o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Beata Kruk
|

Mają pomysł na walkę ze smogiem. Chcą zakazać... grilla

8
Podziel się

Choć do wiosny zostało jeszcze kilka miesięcy, Urząd Miasta Łodzi już rozesłał do spółdzielni mieszkaniowych pisma informujące o zakazie grillowania na balkonach i tarasach.

Mają pomysł na walkę ze smogiem. Chcą zakazać... grilla
(pexels.com)
bDYjWwad

Nowe rozporządzenie zaskoczyło nie tylko mieszkańców, ale również specjalistów. Bartłomiej Świątczak z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Łodzi podkreślił, że wpływ grillowania na poziom smogu w mieście nie znalazł dotąd potwierdzenia w badaniach naukowych.

Można jednak przypuszczać, że jest on znikomy, zwłaszcza w styczniu. Zawartość rakotwórczego benzo(a)pirenu zależy głównie od rodzaju paliw spalanych w paleniskach indywidualnych. A latem, gdy grilluje się dużo, jego zawartość w powietrzu jest wyjątkowo niska - powiedział Świątczak w rozmowie z "Dziennikiem Łódzkim".

Zasadności rozporządzenia broni Grzegorz Gawlik z łódzkiego magistratu. Twierdzi, że UMŁ realizuje jedynie uchwałę przyjętą w 2013 roku przez Sejmik Województwa Łódzkiego. Dotyczy ona "programu ochrony powietrza przed pyłem i rakotwórczym benzo(a) pirenem", który przewiduje również wprowadzenie zakazu grillowania na balkonach i tarasach.

bDYjWwaf

Jeżeli miasto nie zrealizowałoby wskazanego wyżej obowiązku, to Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska mógłby nałożyć na miasto grzywnę w wysokości 10 tys. zł - twierdzi Gawlik.

Dominik Artomski z inicjatywy Łódzki Alarm Smogowy nie wierzy w sens takiego działania. Organizacja podkreśla, że oczekuje od władz miasta podjęcia kroków, które mogą realnie doprowadzić do spadku poziomu smogu w mieście. Tymczasem ogłoszenie o zakazie grillowania pojawiło się na stronie "Alarmu" na Facebooku i wywołało lawinę komentarzy ze strony rozbawionych internautów.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

bDYjWwal
bDYjWwaG
KOMENTARZE
(8)
kk
4 lata temu
Balkon nie jest miejscem na grilla. Ty się bawisz a innemu dwa metry dalej po prostu śmierdzi. Zwłaszcza że większość nie umie tej prozaicznej czynności wykonać i pali mięso oraz pozwala by tłuszcz spadając na węgiel robił zasłonę dymną na wiele metrów. W bloku balkon nie jest dobrym miejscem na grill i kropka.
jadłopodawca
4 lata temu
To znaczy że trują tylko grille na balkonach i tarasach a te na działkach i w plenerze są bezpieczne.
bremen
4 lata temu
co za ciemna masa ciekawym co jeszcze w Polsce zabronią prezydent łodzi czuje ze zakończy swoją karierę ludzie już nie będą glosować na tego typa
bDYjWwaH
NN
4 lata temu
Samochody, samochody i jeszcze raz samochody. To stąd się bierze cały smog! Ale o samochodach nie ma praktycznie wcale mowy bo w dzisiejszych czassch motoryzacja to oczywiście jeden wielki biznes. Jakoś dawniej było mniej samochodów, ludzie palili w piecach, grillowali i nie było z tym problemu. Ktoś sobie zapali raz na czas grilla i od razu problem, że smog. Za chwilę nakażą ludziom nosić maski bo powiedzą, że za dużo CO2 produkujemy. Pozdrawiam wszystkich.
olek_01
4 lata temu
nie, no chyba kogoś pogięło
zba
4 lata temu
nawet na elektrycznym!?!?!?!?!
wicek
4 lata temu
,,Polak to goj , robol i niewolnik . Nie umie sam sobą rządzić to władzę przyjęli żydzi . W nie długim czasie będzie można mieć na widelcu każdy czyn każdą rozmowę tel. i wgląd do jego majątku''
grylownik
4 lata temu
Ale chemtrails jakos nie zakazali.Kazdego dnia politycy wymyslaja w UE, setki nowych zakazow i nakazow, ciekaw jestem do czgo w ten sposob dojdziemy? Kto sie poruszyl ten placi kare? Istnieje tez prawdopodobienstwo, ze zeby latem moc zrobic gryla, trzbe bedzie udac sie do urzedu,z podaniem i oplata skarbowa 20 zl by urzadenik wyrazil zgode.I jak sie zaplaci to gryl nie bedze wydzielal dymu.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić