o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
aktualizacja

Fioletowa pszczoła znów w Polsce

32
Podziel się

Jest jedną z największych polskich pszczół, mierzy do 4 cm długości. Nikt jej nie widział od blisko 70 lat.

Fioletowa pszczoła znów w Polsce
(Facebook.com, Stowarzyszenie Natura i Człowiek)
bESiogyJ

Zadrzechnia fioletowa, bo tak nazywa się owad, znów pojawiła się w Polsce. Stowarzyszenie Natura i Człowiek informuje, że pszczoła pojawiła się na Dolnym Śląsku dwa lata temu, ale był to jednostkowy przypadek. Teraz populacja się powiększa.

Rozpoczęliśmy akcję rozdawania nasion kłosowca pomarszczonego, który daje pożywienie pszczole i pozwala jej przetrwać na terenie miasta - tłumaczy Paweł Michołap, wiceprezes Stowarzyszenia Natura i Człowiek oraz doktorant Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Owady dorosłe pojawiają się w maju. W martwym drewnie, gdzie składają jaja. Zadrzechnia fioletowa to pszczoła samotna - po złożeniu jaj zostawia potomstwo. Prawdopodobnie pojawiła się w naszym kraju ze względu na coraz wyższe temperatury.

bESiogyL

- Obecność zadrzechni udokumentowaliśmy w Ogrodzie Botanicznym, na Kozanowie i w Ogrodzie Roślin Leczniczych Uniwersytetu Medycznego przy al. Kochanowskiego we Wrocławiu. Widziano ją również w Kłodzku. Ten gatunek najczęściej występuje w Grecji, południowej Francji i na Węgrzech. U nas uznano ją za wymarłą, ale okazuje się, że w jakiś sposób przetrwała - mówi się Paweł Michołap.

Ekolodzy apelują. Każdy, kto zauważy fioletową pszczołę, proszony jest o kontakt ze Stowarzyszeniem. Informacje można wysyłać na adres naturaiczlowiek@gmail.com. Z członkami stowarzyszenia można się też skontaktować przez Facebooka.

bESiogyR

*Zadrzechnia fioletowa objęta jest w Polsce ochroną. * Została również wpisana do "Czerwonej księgi gatunków zagrożonych", opublikowanej przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody, do której należą 83 państwa.

Autor: Sylwia Owca

Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store.

bESiogzm
KOMENTARZE
(32)
bee observer
5 lata temu
Budujcie hoteliki dla owadów, by pomóc im przetrwać. Pod hasłem hotel dla owadów znajdziecie w necie, na you tubie itp masę poradników jak je wykonać. I pamiętajcie, że w większości owady te wcale nie żądlą i można im takie hoteliki stawiać bezpiecznie nawet na własnych np. balkonach.
Ptyś
5 lata temu
Tylko co grozi człowiekowi jak taka pszczoła wsadzi mu żądło?
999
5 lata temu
GMO rosliny zabijaja pszczoły bo teraz same wytwarzają pestycydy które zabijają wszystkie owady, które zbierają nektar i żywią sie owocami :(((
bESiogzn
głos z Gdyni
5 lata temu
Ja myślę że to piata kolumna Kod-u. Tym bardziej że przypomina tego trutnia w brylach co to pyli a potem nie płaci ...
owady beee
5 lata temu
zabić!aaaaa!!
wolf
5 lata temu
przyleciała bo jarek wygrał
Wojcieh Papie...
5 lata temu
Ale jaja! Wczoraj wyciągnąłem takiego robala z rury spustowej wpuszczonej w taras. Coś ciągle tam bzyczało i postanowiłem to wyciągnąć; myślałem, że to trzmiel. Spuszczałem pasek i w końcu się do niego przyczepiła. Spore to jak na trzmiela-robotnicę, więc wziąłem ją za królową-matkę. Nie chciała na kwiatek, pod który ją podsunąłem, poderwała się do lotu, zrobiła dwa okrążenia nad moją głową i poleciała w nieokreślonym kierunku.
Andrzej
5 lata temu
Należy natychmiast powiadomić pewnego posła PO , bez niego pszczoły wyginą!
azer.
5 lata temu
Pszczoła przyleciała do PIS i Ojca Dyrektora- hahaha!!!!!!!!!!!
Gogol
5 lata temu
"Ludzkość przetrwa maksymalnie 2 lata od momentu jak wyginie PIS"
Biegun
5 lata temu
Polaków ze wschodnich terenów i pszczółki zapraszamy do naszego kraju . Reszta wyp...
Polak
5 lata temu
Wystarczyło PO od koryta odciągnąć i już proszę jakie korzystne zmiany!
hehehehehehe
5 lata temu
"Tato, idziemy się kąpać?"
bESiogzf
XXX
5 lata temu
Tak jasne i jeszcze mam pewnie czekać aż mnie upier.... przy.... i zdeptac
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić