Przedwyborcze audycje w telewizji zdominowały PO i PiS. W ocenianym okresie poświęcono im odpowiednio 2 godz. i 5 minut oraz 1 godz. 52 minut. Ze względu na sposób prezentacji informacji politycznych najbardziej stronnicze, w ocenie KRRiT, okazały się TV Trwam i TV Republika. Najbardziej obiektywne programy publicystyczne przygotowywał Polsat News, najmniej TV Trwam.
Stacje telewizyjne miały swoje preferencje. W TV Republika jak i TV Trwam bardzo negatywnie wypowiadano się na temat komitetów wyborczych Nowoczesnej i Platformy. Z kolei w przypadku TVN negatywnie mówiło się o KW PiS.
Język dziennikarzy telewizji Trwam i Republika był przychylny politykom PiS. Zarówno w TVN jak i TV Trwam nie lubią polityków PSL. Wyraźnie nieprzychylni KW Korwin i KW Kukiz'15 byli dziennikarze Superstacji. Tak wynika wynika z raportu Rady na podstawie monitoringu Laboratorium Badań Medioznawczych Uniwersytetu Warszawskiego.
Pod ocenę brano trzy elementy: strukturę tematyczną, organizację materiałów i narrację dziennikarską.
Najbardziej przejrzystą strukturę informacji wyborczych miały "Wiadomości" TVP1. Wyróżniały się wysokim poziomem merytorycznym i szczegółowością omawianych tematów. Odnotowano niewiele stronniczości w warstwie wizualnej. Debaty wyborcze zostały przedstawione kompleksowo i w relatywnie pogłębiony sposób - podała w komunikacie KRRiT.
Na drugim końcu skali są "Dzisiaj" TV Republika i "Informacje dnia" TV Trwam. Poniższa tabelka pokazuje stosunek dziennikarzy badanych stacji do polityków określonych partii.
Trudno było dowiedzieć czegoś o innych partiach niż PO i PiS. Szczególnie, jeżeli częściej oglądał telewizje prywatne. Między mediami publicznymi a niepublicznymi ta dysproporcja była szczególnie mocno zarysowana.
Oglądając polską telewizję, można by uznać, że w krajowej polityce nie ma kobiet.
Wśród gości programów było zaledwie 17 proc. kobiet, które zajmują 16 proc. czasu. Najwięcej w TVP1, TVN 24 oraz TV Trwam było polityczek PiS. W TVP Info (i po uśrednieniu wyników w całej telewizji publicznej) najwięcej było ekspertek: w TVP 2 - kandydatek Zjednoczonej Lewicy. Jedynie Polsat News zachował wśród kobiet-gości wyważony rozkład polityczny - informuje KRRiT.
W raporcie oceniono programy informacyjne i publicystyczne: "Wiadomości" TVP1, "Panorama” TVP2, "Fakty” TVN, "Wydarzenia” Polsatu, "Informacje dnia” TV Trwam, "Dzisiaj" TV Republika oraz "Informacji dnia" Superstacji nadawane między 17 a 23 października 2015 roku.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.