REKLAMA
Odświeżone godzinę temu
Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
10.10.19 (09:31)

Jak bezpiecznie wyjść z długów? Poznaj zalety harmonogramu ich spłaty

Wpadłeś w długi i nie wiesz, jak się ich pozbyć raz na zawsze? Choć najczęściej problemów nie pozbędziesz się w kilka dni czy tygodni, możesz krok po kroku odzyskać finansową niezależność. Podstawa to przemyślany harmonogram spłaty zadłużenia. Czym jest? Dlaczego warto go ustalić? Jak to zrobić w bezpieczny sposób? Oto co warto wiedzieć na ten temat.
Materiały prasowe

Z zadłużeniem mierzy się blisko 2,8 mln Polaków, a łączna suma zaległych płatności przekracza 76 mld zł [1]. W długi popaść jest bardzo łatwo. Najczęściej dzieje się to wówczas, gdy np. niespodziewanie stracisz pracę, ktoś z twoich bliskich doświadczy poważnej choroby lub nagle musisz ponieść duży wydatek. Nawet jeden miesiąc przerwy w regulowaniu zobowiązań może rozpocząć spiralę zadłużenia, która stale się pogłębia. W efekcie zaległości zaczynają narastać, a ich jednorazowa spłata staje się niemożliwa. Wcale nie oznacza to jednak, że jesteś w sytuacji bez wyjścia i jedyne, co ci pozostaje, to proces sądowy i kontakt z komornikiem. Alternatywą jest nowy harmonogram spłaty zadłużenia ustalony z wierzycielem lub z firmą windykacyjną, jeżeli jesteś jej klientem.

Harmonogram spłaty zadłużenia, czyli co?

REKLAMA

Pod tym hasłem kryje się nic innego jak rozłożenie długu na raty. Choć wiele osób o tym nie wie, z wierzycielami, a zwłaszcza z firmami windykacyjnymi, takimi jak np. Ultimo, w prosty sposób można wynegocjować nowe, dogodne warunki spłaty. Takie, którym będziesz w stanie podołać – bez obciążania domowego budżetu.

Dlaczego tak się dzieje? Instytucje, które obsługują twój dług, doskonale zdają sobie sprawę z tego, że dla większości osób z problemami dokonanie jednorazowej spłaty jest po prostu niemożliwe. Dlatego, chcąc pomóc osobie zadłużonej w uwolnieniu się od problemów finansowych, godzą się na rozłożenie zobowiązania na raty. Co ważne:

- harmonogram spłaty zadłużenia jest zawsze ustalany indywidualnie – możesz więc liczyć na to, że zarówno liczba rat, jak i ich wysokość zostaną z tobą uzgodnione;
- raty mogą być bardzo niskie, jeżeli jesteś w naprawdę trudnej sytuacji – dla obsługujących cię doradców ważne jest, abyś był w stanie regulować je na czas, z miesiąca na miesiąc. Dlatego często zdarza się, że pojedyncza suma do zapłaty wynosi np. kilkadziesiąt złotych;
- wywiązując się z ustalonego harmonogramu, masz pewność, że sprawa twojego długu nie trafi do sądu ani do komornika – możesz spać spokojnie i bez stresu, krok po kroku uwolnić się od ciężaru związanego ze zobowiązaniami finansowymi.

To zatem najprostsza droga do polubownego, bezpiecznego rozwiązania sprawy długów, dzięki której unikasz ryzyka wpadnięcia w spiralę zadłużenia.

Jak stworzyć bezpieczny harmonogram?

Nowy plan spłaty zadłużenia możesz wypracować wspólnie z obsługującą cię firmą windykacyjną. Celem jest ustalenie takiej wysokości rat, która:

- pozwoli ci jak najszybciej zakończyć sprawę zadłużenia;
- będzie bezpieczna – chodzi o to, aby jej uregulowanie nie spowodowało, że zabraknie ci pieniędzy np. na opłatę bieżących rachunków, jedzenie czy leki.

Dlatego, zanim przystąpisz do rozmowy o tym, ile będzie wynosiła nowa kwota do zapłaty co miesiąc, przygotuj się do niej. Aby to zrobić:

  1. przeanalizuj dokładnie wszystkie swoje dochody – podlicz, ile łącznie wynosi wysokość wszystkich pensji otrzymywanych przez członków twojego gospodarstwa domowego, świadczeń emerytalnych i rentowych, zasiłków oraz pieniędzy stale otrzymywanych z innych źródeł (np. z pracy dorywczej);
  2. oblicz stałe wydatki twojego gospodarstwa domowego – weź pod uwagę przede wszystkim kwoty, które wydajesz na: comiesięczne opłaty za dom/mieszkanie (np. czynsz, prąd, gaz, woda itp.), żywność i chemię domową, stale przyjmowane leki.

Następnie odejmij od stałych przychodów typowe wydatki. W ten sposób otrzymasz kwotę, która zostaje ci każdego miesiąca, która będzie bazą do obliczenia wysokości przyszłych rat. Ale uwaga! Pamiętaj, że mogą cię też czekać niespodziewane lub nieregularne wydatki – np. zakup nowych ubrań czy butów, przyborów szkolnych dla dziecka czy konieczność wizyty u lekarza. Dlatego kwotę stałych wydatków warto nieco zwiększyć – tak, aby zapewnić sobie margines bezpieczeństwa.

Ile – po dokonaniu kalkulacji – zostaje ci na opłacenie raty długu? Jeśli wydaje ci się, że ta suma może być niewystarczająca, zastanów się, w jaki sposób ją zwiększyć. Możesz to zrobić np.:

- podejmując dorywczą pracę dodatkową (może to być np. roznoszenie ulotek, sprzątanie czy jakieś zajęcie on-line);
- redukując wydatki – czasem niewielkie zmiany, takie jak choćby rezygnacja z jedzenia na mieście czy z opłacania abonamentu za serwis VOD może zrobić dużą różnicę.

A co, gdy będziesz już gotowy ze wszystkimi wyliczeniami? Teraz czas na kontakt z wierzycielem lub obsługującą cię firmą windykacyjną. Często możesz go nawiązać bez wychodzenia z domu – np. telefonicznie lub online i w ten szybki, bezstresowy sposób podpisać korzystną ugodę oraz ustalić nowy harmonogram spłaty. Potem pozostaje ci tylko niezawodnie regulować kolejne raty, aż do ostatecznego wyjścia na finansową prostą.

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij