"Hipokryzja i obłuda". PO zaskarży do Trybunału nową ustawę o TK

85

Zdaniem opozycji ustawa PiS pogłębia paraliż Trybunału Konstytucyjnego. Prezydent Andrzej Duda podpis pod ustawą może złożyć nawet jutro. Kiedy to się stanie, PO zamierza od razu zakwestionować jej konstytucyjność.

"Hipokryzja i obłuda". PO zaskarży do Trybunału nową ustawę o TK
(flickr.com)

Co znajdziemy w projekcie PiS ustawy o Trybunale? Według opozycji część zapisów jest niekonstytucyjna. Najbardziej w oczy kłuje konieczność rozpatrywania prawie 400 spraw od początku, w kolejności, w jakiej do Trybunału wpływały. Wyjątkiem mają być m.in. wnioski o zbadanie zgodności z konstytucją ustawy o TK.

Sparaliżuje to prace TK na wiele miesięcy. Zdaniem Borysa Budki chodzi o to, by "w tej kadencji nie dało się sprawdzić konstytucyjności ustawy o ziemi, ustawy o policji, ustawy inwigilacyjnej, ustawy o służbie cywilnej, ustawy o prokuraturze (...)". To przykład wyjątkowej "hipokryzji, obłudy i zakłamania" - grzmi poseł PO.

To już kolejny raz, kiedy Prawo i Sprawiedliwość przyjmuje niekonstytucyjną ustawę o Trybunale Konstytucyjnym. Przygotowaliśmy listę podpisów posłów Platformy Obywatelskiej i niezwłocznie po podpisaniu ustawy przez prezydenta Andrzeja Dudę - a obawiamy się, że stanie się to jeszcze jutro - ustawa ta zostanie przez nas zaskarżona do Trybunału Konstytucyjnego - zapowiedział poseł PO Borys Budka cytowany przez wp.pl.

Posłowie nad projektem ustawy o TK autorstwa PiS siedzieli do godz. 3:30 w nocy. Inne projekty zostały odrzucone, podobnie jak ponad 40 zgłoszonych przez opozycję poprawek. Tempo prac sugeruje, że PiS chce zdążyć przed spotkaniem Dudy z Barackiem Obamą. Prezydent USA z pewnością zapyta o "konflikt polityczny w Polsce, który niepokoi Amerykanów".

Autor: Bartosz Nowak

Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić