o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Natalia Bogucka
|
aktualizacja

Niepokojące zdjęcia NASA. Najgrubszy lodowiec się topi

89
Podziel się

NASA opublikowała nowe zdjęcia satelitarne pokazujące skutki zmian klimatu na najgrubszym lodowcu górskim na świecie. Wcześniej uważano go za jedyny, który jest oporny na globalne ocieplenie.

Niepokojące zdjęcia NASA. Najgrubszy lodowiec się topi
(NASA)
bDauYHiZ

NASA wykonała identyczne ujęcia lodowca Taku na Alasce w sierpniu 2014 r. i sierpniu 2019 r. Ogromny lodowiec, mierzący niemal 1500 metrów, zyskiwał na masie przez prawie 50 lat, ale teraz zaczyna topnieć.

Wcześniej eksperci uważali, że to jedyny lodowiec górski, który jest oporny na zmiany klimatu. Najnowsze zdjęcia NASA udowodniły jednak, że są w błędzie.

To dla mnie wielka sprawa, ponieważ miałem ten jeden lodowiec, którego mogłem się trzymać. Ale już nie. To sprawia, że zmiany klimatu mają wynik: 250, a lodowce alpejskie: 0 - powiedział glacjolog Mauri Pelto.

bDauYHjb

Naukowcy twierdzą, że lodowiec Taku zyskiwał na masie w latach 1946–1988, rosnąc o około 30,5 cm rocznie. Później postęp ten ustał, aż w zeszłym roku zaczął topnieć.

Zobacz także: Jest na kursie kolizyjnym. Zdjęcie Europejskiej Agencji Kosmicznej

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bDauYHjC
KOMENTARZE
(89)
Ausperger
11 miesięcy temu
Nie mówcie tego głośno, bo Greta zacznie przygotowywać desant i zatruje atmosferę kolejną "eko" podróżą ze wsparciem lotniczym.
lodowiec
11 miesięcy temu
cieknie mi z nosa
starsza
11 miesięcy temu
Też mi coś, dopiero tysiące naukowców twierdziło ,że dziura ozonowa nas zabije, przez 20 lat niemal codziennie straszono HIVem , który najbardziej atakował środowiska wiadomo jakie , które nagle ozdrowiały i chcą stanowić prawa. Ale to nic, setki tysięcy naukowców udawadniało,że gospodarka komunistyczna jest najlepsza na świecie. Tak,że patrzcie ludzi, kto i od kogo i ile dosatje granty na te teorie.
bDauYHjD
mesia
11 miesięcy temu
"zyskiwał na masie przez prawie 50 lat, ale teraz zaczyna topnieć" czyli przez 50 lat było oziębienie klimatu i nikogo to nie interesowało, a teraz wielka panika
delta
11 miesięcy temu
dobrze, że nasi przodkowie nie mieli satelit i latających wehikułów bo z pewnością jak się czapy topiły umarli by z przerażenia, dodatkowo jakiś szaman mógł wprowadzić dodatkowe opłaty na zwierzęta i dary ofiarne dla bogów
Najnowsze komentarze (89)
słuchaj tylko
11 miesięcy temu
halo.radio
sami
11 miesięcy temu
Na stronie earthobservatory wygląda jakby w 2019 był większy niż w 2014 -.-`
xc
11 miesięcy temu
brawo tak trzymac to szybciej zniknie gdansk i cale zulawy super dobrze matko naturo robisz
kryst56
11 miesięcy temu
No i co z tego!? klimat się zmienia, praktycznie bez udziału człowieka, ludzka pycha ma to do siebie że wierzy iż od niej wszystko zależy, Bóg lub natura jest silniejszy od ludzi. zobaczymy jak ściśnie mróz, to co wtedy powiedzą?
słuchaj
11 miesięcy temu
halo.radio
Obywatel
11 miesięcy temu
Przerażoni jesteśmy, ale spokojnie, za chwilę będzie wprowadzony specjalny podatek i lodowiec przestanie się topić.
asd
11 miesięcy temu
Niech tam wyslą naszych "zielonych" z KGB - to oni już POkażą tym lodowcom, gdzie ich miejsce !!!!!
drg
11 miesięcy temu
Niech ciekłym azotem go schłodzą bo takie głupie gadanie następuje że zwykli prości ludzie dopuszczają do ocieplenia klimatu nikt ani nic więcej nie jest winny za ocieplenie klimatu tylko prości ludzie co palą w piecach używają dezodorantów itd.... na kogoś trzeba zwalić całą winę znaleźć kozła ofiarnego.
bDauYHjv
6tgbnmko
11 miesięcy temu
czyli jak "tył " to OK. Jak teraz schudł to ....powód do zarobienia dużej (olbrzymiej " kasy. Ja proponuję pokryć go słomą i wytrzyma pod "pierzynką " następne wieki Koszty się zwrócą bo przypełzną turyści podziwiać za 5 $
Aleeee
11 miesięcy temu
Zmiany są nie tylko na Ziemi lecz również na Marsie! To powinno dać do myślenia...
grzesiek-gość
11 miesięcy temu
"Naukowcy twierdzą, że lodowiec Taku zyskiwał na masie w latach 1946–1988, rosnąc o około 30,5 cm rocznie. Później postęp ten ustał, aż w zeszłym roku zaczął topnieć." Czyli przez 42 się powiększał, potem przez 30 lat nie było zmian, więc teraz będzie topniał malejąc około 30,5 cm rocznie żeby za 42 lata, czyli w roku 2060 wrócić do wielkości jaką miał w roku 1946. Następnie proces topnienia zatrzyma się na kolejne 30 lat, żeby od 2090 roku znowu rosnąć powiększając się o około 30,5 cm rocznie... itd...itd...
Andrzej
11 miesięcy temu
Z jednej strony się topi a z drugiej przyrasta, no straszne
Łojejq
11 miesięcy temu
A świstak siedzi i zawija....
Zibi
11 miesięcy temu
Czy to takie dziwne kazdy kto choc troche uwazal w szkole wie ze to jest normalne cykliczne zachowanie klinatu na ziemi gdzie tu sensacja ???
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić