aktualizacja 

NASA pokazała nowe zdjęcia Tytana

7

Sonda Cassini przesłała fotografie mogące przybliżyć amerykańskich specjalistów do wyjaśnienia tajemnic największego księżyca Saturna.

converted PNM file
converted PNM file (NASA)

Cassini przelatywała w odległości zaledwie ok. 980 km od Tytana. Sonda sfotografowała jego górzyste tereny. Jak wyjaśniają naukowcy NASA, na zdjęciach widać także coś w rodzaju wydm, w znacznej mierze składające się z węglowodorów - informuje "Daily Mail".

Te górzyste tereny to nadal zagadka. Wydaje się, że pochodzą z okresu, gdy cały Tytan był pokryty grubą warstwą lodu, jednak na ich dokładniejsze badanie będziemy musieli jeszcze poczekać - skomentował Rosaly Lopes, jeden z naukowców opracowujących wyniki badań kosmicznej sondy.

Tytana jeszcze nigdy nie obserwowano z tak bliska. Największy księżyc Saturna od dawna był wielką zagadką dla naukowców. Początkowo badano go za pomocą teleskopu Hubble'a i w oparciu o wyniki sądzono że powierzchnia Tytana jest bardzo zróżnicowana. Tymczasem dzięki tym i poprzednim zdjęciom z sondy Cassini okazuje się, że jego powierzchnia jest tatka sama praktycznie na całej rozciągłości.

Autor: Kamil Karnowski

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Zobacz także:

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić