Małżeństwo nie służy zdrowiu? Lepiej być wdową

14

Zaskakujące wyniki badań włoskich naukowców.

Małżeństwo nie służy zdrowiu? Lepiej być wdową
(Pixabay.com)

Badacze z Padwy przebadali dwa tysiące 65-latków. Jak informuje "Independent", naukowcy doszli do wniosku, że wdowy cieszą się duże lepszym zdrowiem, niż mężatki. Ich zdaniem wynika to z faktu, że samotne kobiety powyżej 65. roku życia są narażone na mniejszy stres. Zupełnie inne wnioski wysnuli na podstawie obserwacji owdowiałych mężczyzn.

Starsi panowie kiepsko radzą sobie bez kobiet. One bowiem nie tylko są zazwyczaj odpowiedzialne za prowadzenie gospodarstwa domowego, ale również pełnią rolę opiekunki w przypadku choroby. Właście to poświęcenie powoduje u starszych pań znaczny stres, który negatywnie wpływa na ich zdrowie. Zdaniem naukowców z uniwersytetu w Padwie, również z tego powodu wdowy są mniej podatne na depresję niż mężatki.

Lepszym zdrowiem cieszą się nie tylko wdowy, ale również kobiety niezamężne. Z badań wynika, że osiągają one większą satysfakcję zawodową i wykazują większą aktywność. Są również w mniejszym stopniu narażone na społeczną izolację, ponieważ poświęcają dużo czasu przyjaciołom i rodzinie. Zasada ta nie sprawdza się z kolei w przypadku kawalerów, którzy są z kolei bardziej podatni na choroby i depresję, niż żonaci mężczyźni.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić