aktualizacja 

Jak bezpiecznie wyjść z długów? Poznaj zalety harmonogramu ich spłaty

10

Wpadłeś w długi i nie wiesz, jak się ich pozbyć raz na zawsze? Choć najczęściej problemów nie pozbędziesz się w kilka dni czy tygodni, możesz krok po kroku odzyskać finansową niezależność. Podstawa to przemyślany harmonogram spłaty zadłużenia. Czym jest? Dlaczego warto go ustalić? Jak to zrobić w bezpieczny sposób? Oto co warto wiedzieć na ten temat.

Jak bezpiecznie wyjść z długów? Poznaj zalety harmonogramu ich spłaty
(Materiały prasowe)

Z zadłużeniem mierzy się blisko 2,8 mln Polaków, a łączna suma zaległych płatności przekracza 76 mld zł [1]. W długi popaść jest bardzo łatwo. Najczęściej dzieje się to wówczas, gdy np. niespodziewanie stracisz pracę, ktoś z twoich bliskich doświadczy poważnej choroby lub nagle musisz ponieść duży wydatek. Nawet jeden miesiąc przerwy w regulowaniu zobowiązań może rozpocząć spiralę zadłużenia, która stale się pogłębia. W efekcie zaległości zaczynają narastać, a ich jednorazowa spłata staje się niemożliwa. Wcale nie oznacza to jednak, że jesteś w sytuacji bez wyjścia i jedyne, co ci pozostaje, to proces sądowy i kontakt z komornikiem. Alternatywą jest nowy harmonogram spłaty zadłużenia ustalony z wierzycielem lub z firmą windykacyjną, jeżeli jesteś jej klientem.

Harmonogram spłaty zadłużenia, czyli co?

Pod tym hasłem kryje się nic innego jak rozłożenie długu na raty. Choć wiele osób o tym nie wie, z wierzycielami, a zwłaszcza z firmami windykacyjnymi, takimi jak np. Ultimo, w prosty sposób można wynegocjować nowe, dogodne warunki spłaty. Takie, którym będziesz w stanie podołać – bez obciążania domowego budżetu.

Dlaczego tak się dzieje? Instytucje, które obsługują twój dług, doskonale zdają sobie sprawę z tego, że dla większości osób z problemami dokonanie jednorazowej spłaty jest po prostu niemożliwe. Dlatego, chcąc pomóc osobie zadłużonej w uwolnieniu się od problemów finansowych, godzą się na rozłożenie zobowiązania na raty. Co ważne:

- harmonogram spłaty zadłużenia jest zawsze ustalany indywidualnie – możesz więc liczyć na to, że zarówno liczba rat, jak i ich wysokość zostaną z tobą uzgodnione;
- raty mogą być bardzo niskie, jeżeli jesteś w naprawdę trudnej sytuacji – dla obsługujących cię doradców ważne jest, abyś był w stanie regulować je na czas, z miesiąca na miesiąc. Dlatego często zdarza się, że pojedyncza suma do zapłaty wynosi np. kilkadziesiąt złotych;
- wywiązując się z ustalonego harmonogramu, masz pewność, że sprawa twojego długu nie trafi do sądu ani do komornika – możesz spać spokojnie i bez stresu, krok po kroku uwolnić się od ciężaru związanego ze zobowiązaniami finansowymi.

To zatem najprostsza droga do polubownego, bezpiecznego rozwiązania sprawy długów, dzięki której unikasz ryzyka wpadnięcia w spiralę zadłużenia.

Jak stworzyć bezpieczny harmonogram?

Nowy plan spłaty zadłużenia możesz wypracować wspólnie z obsługującą cię firmą windykacyjną. Celem jest ustalenie takiej wysokości rat, która:

- pozwoli ci jak najszybciej zakończyć sprawę zadłużenia;
- będzie bezpieczna – chodzi o to, aby jej uregulowanie nie spowodowało, że zabraknie ci pieniędzy np. na opłatę bieżących rachunków, jedzenie czy leki.

Dlatego, zanim przystąpisz do rozmowy o tym, ile będzie wynosiła nowa kwota do zapłaty co miesiąc, przygotuj się do niej. Aby to zrobić:

  1. przeanalizuj dokładnie wszystkie swoje dochody – podlicz, ile łącznie wynosi wysokość wszystkich pensji otrzymywanych przez członków twojego gospodarstwa domowego, świadczeń emerytalnych i rentowych, zasiłków oraz pieniędzy stale otrzymywanych z innych źródeł (np. z pracy dorywczej);
  2. oblicz stałe wydatki twojego gospodarstwa domowego – weź pod uwagę przede wszystkim kwoty, które wydajesz na: comiesięczne opłaty za dom/mieszkanie (np. czynsz, prąd, gaz, woda itp.), żywność i chemię domową, stale przyjmowane leki.

Następnie odejmij od stałych przychodów typowe wydatki. W ten sposób otrzymasz kwotę, która zostaje ci każdego miesiąca, która będzie bazą do obliczenia wysokości przyszłych rat. Ale uwaga! Pamiętaj, że mogą cię też czekać niespodziewane lub nieregularne wydatki – np. zakup nowych ubrań czy butów, przyborów szkolnych dla dziecka czy konieczność wizyty u lekarza. Dlatego kwotę stałych wydatków warto nieco zwiększyć – tak, aby zapewnić sobie margines bezpieczeństwa.

Ile – po dokonaniu kalkulacji – zostaje ci na opłacenie raty długu? Jeśli wydaje ci się, że ta suma może być niewystarczająca, zastanów się, w jaki sposób ją zwiększyć. Możesz to zrobić np.:

- podejmując dorywczą pracę dodatkową (może to być np. roznoszenie ulotek, sprzątanie czy jakieś zajęcie on-line);
- redukując wydatki – czasem niewielkie zmiany, takie jak choćby rezygnacja z jedzenia na mieście czy z opłacania abonamentu za serwis VOD może zrobić dużą różnicę.

A co, gdy będziesz już gotowy ze wszystkimi wyliczeniami? Teraz czas na kontakt z wierzycielem lub obsługującą cię firmą windykacyjną. Często możesz go nawiązać bez wychodzenia z domu – np. telefonicznie lub online i w ten szybki, bezstresowy sposób podpisać korzystną ugodę oraz ustalić nowy harmonogram spłaty. Potem pozostaje ci tylko niezawodnie regulować kolejne raty, aż do ostatecznego wyjścia na finansową prostą.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić