o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na

Nie unikniesz trucizny z papierosa tak łatwo, jak ci się wydaje

25
Podziel się

Czynniki rakotwórcze z dymu papierosowego utrzymują się na ubraniach, dywanach czy meblach nawet ponad pół roku. Do takich wniosków doszli amerykańscy naukowcy z Uniwersytetu Stanowego w San Diego. Przebadali oni mieszkania 90 palaczy, którzy na potrzeby eksperymentu rzucili palenie na pół roku.

Nie unikniesz trucizny z papierosa tak łatwo, jak ci się wydaje
(Pixabay.com)
bDTIvryZ

Bierne palenie zyskało nowe znaczenie. Odkrycie naukowców to ważna wiadomość dla osób palących w pomieszczeniach. Nawet jeśli nikogo nie ma w pobliżu, to chorobotwórcze czynniki znajdujące się w papierosowym dymie mogą podtruwać wszystkich w pomieszczeniu nawet przez ponad sześć miesięcy. Rezygnując z wyjścia na papierosa na zewnątrz, narażamy rodzinę na niepotrzebne ryzyko .

Możesz rzucić palenie, ale twój dom wciąż nosi spuściznę po papierosowym dymie. On po prostu nie znika. Wżera się w dywany, tkaniny, nawet ściany i meble. Palenie w pomieszczeniu buduje zapas chemikaliów zostawiających toksyczne i długotrwałe dziedzictwo - twierdzi Georg Matt, autor badania cytowany przez "Daily Mail".

Utrzymujący się dym może również utrudniać rzucenie palenia. Trudno całkowicie pozbyć się zapachu papierosów, co oznacza, że stale narażeni jesteśmy na zachętę z jego strony. Jeśli więc musicie palić, róbcie to na powietrzu lub w palarniach. Ale najlepiej całkowicie rzucić, zaoszczędzicie w ten sposób pieniądze i zdrowie.

bDTIvrzb

Autor: Bartosz Nowak

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Zobacz także:

Palisz papierosy?

bDTIvrzC
KOMENTARZE
(25)
gość
5 lata temu
Wystarczy wejść do domu, gdzie się codziennie pali papierosy. Dosłownie odrzuca, śmierdzi wszystko, ściany, ubrania, meble ... coś okropnego. Nie mam pojęcia, jak można w czymś takim usnąć :-(
piotrek
5 lata temu
mam 40 lat ,od urodzenia do 36 roku wdychalem dym mojej matki i siostr codziennie kilkadziesiat papierowow , otwarcie okna konczylo sie awantura bo wleci ciut powietrza -takie miały schizy, dzis mam astme, i dusznosci, a nie palilem ani jednego sam,
Zori
5 lata temu
Jaki palacz rzuci na pół roku palenie bo wymaga tego eksperyment? A potem co, zacznie palić jak dawniej? Dlatego nie wierzę. A w toksyny z papierosów osadzające się na meblach to fakt. Wystarczy sprawdzić ile jest tłustego osadu na okapie kuchennym.
bDTIvrzD
gg
5 lata temu
zastanówcie się co nam pchają do jedzenia
Rom
5 lata temu
Jeżeli ktoś chce rzucić palenie, ale naprawdę ma już dość palenia, to podaję mój sposób. Paliłem już co 10minut. Śmierdziałem , ja i moje rzeczy tak ,że nikt nie chciał bym przychodził z wizytą. Tajemnicą nałogu jest wspomnienie pierwszych zapalonych papierosów. Ten smak daje pierwsze zaciągnięcie się, reszta to już konsekwencja długości papierosa. Gdy to zrozumiałem, zacząłem palić "na sucho" bez przypalania. Po prostu trzymałem papierosa w ustach i co jakiś czas zaciągałem się lekko i tak coraz dłużej. Po tygodniu nie miałem ciągu, więc papierosy komuś dałem. Minęło już chyba 14 lat. Mogę zapalić, ale mi nie smakują, oprócz dwóch pierwszych machów, gaszę i problemu nie ma. Robiłem kilka takich prób. Zauważyłem ,iż rzucający palenie szukają jakiejś metody, która załatwi problem za nich. Jeżeli naprawdę nie chcesz rzucić palenia, to żadne metody nie pomogą, chyba ,że ta powyżej opisana.
Najnowsze komentarze (25)
k.
5 lata temu
Każdy, kto naraża zdrowie i życie osób trzecich skazując je na bycie biernymi palaczami, jest potencjalnym mordercą. Działającym świadomie i z premedytacją, bezwzględnym zabójcą. Konstytucja RP, w artykule 68, pkt. 1 stanowi, iż każdy człowiek ma prawo do ochrony zdrowia. Co 6,5 sekundy na świecie umiera człowiek z powodu palenia papierosów. Palenie bierne szkodzi bardziej niż aktywne, zaś każdy papieros skraca życie o 5,5 sekundy. Samo wdychanie dymu tytoniowego, ulatniającego się z ognika papierosa (tzw. boczny strumień) lub wydychanego przez palaczy, podnosi ryzyko wystąpienia np. raka płuc i chorób serca także u osób niepalących. Czym jest bierne palenie? Bierne palenie jest wdychaniem dymu tytoniowego wydostającego się z produktów tytoniowych używanych przez inne osoby. Skutki biernego palenia uznawane są za bardziej szkodliwe jak palenia bezpośredniego i są one bardzo niebezpieczne dla osób niepalących, szczególnie dzieci, osób starszych, niepełnosprawnych i zwierząt.
tom
5 lata temu
jecie gorsze rzeczy... nawet nie wiecie !
finka
5 lata temu
Pod szpic to Szweda, bo Polak się nie da! Który palacz zaprzestanie palic na pół raku na potrzeby eksperymentu ...... to komedia, a nie badanie. Pewnie palacze mówili, że przestali palić, cichaczem popalali, stąd smrodki w domu!
chemik
5 lata temu
Proszę podać nazwy tych trujących substancji.
olo
5 lata temu
O truciznie z chemitaris to nic nie napisza
osa
5 lata temu
Mój pradziad popalał i żył 104 lata.
wd
5 lata temu
papierosy oczyszczają płuca z chemtrails i wcale nie powodują raka
feldek
5 lata temu
narescie ktos napisał prawde tylko kto teraz pali elektniczne papierosy ma wdychac ten syf ktory wdychał całe zycie anolgi zeby z tym konczyc przerzucił sie na te elektrony to jest załosne nasze panstwo a traktuja tych na tych smych zasadach
bDTIvrzv
Otaku
5 lata temu
I właśnie dlatego NIE palę! Zero smrodu, zero problemów zdrowotnych...
Niepaląca
5 lata temu
Palacz niech się truje sam a nie na otwartym powietrzu każe wdychać smrody innym i dziwi się, że zwracam mu uwagę. Niech do grobu nie zabiera niepalących.
hh
5 lata temu
Auto palacza śmierdzi dymem aż do złomowania, a nie przez pół roku. Artykuł podaje nie prawdziwe informacje.
c
5 lata temu
Zapach papierosów " Klubowych " towarzyszył mi od małego. I teraz brakuje mi tego zapaszku. Fader jak rzucił palenie, to raz a dobrze. Bez żadnego powolnego odstawiania. Silna wola to podstawa.
niepalacy
5 lata temu
Ludzie palili roznosci od zarania swiata, i nic im nie bylo.O szkodliwosci palenia i raku pluc, media zaczely mowic od czasow wykonania ponad 500 prob wybuchow bomb jadrowych.Pozniej jak okazalo sie, ze ludzie mieli raka pluc ci co nie palili, to wymyslono kiche z paleniem pasywnym.Dzis doszly opryski chemiczne chemtrails, wiec powoli trzeba znalesc winowajcow zastepczych.Kto wie czy nie zezwola na palenie ziola, zeby pozniej moc powiedziec, a nie mowilismy, ze od palenia jest rak?
z
5 lata temu
odkrycie stulecia ja nie mogę, wiedziałam to odkąd byłam dzieckiem a starzy palili na potęgę w domu przy mnie.. jakie pół roku?? jak zapaliłam pierwszego papierosa to już dawno byłam palaczem - od biernego do aktywnego..
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić