko naturalne. Miałem ze sobą aparat, więc postanowiłem zachować ten niezwykły widok dla potomnych – mówi Risto Mattila w rozmowie z fińskim serwisem Yle.

REKLAMA

Zagadka lodowych kul szybko została rozwiązana. Po tym, jak zdjęcie zrobiło się popularne i błyskawicznie zaczęło się rozchodzić w sieci, ekspert od lodu z Fińskiego Instytutu Meteorologicznego (FMI) Jouni Vainio wyjaśnił, że "jaja" nie są niczym nadzwyczajnym, choć wyglądają spektakularnie.

Zobacz też: Starożytna skała pod lodowcem. Niesamowite odkrycie na Antarktydzie

Wiatr, woda i śnieg. Specjalista twierdzi, że dokładnie tylu "składników" potrzeba na to, aby doszło do wytworzenia się odkrytych na fińskiej wyspie kul lodowych. Zjawisko polega na zamarzaniu wody wokół jakiegoś obiektu, np. małego kamienia, płatku śniegu czy kawałka metalu. Wtedy odpowiednia siła wiatru wraz z odpływem i przypływem wody powodują gromadzenie się lodu wokół niego.

Zbyt silny wiatr uniemożliwiłby formowanie się kuli. Z drugiej strony, jeśli podmuchy byłyby zbyt słabe, woda po prostu zamarzłaby na plaży, tworząc równą warstwę – powiedział Jouni Vainio.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij