Niedzielne wybory mogą być początkiem wyjścia Szwecji z Unii Europejskiej

723

Skrajnie prawicowa partia Szwedzcy Demokraci nie ukrywa, że z uwagą przygląda się Brexitowi, by czerpać stamtąd wzorzec. Nacjonaliści cieszą się sporym poparciem przed jutrzejszym głosowaniem.

Niedzielne wybory mogą być początkiem wyjścia Szwecji z Unii Europejskiej
(iStock.com, olaser)

Szwedzcy Demokraci mogą zgarnąć nawet jedną czwartą głosów. Partia dotychczas raczej ignorowana w wyborach po kryzysie z uchodźcami wyrosła na jednego z głównych rozgrywających w skandynawskim kraju. Jej politycy liczą, że uda im się wejść w koalicję z którymś z konserwatywnych ugrupowań i rozpocząć Swedix, który ma być odpowiednikiem Brexitu.

Partia głosi konieczność rewizji stosunków Szwecji z Unią Europejską. Obiecuje renegocjacje z Brukselą i referendum w sprawie członkostwa we Wspólnocie - przypomina "The Telegraph".

Główne ugrupowania odżegnują się od współpracy ze Szwedzkimi Demokratami. Przypominają wcześniejsze związki partii z neonazistami. Jednak sytuacja po niedzielnych wyborach może zmusić je do rozmów z nacjonalistami. A oni przyszykowali się do współpracy, zmieniając zasady gry w ugrupowaniu. Ogłosili politykę "zero tolerancji" dla rasizmu, zmieniła logo i określiła się jako nacjonalistyczny ruch konserwatywny.

Rządząca teraz socjaldemokracja nie ma co marzyć o ponownym zdobyciu władzy. Według sondaży obóz premiera Stefana Lofvena poniesie straty, ale konkurujący z nim centroprawicowy blok także może nie uzyskać większości. Wtedy może się okazać konieczna koalicja ze Szwedzkimi Demokratami i kwestia wyjścia kraju z Unii Europejskiej stanie się jednym z kluczowych tematów debaty politycznej.

Przywódcy Szwedzkich Demokratów chcą zniesienia strefy Schengen. Postulują również zaprzestanie przyjmowania uchodźców (Szwecja przyjęła ich najwięcej w Unii w przeliczeniu na jednego obywatela kraju).

To krok pierwszy - powiedział lider partii w Riksdagu (szwedzkim parlamencie). - Po wyborach chcielibyśmy zrobić tak, jak uczynili to Brytyjczycy. Renegocjować z Brukselą, a potem przeprowadzić referendum - podkreślił Mattias Karlsson.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zobacz także:

Co wiesz o Szwecji?

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić