o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na

Niesamowite znalezisko. Cenne malowidła w sarkofagu 3000-letniej mumii

6
Podziel się

Konserwatorzy odkryli niezwykłe malowidła w sarkofagu egipskiej mumii po tym, jak wyciągnięto ją z niej po raz pierwszy od ponad 100 lat. Na obrazy natknięto się podczas zabezpieczania szczątków Ta-Kr-Hb, zmarłej ponad 3 tys. lat temu.

Niesamowite znalezisko. Cenne malowidła w sarkofagu 3000-letniej mumii
(Twitter)
bDYLIwVx

Mumia ma ponad 3 lat. To szczątki kobiety o imieniu Ta-Kr-Hb, która była prawdopodobnie wysokiej rangi kapłanką albo księżniczką. Naukowcy do dziś nie rozsądzili tego jednoznacznie.

Szczątki kobiety odkryto ponad 100 lat temu. Zostały podarowane Muzeum Perth przez Alloa Society of Natural Science and Archaeology w 1936 roku. Od tamtej pory nie były wyciągana ze względu na ich poważny stan. Grobowiec był niejednokrotnie naruszany a rabusie mocno zniszczyli mumię ograbiając ją z cennych przedmiotów.

Z upływem czasu mumia była w coraz gorszym stanie. Zespół konserwatorów zdecydował się ją wyciągnąć, aby zabezpieczyć eksponat i przygotować go do ewentualnego zaprezentowania w muzeum.

bDYLIwVz
Zobacz także: Zobacz także: Koronawirus w Polsce. Prof. Andrzej Matyja: grozi nam czarny scenariusz

W trakcie prac natknęli się na cenne malowidła. Przedstawiały egipską boginię Amentet (znaną także jako Imentet), która była związana ze śmiercią. Często jej wizerunek był umieszczany na ścianach grobowców lub bezpośrednio na trumnach.

Malowidła zachowały się w doskonałym stanie. Widać dobrze nie tylko zarys postaci, ale także kolory i szczegóły ubioru. Konserwatorzy mają nadzieję, że to odkrycie pomoże lepiej zbadać historię mumii.

bDYLIwVF

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bDYLIwWa
KOMENTARZE
(6)
hamburger..
rok temu
mam, najważniejsza kwestia... powodzenia
bbc ..
rok temu
teraz powinno być jak zawszę biegłem...
hamburger..
rok temu
czary mary odcięcie... głodny układ
bDYLIwWb
Jacek
rok temu
U jednego na Wawelu też znaleźli koronę i brzozę. Naukowcy po katolickich szkoleniach byli zaskoczeni tym niesamowitym odkryciem.
komentarze
rok temu
Księżniczka? Poznali po namalowanej koronie ? i do tego skrzyżowane ręce pod głową ... I pewnie jakiś hieroglif ostrzegający by nie otwierać?
ghost
rok temu
Mumia ma ponad 3 lat - nieźle pani/nie grafoman, nieźle. Widać "porządny" warsztat "dziennikarski".
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić