Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Anna Machnio
|

Jemy coraz więcej mięsa. Wegetarianizm i weganizm to puste deklaracje?

107
Podziel się:

Zgodnie z najnowszymi danymi Polacy wcale nie rezygnują z mięsa. Wręcz przeciwnie, w 2018 roku jego spożycie wzrosło. Czy coraz częściej deklarowana rezygnacja z jedzenia mięsa nie ma zatem przełożenia na fakty?

Jemy coraz więcej mięsa. Wegetarianizm i weganizm to puste deklaracje?
(iStock.com)

Mięso to wciąż jeden z najważniejszych elementów diety, niezbędny na polskim stole. Pochłania także dużą część domowego budżetu. Jak podaje "Gazeta Wyborcza", w 2018 roku zjedliśmy po 76,9 kg mięsa, co oznacza wzrost o 6,8 kg w stosunku do roku poprzedniego. Zmiany przyzwyczajeń żywieniowych polegające na ograniczeniu lub rezygnacji z mięsa okazują się być jedynie deklaracjami.

Dane różnią się w zależności od rodzaju mięsa. Odnotowano wzrost konsumpcji wieprzowiny (o około 4 kg) i drobiu (o okoł 3 kg). Wyjątek stanowi wołowina. Prawdopodobnie ze względu na stosunkowo wysoką cenę jest mniej popularna w Polsce. W 2018 roku, mimo trendu na powstawanie burgerowni, zanotowano spadek spożycia wołowiny o 200 g na osobę.

Powodów rosnącej konsumpcji jest kilka. Zaliczają się do nich stosunkowo niskie ceny mięsa w połączeniu z rosnącymi dochodami (wzrost o 6 proc.). Nie bez znaczenia są też transfery socjalne. To także wynik wzrostu cen innych produktów żywnościowych jak warzywa czy pieczywo.

Zobacz także: Zobacz też:

Wzrost konsumpcji mięsa nie jest charakterystyczny tylko dla Polski. Produkcja na światowym rynku systematycznie wzrasta. To wynik wzrastającego dobrobytu, zwłaszcza w krajach rozwijających się – informuje "BBC News".

Organizacje międzynarodowe już od dawna ostrzegają i apelują o stanowcze kroki. Według Greenpeace, jeśli chemy zachować zdrowie i powstrzymać dewastację środowiska, należy zdecydowanie ograniczyć konsumpcję mięsa. Trendy wzrostu konsumpcji wskazują jednak, że społeczeństwo wciąż pozostaje obojętne na alarmujące raporty.

Intensywne, masowe hodowle zwierząt odpowiadają w dużym stopniu za dotykające coraz większą liczbę osób choroby cywilizacyjne, niszczenie lasów, wymieranie gatunków, zatrucie wód, zmiany klimatu - czytamy w raporcie organizacji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(107)
VASCO
3 lata temu
jest to udowodnione że wegetarianie/veganie jedzą jedzą mięso jak nikt nie widzi. Szczególnie po alkoholu chodzą na kebaby
TOM
3 lata temu
CO ZA WSTYD! HAŃBA!
klo
3 lata temu
Niech sobie apelują :D dziś zrobię sobie mielone - PRAWO mi na to pozwala - więc wszyscy Eko i Weganie - będą musieli USZANOWAĆ moja decyzję :d Czy im się to widzi czy nie :D Smacznego wszystkim :D aaa - i świat w 2050 nie pogrąży się w apokalipsie, przyroda da sobie radę ;) a wszystkim orędownikom - pozostaje jedno - STRASZYĆ :P
kika
3 lata temu
jak ja bym chciała wzrostu dochodów o 6 % ...
Arni
3 lata temu
Patrząc na komentarze i ich poziom, pierwsze co ich autorzy powinni zrobić to odstawić mięso,bo zdecydowanie szkodzi im na umysł 😂😂😂
MeatEater31
3 lata temu
Greenpeace pyta mnie na ulicy: Kocha Pan zwierzęta? Odpowiadam: Tak, jeść:)
ja
3 lata temu
niech greenpeace nie zagląda mi w talerz wystarczy że mam go w śmietniku
USA
3 lata temu
Gdy McDonalds oglosil ze do swoich hamburgerow wprowadza teraz swieza a nie mrozona wolowine,sprzedaz skoczyla w gore o ponad 30 %
zbokzzaściany
3 lata temu
Weganie, płaskoziemcy, antyszczepionkowcy, bezglutenowcy - wszyscy po jednych piniądzach.
tmt
3 lata temu
Ciekawe co jedzą aktywiści Greenpeace...
5u7
3 lata temu
czy Greenpeace, nie je mięsa ?
Ja
3 lata temu
Ja wychodzę w mięsnej diety. Jem zdecydowanie mniej miesa, zniknęła zgaga, siedzenie na kibelku przestało być katorgą. Schudłam kilka kilogramów. Docelowo - wegetarianizm.
bolek l
3 lata temu
kto czyta ten szmatławiec tęczowych esbeków
gośćiu
3 lata temu
a co komu do tego co ja jem i wara od mojego talerza
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić