Wróć na
Radosław Opas
Radosław Opas
|
aktualizacja

Niemcy. Incydent na Bałtyku. "Zginęło wszystko w promieniu 30 metrów"

219
Podziel się

Podczas zorganizowanych latem na Morzu Bałtyckim manewrów NATO niemiecka marynarka wojenna dokonała detonacji min pochodzących z okresu II wojny światowej. Obrońcy praw zwierząt donoszą, że w czasie kontrolowanej eksplozji Niemcy zabili 18 morświnów. Działania na Bałtyku miały naruszyć obowiązujące prawo.

niemcy bałtyk
niemcy bałtyk (East News, Wojciech Strozyk/REPORTER)
bCNKjCmZ

Doniesienia o śmierci morświnów wywołały burzę. Oskarżenia w stronę niemieckiej armii wystosowała organizacja ekologiczna Nature and Biodiversity Conservation Union (NABU). Jej działacze twierdzą, że incydent na Bałtyku wydarzył się w sierpniu, kiedy miały miejsce ćwiczenia NATO w cieśninie Bełt Fehmarn między Danią i Niemcami.

Ten incydent jest niedopuszczalny i ujawnia ignorancję marynarki wojennej w zakresie przepisów dotyczących ochrony przyrody i nieodpowiednich standardów środowiskowych, a także pokazuje całkowitą bezradność polityków w radzeniu sobie z problemem starej amunicji wojennej – oświadczył szef NABU Leif Müller.

Wojska Bundesmarine wysadziły 42 miny. Aż 39 ładunków wybuchowych zostało zdetonowanych na terenie morskiego rezerwatu. Ekolodzy uważają, że przed dokonaniem eksplozji niemiecka marynarka wojenna nie skonsultowała się z organami ochrony środowiska. Zginąć miało co najmniej 18 morświnów.

bCNKjCnb

Każda mina zrobiła krater w ściśle chronionym obszarze o szerokości 5 metrów i głębokości 1,5 metra. Wszystko, co znajdowało się w zasięgu od 10 do 30 metrów, zostało zabite – dodał Leif Müller.

Zobacz też: Wielkie zniknięcie rekinów. Zastąpiło je coś o wiele gorszego

Marynarka wojenna się tłumaczy. W odpowiedzi na oskarżenia ekologów Niemcy wystosowały oświadczenie, w którym przekonują, że ładunki wybuchowe musiały zostać zdetonowane. Według nich jedyna okazja do tego była właśnie podczas ćwiczeń wojskowych NATO, które musiało wydać autoryzację na przeprowadzenie akcji - donosi "Deutsche Welle".

Władze NABU nie są zadowolone z opublikowanego tłumaczenia. Specjaliści od środowiska twierdzą, że lokalizacja min była znana już w 2016 roku, a wysadzenie ich dopiero teraz było podyktowane zwykłą chęcią zaoszczędzenia pieniędzy.

bCNKjCnh

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bCNKjCnC
KOMENTARZE
(219)
WażneSąSzczeg...
9 miesięcy temu
A pokazali te padłe morświny, czy to tylko statystycznie wyliczone trupy?
RPawłowski
9 miesięcy temu
Moja propozycja: niech działacze NABU sami OSOBIŚCIE rozbroją następne miny jakie zostaną znalezione. Szkoda delfinków ale prędzej czy później te niewybuchy same by wyleciały w powietrze. Gorzej jakby wtedy przepływał jakiś statek w pobliżu.
Asasd
9 miesięcy temu
Mogli tych ekologów dać do wyławiania i rozbrajania Tychy min i było by po kłopocie nie było by i min i ekologów:)
bCNKjCnD
rr
9 miesięcy temu
wg ekologów lepiej jak by zginęli saperzy podczas próby wyciągnięcia starych min z wody
Olo
9 miesięcy temu
Prawdziwych ekologów już dawno nie ma. Zostali szantażyści i geszefciarze. Jak jest nadzieja na kasiorę, to drą mordy. MeNdia jakoś też na tym korzystają. A na samej górze siedzi kilku cwaniaków i robią ekologię.... w bankach. Na samym dole, kupa ćwierćinteligentów dających się wykorzystywać cwaniactwu i pseudo naukowcom.
Najnowsze komentarze (219)
Markus
7 miesięcy temu
Dobrze, e Polacy tego nie zrobili bo hałas byłby z tego na cły świat.
ekoterror
8 miesięcy temu
KTOŚ widział te zwierzaki ? Padły od eksplozji ?
asasasasasasa...
8 miesięcy temu
Cóż za nowina...ta nacja morduje wszystko co żywe od stuleci...wystarczy wspomnieć 2 wojnę światową...
Gość
8 miesięcy temu
Niemcom wolno i tyle w tym temacie. Gdy by to Polskie okręty , no to o cho,cho,cho. Szum by był taki jak wodospad Niagara.
Nie
8 miesięcy temu
zapłacili ekologom???!!!!
to_ja
8 miesięcy temu
A co zrobili ekolodzy od 2016 roku w kierunku rozbrojenia tych min?
ddd
8 miesięcy temu
kiedy niemcy wyciagną broń chemiczną ktora jest zatopiona w morzu w rejonach łownych?
takitam
8 miesięcy temu
A nie dało się najpierw zrobić hałas aby odgonić wszystkie zwierzaki a potem detonowac ?
bCNKjCnv
gaja
8 miesięcy temu
Niemcy. Nic nowego. Czy ludzie czy zwierzęta- ich życia nie mają dla nich wartości.
Jarek
8 miesięcy temu
Jasne, lepiej żeby ginęli saperzy.
mądrala
8 miesięcy temu
Czasem chyba trzeba wybrać mniejsze zło , miny z pewnością stanowiły ukryte zagrożenie dla życia ludzi. Czy można było to zrobić inaczej bez narażania życia i zdrowia saperów ?? Nie wiem .
accusativ
8 miesięcy temu
Wojna II światowa trwa nadal,jej skutki są nadal usuwane ,mentalność naszych przyjaciół sąsiadów z zachodu jest typowa i niezmienna.Rachunek za odszkodowania wojenne się powiększył o żubra polskiego,morświny a ryb nie zliczę.
Jacek a
8 miesięcy temu
Pilne do niemieckiej marynarki znaleziono wasze bomby w Warszawie,zabierajcie je i na Bałtyk zdetonować
Jacek a
8 miesięcy temu
Jeszcze długo będziecie to pokazywać, dobrze zrobili co lepiej byłoby gdyby ludzie zginęli. Szkoda że na dnie Bałtyku nie było ekologów
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić