Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
aktualizacja

Na świat przyszło dziecko z DNA trojga rodziców

26
Podziel się:

Zespół amerykańskich lekarzy zdecydował się na odważny krok i zastosowanie nowej techniki in vitro. Pięciomiesięczne dzisiaj niemowlę ma kod DNA pochodzący od matki, ojca i... dawczyni.

Na świat przyszło dziecko z DNA trojga rodziców
(Pixabay.com)

Dziecko urodziło się całkowicie zdrowe. Rodzice pochodzący z Jordanii zdecydowali się na taki zabieg, ponieważ była obawa, że matka przekaże noworodkowi chorobę genetyczną. Tak się stało już w przeszłości: kobieta kilkakrotnie poroniła. Sama matka jest zdrowa, ale 25 proc. jej mitochondriów nosi geny zespołu Leigha.

By uniknąć choroby, wykorzystano osobę trzecią. Jądro komórkowe matki umieszczono w jajeczku zdrowej dawczyni. Całość zapłodniono następnie spermą ojca. Tak powstały embrion wszczepiono matce, która dziewięć miesięcy później urodziła zdrowe dziecko - informuje "The Guardian".

Kontrowersyjna metoda pozwala rodzicom z rzadkimi mutacjami genetycznymi mieć zdrowe potomstwo. Jest jednak zakazana w większości krajów. Do tej pory jedynie Wielka Brytania odważyła się zalegalizować ją w 2015 roku. Zespół lekarzy pod przewodnictwem Johna Zhanga z New Hope Fertility Center w Nowym Jorku, procedurę zapłodnienia przeprowadził w Meksyku, w którym nie obowiązuje prawo zakazujące prac nad tą techniką.

Autor: Bartosz Nowak

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Zobacz także:

Skoki rozwojowe w pierwszym roku życia dziecka. Jak dużo o nich wiesz?

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(26)
m
6 lat temu
No dobra ale w tym zespole uszkodzone jest DNA mitochondrialne ale też jądrowe. Mitochondrialne wymienili na zdrowe ale jądrowe jest od chorej matki. Czy dziecko faktycznie jest zdrowe czy upośledzenie oddychania komórkowego objawi się później, mniej wyraźnie i dzieciak przeżyje ale będzie cierpiał?
K
6 lat temu
Zabawa w Pana Boga?
gość
6 lat temu
Czekamy na rekord! Kiedy dziecko z czworga rodziców!
agnieszka.joz...
6 lat temu
to jest chore.
Daztt
6 lat temu
Niedługo będą rodzić się mutanci..
dik
6 lat temu
a ekolodzy powiadają, że ludzi za dużo ,tlenu coraz mniej ,temperatura rośnie i rośnie a ściezki zwłaszcza w Bałkanach zadeptane
You Das$h
6 lat temu
Szczęście zdrowego dziecka i dla rodziców...a reszta jest milczeniem...zwłaszcza sekta watykańska...Joshka też był z in vitro - niepokalane poczęcie ...tylko reszta tego Qwa nie ogarnia... Po prostu technika z "Narvika od Breivika."
Asia
6 lat temu
różne są upodobania, mnie w takiej konfiguracji dziecko by nie pasowało. Przecież nie moje, chyba lepiej adoptować. Ponoć jak się kocha dzieci to wszystkie.......
prawda
6 lat temu
wiecej takich jest tylko ciiii
babcia
6 lat temu
no takie rzeczy to napewno nie u nas !!! my będziemy rodzić dzieci chore, porzucać je w hospicjach, ale po BOŻEMU !!!
oswald1003
6 lat temu
naprawdę to jest krok naprzód dla osób, które nie mogą mieć zdrowych dzieci. racja u nas w polsce takie cos to był by skandal przeciez ksieza zakazuja aborcji a co dopieroc cos takiego
kiczmen
6 lat temu
Bóg dal Ci rozum! To wielki grzech nie korzystac z tego daru!
kicczmen
6 lat temu
Bravo lekarze którzy wykorzystali dar od Boga -zdolnosci - dla dobra braci w Chrustusie! Podobno wszyscy ludzie sá bracmi? Gratulujé szczéscia rodzicom!
dg
6 lat temu
Mam w rodzinie dziecko z zespolem Leigha - straszna, smiertelna choroba.... dzoeci najczęściej nie dożywają 6 roku życia choc pozornie rodzą się zdrowe... super że tej parze udało mieć zdrowe dziecko, że nauka idzie do przodu - Polska sie cofa niestety, mam nadzieję, że jednak nie długo.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić