Jak dbać o cerę trądzikową?

0

Trądzik to problem, z którym zmagają się nie tylko nastolatki, ale również osoby dorosłe. Wrażliwa, a zarazem skłonna do przetłuszczania się skóra czy zaburzenia hormonalne, to tylko niektóre przyczyny powstawania tych niedoskonałości. Jak sobie radzić z pielęgnacją takiej cery? Czy rozwiązaniem są kosmetyki naturalne? Oto kilka porad, dzięki którym ułatwisz sobie walkę z nieestetycznymi wypryskami i nadmiarem sebum.

Beautiful brunette woman removing makeup from her face
Beautiful brunette woman removing makeup from her face (Materiały prasowe)

Cera trądzikowa, czyli jaka?

Jeden wyprysk trądziku nie czyni, ale są symptomy, które wyraźnie wskazują na to, że Twoja cera ma tego typu problemy. Te najważniejsze to:
- rozszerzone pory,
- często powracające zaskórniki na nosie,
- wypryski i zmiany ropne, które nawracają,
- przetłuszczanie się skóry, zwłaszcza w strefie T (czoło, nos, broda),
- gromadzenie się zmian skórnych w jednym miejscu.

Jeśli dostrzegasz u siebie większość tych objawów, to znak, że potrzebna Ci jest specjalna pielęgnacja.

Wysuszanie czy nawilżanie?

Często można się spotkać z poglądem, że najlepszym sposobem na nadmiar sebum oraz zmiany ropne na skórze jest dążenie do ich wysuszenia – np. przy pomocy preparatów zawierających alkohol. Tymczasem składniki o własnościach przesuszających mogą tylko pogłębić problem – pobudzając gruczoły łojowe do wytwarzania większych ilości sebum. To prosta droga do jeszcze poważniejszego zapchania porów oraz kolejnych infekcji.

Co zatem robić? Kluczem do sukcesu jest utrzymanie prawidłowego nawilżenia naskórka oraz codzienna pielęgnacja cery zgodna z kilkoma kluczowymi zasadami.

Pielęgnacja cery trądzikowej krok po kroku

Skoro już wiesz, że wysuszanie pryszczy nie jest najlepszym kierunkiem działania, zapewne zastanawiasz się, w jaki sposób działać.

Odpowiednia dieta
To, co jesz, ma ogromny wpływ na stan Twojej skóry. Dlatego zadbaj o jej odżywienie od wewnątrz. Przede wszystkim unikaj tzw. śmieciowego jedzenia, bogatego w cukry proste i tłuszcze oraz wszelkiego rodzaju „chemię”. Niewskazane jest również nadużywanie słodyczy. Za to zdrowa, dobrze zbilansowana dieta, bogata w warzywa, owoce czy produkty pełnoziarniste może wspomóc osiągnięcie prawidłowego stanu cery – zwłaszcza gdy połączysz ją z optymalnym nawilżeniem. Pamiętaj, że zaleca się wypijanie średnio 1,5 l płynów dziennie.

Uważne oczyszczanie
Im więcej sebum, tym większe skłonności do zanieczyszczenia i „zapchania” skóry. Aby tego uniknąć, zadbaj o regularne oczyszczanie naskórka. Sięgaj po delikatne produkty przeznaczone do oczyszczania twarzy o właściwym pH. Możesz postawić na dwuetapowe oczyszczanie. Rozpocznij od aplikacji olejku, płynu micelarnego lub mleczka do demakijażu, aby pozbyć się make-upu. Tak przygotowaną twarz oczyść pianką lub żelem. Ważne, aby myciu twarzy, zarówno rano, jak i wieczorem, poświęcić kilka minut. W ten sposób pozbędziesz się wszystkich zanieczyszczeń czy resztek makijażu.

Peeling
Regularnie pozbywaj się martwego naskórka, którego obecność również może pogłębić zmiany, a przy okazji powoduje, że skóra wygląda na poszarzałą. W przypadku cery trądzikowej możesz sobie pozwolić na zastosowanie delikatnego peelingu enzymatycznego. Uwaga! Nie zaleca się stosowania peelingu mechanicznego, który może doprowadzić do dodatkowego zaognienia się zmian. Gdy zaś na Twojej skórze akurat rozwinął się mocny stan zapalny, wstrzymaj się całkowicie ze złuszczaniem naskórka.

Tonizacja
Aplikacja toniku po oczyszczeniu skóry to bardzo ważny, choć często pomijany etap. Tymczasem nie należy o nim zapominać, ponieważ tonik pozwala przywrócić naskórkowi właściwe pH. Uwaga! W tej roli najlepiej sprawdzą się kosmetyki naturalne, np. na bazie wody różanej czy wyciągu z rumianku, nie te zawierające wysuszający alkohol.

Odżywienie i zmatowienie
Gdy chodzi o krem, najlepiej sprawdzi się taki z serii przeznaczonej do skóry trądzikowej. Właściwości, których powinnaś poszukiwać, to m.in. regulacja wydzielania sebum czy kojenie podrażnień oraz stanów zapalnych, a także intensywne nawilżenie. Unikaj jednak ciężkich formuł, które mogą zapchać pory.

Makijaż – element pielęgnacji skóry trądzikowej

Kiedy Twoja skóra będzie już właściwie oczyszczona oraz odżywiona, czas na ostatni etap pielęgnacji – makijaż. Pozwoli Ci zamaskować niedoskonałości na twarzy, doda pewności siebie, a jeśli odpowiednio dobierzesz produkty – wspomoże utrzymanie dobrego stanu cery. Przy makijażu cery trądzikowej musisz zwrócić szczególną uwagę na dobór kosmetyków. Nie możesz pozwolić sobie na kompromisy oraz sięganie po produkty niewiadomego pochodzenia – Twoja skóra jest bardzo wrażliwa. Dlatego dobrym rozwiązaniem są kosmetyki naturalne, np. oferowane przez polską markę Annabelle Minerals, które mają krótki skład, oparty na substancjach mineralnych. Najlepiej sprawdzą się formuły matujące, dzięki którym zniwelujesz nadmierne wydzielanie sebum, a Twoja cera zyska promienny wygląd na cały dzień.

Aplikując podkład oraz korektor, pamiętaj, aby:
- używać zawsze czystych pędzli oraz gąbeczek – tak, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się stanów zapalnych na skórze,
- nakładać cienkie, delikatne warstwy, budując dodatkowe krycie wyłącznie w miejscach, gdzie to niezbędne – w ten sposób unikniesz „efektu maski” oraz nadmiernego zapchania skóry,
- mieć w zanadrzu transparentny puder matujący lub specjalne bibułki – w ten sposób szybko pozbędziesz się świecenia skóry w ciągu dnia.

Nie zapomnij również o dokładnym demakijażu po całym dniu – wykonaj go powoli i precyzyjnie, aby pozbyć się wszystkich resztek kosmetyków i przygotować skórę do nocnej regeneracji.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić