Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Adam Dudkiewicz
|
aktualizacja

Naukowcy udowodnili, że Einstein się mylił

185
Podziel się:

Astronomowie obserwujący przestrzeń kosmiczną przez teleskop Hubble'a po raz pierwszy zaobserwowali zjawisko nazwane na cześć znanego fizyka - pierścieniem Einsteina. Sam naukowiec uważał, że jego dostrzeżenie jest niemożliwe.

Naukowcy udowodnili, że Einstein się mylił
(flickr.com, NASA Goddard Space Flight Center/Flickr (CC BY 2.0))

Przelatujące koło gwiazdy światło ulega zakrzywieniu. Na podstawie tego zjawiska można policzyć np. masę ciała niebieskiego, które zakrzywia promienie świetlne. Aż do teraz, naukowcy sądzili, że pojedyńcza gwiazda nie jest w stanie wyemitować tyle światła, żeby dało się je zaobserwować już zagięte przez inne ciało. Astronomowie uważali bowiem, że jedynym na tyle silnym źródłem promieniowania są galaktyki.

Oczywiście nie ma możliwości zaobserowania tego zjawiska bezpośrednio - napisał jeszcze w 1936 r. Albert Einstein.

Współcześnie okazało się, że obserwacja takiego zjawiska jest możliwa. Dodatkowo badaczom udało się z dużą dokładnością zmierzyć masę gwiazdy, której rozproszone światło utworzyło pierścień. Stein 2051 B ma masę odpowiadającą 67.5% masy słońca.

To jak obserwowanie ruchu robaczka świętojańskiego, przelatującego koło żarówki, z odległości 1700 kilometrów - skomentował Kailash Sahu, główny autor raportu.

Gdy Stein 2051 B zaczął ustawiać się względem gwiazdy umieszczonej za nią, naukowcy skierowali w tamtą stronę teleskop Hubble'a. Gdy ciała niebieskie przybrały odpowiednią konfigurację okazało się, że pierścień jest eliptyczny. Nie wynikało to jednak z błędu w teorii, lecz z nieodpowiedniego umiejscowienia Ziemi. Mimo to, naukowcy dokonali wszystkich niezbędnych pomiarów.

Materiały podpisujemy następującą formułką: Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Zobacz także:

Co wiesz o NASA?

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(185)
Xxxxx
2 miesiące temu
Właśnie powstała nowa teoria wszystkiego napisana przez imanuel...
wdddd
5 lata temu
A ja pytam , kiedy świat nauki ogłosi , że Darwin się mylił, kłamał on i koledzy słynne podrabiane czaszki małpoludów , i chociaż już na ziemi są tylko dowody przeciw teorii Darwina, to wydaje się miliardy USD by lecieć na marsa i tam szukać dowodów tej bzdurnej " bogini Ewolucji." . ta teoria przeczy wszelkim prawom termodynamiki, Ostatnio oglądałem program o Wielkim Wybuchu i fakty naukowe wskazują, że wszechświat w pewnym czasie rozszerzał się szybciej niż prędkość światła , co jest niemożliwe, ale dlatego , że przeczy ewolucji wprost więc pomija się ten istotny fakt naukowy , a szuka się drobizagów i niedopowiedzeń w teorii Einsteina , a tych starych oszustów od Ewolucji chroni się jak breżniewa w CCCP. Ewolucja to fikcja
eo
5 lata temu
Właśnie? Już chyba fizyka kwantowa udowodniła, że ta klasyczna to tylko zabawa dzieci danymi im zabawkami. A Bóg jednak "gra w kości" :)
Jerzy
5 lata temu
MXM Przeciez powszechnie wiadomo ze to slonce krazy wokol ziemi , skad ty sie urwales, a ilosc laikow swiadczy ze nie tylko ty.A jak rzucisz koze do gory to spadnie w germanach
Jerzy
5 lata temu
Jeszcze nie raz historie swiata napiszemy od nowa. Dzis nawet sam poczatek nazywamy osobliwoscia, - czyli nie mamy pojecia o czym mowimy
zeglarz
5 lata temu
Nie wkladajcie Einsteinowi slow do geby. To wlasnie wspolczesna astronomia udowodnila, ze mial on racje a nie odwrotnie.
polak
5 lata temu
prawdziwym geniuszem był Tesla a nie einstein wyprzedził epokę o 100 lat nie byłoby ropy ani węgla i ziemia była by nie zanieczyszczona bo wymiślił energię darmową ale niedobrzy ludzie na to nie pozwolili i go zabili a dokumęty ukryli ale nadchodzi zmiana i nie będzie złych ludzi na ziemi już nie dłuo
zenek
5 lata temu
Einstein sie nie mylil. W 1936 r. nie rzeczywiscie nie bylo mozliwosci zaobserwowania tego zjawiska. Takie mozliwosci pojawily sie kilkadziesiat lat pozniej. Gdyby byly w 1936. to ktos by to udowodnil w 1936. Einstein nigdy nie twierdzil, ze nie "nie bedzie w przyszlosci" takiej mozliwosci. Uzyl czasu terazniejszego do opisania tego co mozliwe we wspolczesnych mu czasach...
kal
5 lata temu
irytujący bezsens tytułu.
zen
5 lata temu
I pan Albert miał rację więc o co chodzi.
Cukierek
5 lata temu
Nic z tego nie rozumiem... Masa jest masa, kwestia czulosci pomiaru i przyrzadow. Mucha tez zagina promienie tylko ze nie umiemy tego jeszcze zmierzyc... Jaka tu pomylka Einsteina? Bzdurny artykul...
Racjonalista
5 lata temu
Jeszcze wciąż za mało wiemy o otaczającym nasz wszechświecie. A przede wszystkim nasza świadomość jest zagadką na którą nie znamy odpowiedzi. W każdym razie mam nadzieję, że dożyję lotu na Marsa w swoim życiu:) Na chwilę obecną nikt się nie garnie z powrotem na księżyc.
jan
5 lata temu
I tak laik sprowadzi do pionu Einstein, a może tylko pokazał ogrom własnej niewiedzy?
Twardowski
5 lata temu
Zajmijcie się lepiej problemami ludzi tu, na ziemi a nie trwonicie kasę na duperele, które przeciętnemu Kowalskiemu przydadzą się psu na budę.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić