o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
aktualizacja

Jeszcze nigdy nie było tak dobrze

28
Podziel się

Dzień Niepodległości kojarzy się Polakom w ostatnich latach z gazem łzawiącym, wyrwaną kostką brukową, ciskaną w policjantów, i płonącym samochodem TVN. Może z wyjątkiem Polaków z Poznania – ich skojarzenia nie wychodzą poza słodkie rogale nadziewane białym makiem i konfitowane gęsie udka. W ten dzień przypomina nam się cały strach, jaki rządzi naszym codziennym życiem. Strach kompletnie nieracjonalny – jeszcze nigdy ludzkość nie żyła w tak zasobnym, bezpiecznym i spokojnym świecie.

polska
polska (Pixabay.com)
bEIMTQWJ

Życie polityczne kojarzy się z wzajemnym nakręcaniem spirali strachu. Liberalna opozycja przedstawia PiS jako zbieraninę barbarzyńców, gotowych odebrać wszystkie wolności, odebrać nam Europę i rzucić się do straceńczej wojny z Rosją. PiS przedstawia liberalną opozycję jako klikę bogaczy, gardzących tradycją, wiarą i uboższymi obywatelami. Wielkomiejscy inteligenci boją się „kiboli” maszerujących 11 listopada. „Kibole” boją się liberalnych elit, wypłukujących ich tradycyjną tożsamość, gejów nastających na porządek, do którego przywykli, Europy rozmywającej siłę narodowego państwa.

To nie tylko polska specjalność. Dobitnie przekonaliśmy się o tym w środowy poranek. Wybory w USA wygrał Donald Trump, posługujący się językiem nienawiści i strachu. O latynoskich imigrantach mówił, że „przywożą narkotyki, przestępczość, są gwałcicielami”. Proponował zakaz wjazdu do USA dla wszystkich imigrantów. Na granicy z Meksykiem chciał zbudować mur, by uniemożliwić nowym imigrantom przekraczanie granicy. Ponad 56% Amerykanów bała się zwycięstwa Trumpa. Ale też ponad 40% żyło w strachu przez zwycięstwem Hillary Clinton – „diablicy”, „korporacyjnej wyzyskiwaczki”, nastającej na amerykańską tradycję. Wszyscy żyjemy w strachu. Politycy wykorzystują go, by nami zarządzać. Kolejni ministrowie sprawiedliwości głoszą konieczność zaostrzania polityki karnej.

bEIMTQWL

Rzecz w tym, że nie ma do tego powodu. Nie ma się czego bać. Świat roku 2016 jest najbezpieczniejszym ze światów, w jakich przyszło żyć ludzkości. Coroczne raporty statystyczne polskiej policji zaczynają się od słów „rok bardziej bezpieczny”. W 2014 roku liczba przestępstw spadła o kilkanaście procent, poniżej miliona. W 2015 było to już mniej niż 900 tysięcy – spadek o kolejnych 9 procent. Pełnych danych za 2016 rok jeszcze nie ma, ale są te za pierwszy kwartał. Tu spadek w ujęciu rocznym wyniósł 9 procent.

Nie inaczej jest w Unii Europejskiej. Przestępczość spada nieprzerwanie od 2003 roku, o kilkanaście procent, przeliczalnych na około trzy miliony czynów zabronionych. W USA przestępczość – łącznie z gwałtami, rozbojami i zabójstwami – spada od 1990 roku. Rośnie też przewidywana długość życia; nie tylko w świecie Zachodu, ale i w krajach rozwijających się.

Media bombardują nas informacjami z krwawych wojen, z Syrią i Irakiem na czele. Wydaje nam się, że świat spływa krwią jak nigdy, ale to też nieprawda. Obecnie toczy się około pięćdziesięciu konfliktów zbrojnych – o dziesięć mniej niż w zeszłej dekadzie. W epoce Zimnej Wojny było tych wojen znacznie więcej.

bEIMTQWR

Panicznie boimy się utraty miejsc pracy w obliczu imigracji. Tymczasem, mimo napływu w ciągu ostatnich trzech lat kilkuset tysięcy Ukraińców, bezrobocie w Polsce nieustannie spada. Gdy zaczęli przyjeżdżać, wynosiło 12 procent. Dziś – zaledwie 8. Do Niemiec w ciągu roku przyjechało milion imigrantów z Syrii i Iraku. Mimo to na rynku pracy pozostaje 700 tysięcy nieobsadzonych wakatów. O Brexicie zdecydowali wyborcy obawiający się imigracji. Tymczasem napływ imigrantów – zwłaszcza europejskich – nie tylko utrzymywał stabilny wzrost gospodarczy i generował setki tysięcy nowych miejsc pracy w imigranckich firmach, ale przynosił też brytyjskiemu państwu znacznie większe wpływy podatkowe od tych, które wnieśli rodowici Brytyjczycy.

Jest tylko jedna rzecz, której faktycznie powinniśmy się bać. To decyzje podjęte pod wpływem strachu. W ciągu kilku miesięcy od referendum w sprawie Brexitu funt znacznie się osłabił, a liczba publikowanych w Anglii ogłoszeń o pracę spadła o ponad 700 tysięcy. Dlatego nie warto słuchać medialnej histerii. Wsłuchajmy się w prawdę o rzeczywistości. Może dzięki niej kolejny Dzień Niepodległości upłynie w milszej atmosferze.

Michał Zygmunt specjalnie dla o2

bEIMTQXm
KOMENTARZE
(28)
propaganda ja...
5 lata temu
Tu jest wyraźnie pokazane jak kreatywnie sterowana propaganda opierana na pozyskanych danych ze statystyk można mieszać w mózgach jak w PRL-u. Ciemny Lud to kupi,,,, i jak barany wyjdą i robią wreszcie ten Majdan pod sejmem oczekiwany przez Wałęsę i lewaków. Oczywiści ponoć według nich zagrożeń żadnych nie ma, tylko trzeba wyeliminować parę osób i będzie po staremu,,,, żyło się lepiej i dostatniej.....
Oogway
5 lata temu
Nie ma to jak popołudniowy zapach propagandy towarzyszy z pisu :D
max
5 lata temu
To jeszcze nic, Ja mam chłopaka który jest narodowcem. Tylko ze ja też jestem chłopakiem. To jest dopiero ewenement.
bEIMTQXn
.............
5 lata temu
A ten klaun z PO minister sIENKIEWICZ od milicji co za jakże "demokratycznych" rządów swego ugrupowania kazał podpalić budę strażnika pod ambasadą Rosji i obwiniał za ten jak go nazwał bandycki akt idącą w marszu opozycję !!!! - to był na tym KODziarskim zlocie fanów SOroSa ????? co "świętowali 11 Listopada z flagami UE ...
GGG
5 lata temu
"...PiS przedstawia liberalną opozycję jako klikę bogaczy, gardzących tradycją, wiarą i uboższymi obywatelami. Wielkomiejscy inteligenci boją się „kiboli” maszerujących 11 listopada...". Nie przesadzałbym z określaniem ich bogaczami. Jest ich tam garstka a reszcie wmówiono, że są bogaci bo mają mieszkanie na kredyt i nazywają sami siebie elitą intelektualną. Lubię wszystkich ludzi, niezależnie od ich upodobania politycznego pod warunkiem, że nie gardzą naszym krajem, nie nazywają Polaków cebulakami i Januszami Europy i nie obśmiewają mieszkańców małych miasteczek i wsi. Sam też jestem optymistą, mam zdrową kochającą rodzinę, dobrą pracę i przyjaciół a reszta to sprawy drugorzędne.
List
5 lata temu
KODziarze i inne lewicowe nacje podkręcaja nastroje strachu! Oni lubią straszyć obywateli jak za dawnej komuny. Te osoby jeszcze mają myślenie zastraszania. Ludzie normalni na to się nie nabiorą! Jest wreszcie normalność w Polsce!
GOOOOOOLLLLLL
5 lata temu
http://www.polsatsport.pl/wiadomosc/2016-11-11/rumunia-polska-niesamowita-akcja-i-gol-grosickiego/
ger
5 lata temu
Czy wg. guru jesteśmy wszyscy Polakami Nie są gorsze i lepsze jednostki wewnątrz i na zewnątrz państwa .
nn
5 lata temu
co to za pislamski bełkot propaganda ja k a komuny
Hanna
5 lata temu
Nawijanie - proszę przejrzeć statystyki szwedzkie, najbardziej proimmigranckiego kraju, ilość rozbojów, gwałtów, stref zamkniętych, gdzie rodzimy Szwed, nie ma wejścia...
Morfeusz
5 lata temu
A jakim to "Polakom" sie kojarzy z gazem,brukiem itp? Chyba gdzies sie pogubilem
Hasbaradiowie...
5 lata temu
Potraktować go tak, jak w 1943 roku Ukraińcy "traktowali" Polaków na Wołyniu. Przybić gwoździami do stołu. Wydłubać oczy widelcem. Odciąć język. Rozpruć brzuch i wynizać kiszki. Odciąć ręce i nogi. Obedrzeć ze skóry. Wykastrować. Spalić żywcem. Zatłuc kijem, łopatą, siekierą, co się pod rękę nawinie. Gdyby był ciężarny, rozpruć brzuch, wyrwać płód i w jego miejsce wsadzić kota i powłoki brzuszne zaszyć. Utopić w studni. Odciąć łeb kosą. Rozpiłować piłą do drewna na części. Powbijać wszystkie znalezione gwoździe w łeb. Zatłuc kijami. Więcej tego, jak nas "bracia Ukraińcy" na Wołyniu traktowali, nie pamiętam, ale na pewno inne osoby znają większy repertuar działalności naszych "braci Ukraińców' tamże. Można dopisywać. Niech młodzi się uczą o "braterstwie" z tymi bandytami, ludobójcami jak trzeba.
Hasbaradiowie...
5 lata temu
To jest zemsta Jarka na tym radiu. A dla czego? A dla tego, że dziennikarz z tego radia w latach 90-tych, pewien dość znany teraz, nowoczesny Paweł, wtedy młody dziennikarz, był jego mężem, tym samym, z którym był uprzejmie zapraszany w bardzo znanym zaproszeniu Lecha Wałęsy na jego imieniny pt "Lecha z żoną i Jarosława z mężem". Jarek potem za niedługi czas pokłócił się z tym Pawełem i już razem ze sobą po katolicku nie byli. Ale Jarek jest pamiętliwy i nie wybacza swoim byłym mężom. Dla tego teraz mści się na tym radiu, za karę za to, że jego katolicki mąż, porzucił, choć Jarek wiele razy udowadniał mu, że jest wierzący, że jest konserwatystą, tradycjonalistą i polskim patriotą z doktoratem z Marksa, Engelsa, Lenina, Gierka, Gomułki, Bieruta, Sokorskiego, Werblana, Kąkola, Kliszki i Urbana obronionym już w 1976 roku u Kierownika Katedry Prawa Radzieckiego, majora wojsk politycznych, z-cy d-cy brygady ds. politycznych 1 Dyw. Piechoty generała zdrajcy i dezertera, Berlinga, u Stanisław
bEIMTQXf
snark7
5 lata temu
Pod warunkiem że sondaże są wiarygodne a nie spreparowane przez politykę na jej potrzebe.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić