#Greatesthits Hit, który powstał we śnie

1

"Yesterday" to jedna z najsłynniejszych ballad Paula McCartneya. Pierwszą zwrotkę napisał na jawie, a druga ukazała mu się we śnie.

#Greatesthits Hit, który powstał we śnie
(Flickr.com/BadgreebRecords)

*Melodia przyśniła mu się na poddaszu domu przy Wimpole Street. *Paul zerwał się ze snu i pobiegł do fortepianu, aby odtworzyć i zapisać akordy, które miał w głowie. Kiedy zupełnie się obudził, dołożył następne fragmenty.

*Autorem piosenki jest McCartney, ale oficjalnie za współautora uznaje się także Lennona. *John wiele razy powtarzał, że zebrał niezasłużone pochwały za ten hit, który tak naprawdę jest ukochanym dzieckiem Paula.

*Początkowo roboczy tytuł piosenki brzmiał "Scrambled Eggs", czyli „Jajecznica”. *Miało się to rymować z fragmentem piosenki "Oh, my baby, how I love your legs". Ostatecznie wers został usunięty, a na tytuł wybrano "Yesterday".

*Utwór został nagrany dopiero po 1,5 roku od jego powstania. *Istnieją dwie sprzeczne wersje dotyczące tego, jak wyglądała sesja nagraniowa. Jedna mówi o tym, że McCartney nagrał "Yesterday" sam i nie angażował kolegów z zespołu. Druga, że nad opracowaniem aranżacji pracował cały zespół.

*Ostatecznie w nagraniu nie brał udziału żaden z członków "The Beatles" poza McCartneyem. * 9 października 1965 utwór trafił na pierwsze miejsce listy "Billboard" i utrzymywał się tam przez miesiąc. Jest to jeden z najczęściej granych w radio utworów wszech czasów.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić