Kontrowersyjna Straż Graniczna UE. Polska się zgodziła

Na unijnym szczycie premier Beata Szydło wyraziła poparcie dla projektu powstania kontrowersyjnej Straży Granicznej i Przybrzeżnej. Jej zadaniem ma być ochrona zewnętrznych granic Unii, gdyby dany kraj sam sobie z tym nie raził.

Kontrowersyjna Straż Graniczna UE. Polska się zgodziła
(Pixabay.com)

Projekt budzi wiele kontrowersji. Zakłada m.in. że w razie potrzeby unijna straż będzie mogła interweniować na granicy danego państwa nawet bez jego zgody. Pomysł jest odpowiedzią na obecny kryzys imigracyjny w Europie.

Polska straciła szansę na lepszą pozycję negocjacyjną. Podczas obrad premier Beata Szydło nie zgłosiła żadnych zastrzeżeń do projektu. Jednak we wcześniejszych wystąpieniach medialnych przedstawiciele polskiego rządu negatywnie wypowiadali się o wspólnej straży granicznej.

Jestem mile zaskoczony (...) to przyspieszenie i ta gotowość także do dyskusji o tym ewentualnym ograniczeniu suwerenności, gdyby była taka potrzeba na granicy zewnętrznej. Wszystkie dzisiejsze słowa i deklaracje były bardzo obiecujące - mówił Donald Tusk.

*Nowa agencja ma powstać już za 6 miesięcy. *Projekt musi jeszcze zostać przegłosowany na posiedzeniu ministrów spraw wewnętrznych krajów UE. Jeśli Polska chciałaby zrezygnować z kontrowersyjnych zapisów, to wcześniejsza zgoda Beaty Szydło może zostać wykorzystana jako argument przeciwko naszym negocjatorom.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić