Wróć na
Jan Muller
|
aktualizacja

Komunia w kościele. Biskup wprowadził nowe zasady

270
Podziel się

Żółtaczka pokarmowa szaleje, więc Kościół dmucha na zimne i... zmienia zasady wydawania komunii świętej.

Christian communion
Christian communion (iStock.com)
bCOfulpN

Mieszkańcy Ostrowa Wielkopolskiego mogą dostać hostię do ręki. Tradycyjnie w polskich kościołach kapłan wkłada opłatek do ust wiernych. Jednak kaliski biskup Edward Janiak poprosił proboszczów ostrowskich parafii, by informowali o możliwości przyjmowania hostii w inny, w teorii bardziej higieniczny sposób.

Pierwsze przypadki żółtaczki stwierdzono w lutym w pobliskim Krotoszynie. Choroba zataczała coraz szersze kręgi, bo zarażeni ludzie pracowali głównie w sklepach, barach i restauracjach. Zachorowało 25 osób, dwie wciąż są w szpitalu - informuje se.pl.

Ostateczna decyzja należy do wiernego. Jeżeli zdecyduje się na przyjąć hostię do ręki, musi połknąć ją przy księdzu. Bojąc się profanacji, Kościół nie zgadza się na zabieranie jej ze sobą do ławki.

bCOfulpP

Czy ten zabieg ma sens? Sanepid decyzji duchownych nie komentuje, odnosi się jednak do mechanizmu przenoszenia choroby.

Wirus żółtaczki, zasadniczo choroby brudnych rąk, na pewnym etapie można złapać przez ślinę - mówi "Super Expressowi" Małgorzata Jezierska z ostrowskiego oddziału Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

bCOfulqq
KOMENTARZE
(270)
Normalny czło...
3 lata temu
artykuł po to aby zaistniał jego autor. Bzdury
Ada.
3 lata temu
Przed komunia ksiądz mowi: przekażcie sobie znak pokoju, wiec ludzie podaja sobie rece. W ten sposób można tez zlapac bakterie...
głos na pusty...
3 lata temu
PROFANACJA Najświętszego Sakramentu trwa już bardzo długo. W stanie totalnego zaślepienia na drodze do piekła pozostaje tylko modlitwa..ZWŁASZCZA ZA BISKUPÓW I CAŁE DUCHOWIEŃSTWO.
bCOfulqr
Xyz
3 lata temu
Skoro opłatek zamienia się w ciało Chrystusa,to chyba raczej powinien uzdrawiać a nie zarażać.Czyżby kościół nie wierzył w to co głosi?
Masakra
3 lata temu
"Zarażeni ludzie pracowali głównie w sklepach, barach, restauracjach..." To przerażające ale nawet w takich miejscach podstawy higieny czy mycie rąk np. po wyjściu z toalety wcale nie jest takie oczywiste, a wręcz dla niektórych zbędne.
Najnowsze komentarze (270)
niepokalana A...
3 lata temu
Uwielbiam te chwile gdy przystępuję do Komunii Świętej i klękam przed Nim oddana patrząc w te oczy które mnie dziś rozgrzeszyły, mrużąc moje tak jak On lubi, otwieram powoli usta lekko uśmiechnięta. Ręce zaczynają mu drżeć, czerwieni się, sutanna już wyraźnie zdradza TEN kształt. Wysuwam dla Niego język by lizać... a On kładzie mi tego jezusa na Języku dotykając nim po drodze policzki, muskając wargi... szczytuje cała nasza Trójca. A tak na serio to polecam na kolanach, z wypiętą pupcią.
nats
3 lata temu
moj syn dostał na komunie nową indiane i juz planujemy wakacyjną przygodę rowerową. mam nadzieje że to ładnie zintegruje rodzinke ;)
god
3 lata temu
A co z prezentami "na komunię" ?
juki
3 lata temu
bardzo mądrze :) Pytanko trochę z innej parafii, co powinno się kupić na prezent jak się jest ojcem chrzestnym?
Paweł
3 lata temu
c.d. do babci. ...a tylko Bogu ufać wierny powinien. A druga sprawa, że na chrzestnym, też spoczywa obowiązek przekazywania wiary. Czyli nie każdy powinien nim zostać, i odmowa nie jest czymś złym, ale odpowiedzialnym, gdy żyje się na bakier z Bogiem i wspólnotą - Kościołem. przez wiele lat byłem poza Kościołem i większość ludzi, z którymi przystawałem - również. I wiele obłudy wśród takich ludzi widziałem. Kościół mieli gdzieś, Boga... niby twierdzili, że jest, ale... "pal Go sześć". Lecz gdy trzeba było ślubu, lub, gorzej - chrztu, to biegali go załatwiać, bo tak trzeba, bo tak lepiej. A na koniec i tak najwięcej na Kościół psioczyli: do Kościoła nie chodzili, żadnej relacji z Bogiem nie czynili, ale znali najbardziej wszystkie grzechy Kościoła - zapominając, że wszyscy wierni go tworzą, czyli ludzie. Ale oni sami byli święci. Inną sprawą jest, gdy rozwodnicy w kolejnych związkach mają dzieci, które chcą ochrzcić. To wymaga uważnego rozpatrzenia, bo każdy przypadek jest inny. Dobrego
Paweł
3 lata temu
Do babci. Również znam takie przypadki, gdy ks. nie chce udzielić sakramentu chrztu dziecku, gdy jego rodzice nie mają sakramentu małżeństwa. I mnie to nie dziwi. Rodzice odpowiadają za rozwój w wierze dziecka, odpowiadają za bycie swego dziecka we wspólnocie Kościoła. To rodzice pokazują dziecku, jak odnajdować się w tej wspólnocie, co znaczy należeć do niej. Jeśli rodzice nie należą do tej wspólnoty, bo, jak nieraz bywa, nie chcą sakramentu, ponieważ jest im, jak mówią: nie potrzebny, lub nie wiedzą, czy będą razem za kilka lat, to czemu wymagają, aby dziecko miało chrzest? I takie bywają odpowiedzi: "aby dostało dziecko komunię", "aby miało bierzmowanie", "aby ze ślubem kiedyś problemu nie było" itp. Czy to nie hipokryzja? Co tacy rodzice chcą przekazać dziecku? Podobnie jest z chrzestnymi. Utarło się, że nie wolno odmówić, gdy ktoś zaproponuje zostanie chrzestnym - "bo dziecku się nie odmawia". Raz, że to zabobon i pokładanie ufności w ten przesąd, czyli coś przeciw Bogu... c.d.n.
adek
3 lata temu
Tu nie chodzi o księży czy komunie, tylko o zakaźną chorobę WZW typu A. To przylazło z Niemiec od przybyszy z afryki. Bardzo szybko sie rozprzestrzenia, jest wysoce zakaźna, uleczalna, ale potrafi nieźle wyniszczyć organizm i nawracać. Myjcie ręce, unikajcie dotyku różnych przedmiotów, nie pijcie z jednej szklanki, talerza. Sanepid pisze o początkach epidemii.
POlka
3 lata temu
Żaden zboczeniec w czarnej sukience nie będzie mi niczego wkładał do buzi ! Do buzi biorę sama kiedy chcę i od kogo chcę !
bCOfulqj
op
3 lata temu
a kto to bierze do ust? gdzie to było? i kto to dotykał? chore...głupie..fuj
pinocio
3 lata temu
Cywilizacja to słowo samo określa że trzeba iść do przodu i można przecież ominąć ten ceremoniał a także wprowadzić spowiedź zbiorową na zasadzie ksiądz przekazuje słowa wyznajcie swoje grzechy a wierni w kilkuminutowym milczeniu w myślach żałują za ich popełnienie Nie im jest decydować tym bardziej odpuszczać od tego jest Stwórca.
Melon
3 lata temu
Zainstalujcie komuniomaty kieconie
70+
3 lata temu
a hipokryci z krk robią dalej ludziom wodę z mózgów...
pol
3 lata temu
położenie hostii na ręku przyjmującego jest profanacją
simply man
3 lata temu
Czipsy są niezdrowe w każdej postaci, czy to bezpośrednio do japy czy najpierw na rekę.
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić