Aleksander Sławiński| 

Koty są samolubne? Naukowcy odpowiadają: "To mit!"

14

Koty są przez niektórych uważane za istoty samolubne i niezależne, więc mało przywiązują się do swych właścicieli. Badacze z Uniwersytetu Stanu Oregon postanowili sprawdzić to metodami naukowymi. Wyniki mówią coś dokładnie odwrotnego.

Koty są samolubne? Naukowcy odpowiadają: "To mit!"
(Getty Images, NurPhoto)

W odwiecznym sporze miłośników psów i kotów ci pierwsi wykazują, że koty są egoistyczne i nie okazują swoim właścicielom takiego przywiązania, jak bardziej wylewne psy. Jednak według badania opublikowanego w czasopiśmie "Current Biology" czują one taki sam związek z opiekunami, jak psy, a nawet dzieci.

Jedną z metod psychologii dziecięcej, badającej relacje między rodzicami a małymi dziećmi, jest obserwowanie, w jaki sposób reagują one na ich nieobecność przez dłuższy czas. W zależności od tego,czy znajdują się w znajomym sobie otoczeniu, czy w nowym ich reakcja może być różna.

Psychologia dziecięca

Jeśli dziecko czuje się bezpiecznie w relacji i otoczeniu, szybko z powrotem zrobi się uspokojone i zacznie badać świat wokół. Jeżeli jednak nie czuje się bezpiecznie w kontakcie, to będzie dalej zachowywać się niepewnie, co może mieć wpływ na późniejsze życie człowieka, który np. będzie unikać bliskich relacji z powodu stresu w dzieciństwie.

Podobne badania zrobiono już na psach oraz naczelnych. Wyniki pokazują, że zachowanie psów, gdy ich właściciel znika, jest bardzo podobne do zachowań małych dzieci. Robią się niepewne, lękliwe i np. obawiają się jeść. Potrafią się też na nas "obrazić", gdy zbyt długo jesteśmy nieobecni.

Zobacz także: Słodkie lamparty podbijają internet

Koty przywiązane do właściciela

Zespół prowadzony przez Krystyn Vitale z Uniwersytetu Stanu Oregon postanowił przeprowadzić analogiczne badania na kotach. W czasie badania pojedynczy dorosły kot lub kociak spędzał dwie minuty w obcym pomieszczeniu ze swym opiekunem. Następnie dwie minuty osobno, po czym znów dwie minuty razem.

Sposób, w jaki koty reagowały na powrót swych właścicieli, był bardzo podobny co u psów. Koty autentycznie tęskniły za ich obecnością. Około 65 procent z nich relaksowało się wtedy i okazywało zainteresowanie światem. Jest to dokładnie taki sam odsetek, co w przypadku małych dzieci.

To mit, że poczucie bliskości z człowiekiem występuje tylko u psowatych. U kotów tak samo istnieje społecznie ukształtowane przywiązanie do ludzi. Jest ono stabilne i obecne też w dorosłości Mogło ono sprawić, że to właśnie te zwierzęta stały się naszymi domowymi towarzyszami - mówi Vitale.

Obecnie zespół pod jej kierownictwem zajmuje się tą kwestią u kotów zamkniętych w schroniskach. Amerykańscy badacze przyglądają się ich zachowaniom, chcąc sprawdzić, jaki jest wpływ obecności w schronisku na zdolność przywiązywania się i jak lepiej zaspokajać ich potrzeby.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić