Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Ł.M.
|
aktualizacja

Niespodziewany efekt koronawirusa - prognozy pogody. Będzie jeszcze gorzej

29
Podziel się:

Bezpośrednie skutki pandemii wirusa SARS-CoV-2 są widoczne dla wszystkich. Rosnąca liczba zachorowań i alarmujące dane gospodarcze to jednak nie koniec problemów. Koronawirus uderzył również tam, gdzie – jak mogłoby się wydawać – nie powinien mieć znaczenia.

samolot
samolot (Pixabay.com)

Pandemia ma wpływ również na te dziedziny życia, które wydają się nie mieć bezpośredniego związku ze zdrowiem czy kwestiami gospodarczymi. Okazuje się jednak, że za sprawą koronawirusa gwałtownemu pogorszeniu uległy prognozy pogody.

Jest to wynikiem faktu, że znacznemu zmniejszeniu uległa liczba połączeń lotniczych. Ograniczeni przepisami i zdrowym rozsądkiem ludzie mniej podróżują, a na zatłoczonym zazwyczaj niebie samoloty są dzisiaj znacznie rzadszym widokiem, niż jeszcze kilka tygodni temu.

Koronawirus. Synoptycy bez danych

Problem polega na tym, że samoloty przemieszczające się nawet kilkanaście kilometrów nad ziemią zbierały – przy okazji – istotne dane meteorologiczne. Były one tym cenniejsze, ze dotyczyły tych rejonów, gdzie tworzą się układy atmosferyczne, mające kluczowe znaczenie dla pogody.

Pozbawieni cennych danych synoptycy nie są w stanie tworzyć prognoz równie dokładnych i trafnych, jak przed pandemią. O wadze problemu świadczy fakt, ze został on oficjalnie zgłoszony przez Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych (ECMWF).

Synoptycy obawiają się, że mniejsza ilość dostępnych danych pogorszy możliwość prognozowania niebezpiecznych zjawisk pogodowych. W dłuższej perspektywie może także utrudnić przewidywanie zmian klimatycznych - informuje WP Tech.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(29)
Para Noik
2 lata temu
To straszne! Wirus psuje wzrok! Nikt już nie zobaczy deszczu za oknem!
jf.
2 lata temu
Wychodzi na to, że za ocieplenie klimatu odpowiadają samolociki
tym
2 lata temu
Największe truciciele świata to samoloty ,to paliwo z samolotów na wysokości 10 kilometrów niszczą ozon i zmieniają klimat . Cicho ? Nic się nie dzieje ?
E-ka
2 lata temu
Są jeszcze satelity :))
wałek
2 lata temu
jasne, były doskonałe, teraz niech pytają górali i rybaków na całym świecie
Miazga
2 lata temu
Smerfy marudy. Jak dużo samolotów to eko katastrofa, jak za mało to meteo tragedia... Czy wy serio nie macie lepszych artykułów do napisania?
pszek
2 lata temu
Prima Aprylis?
Ona
2 lata temu
Obserwuję przyrodę od trzech tygodni. Widzę jak wspaniałe wraca do normalności. W miejscowości gdzie mieszkam pojawił się przymrozek i opady śniegu - coś czego nie było od kilku lat. Trzeba sobie jasno powiedzieć prawdziwego opadu śniegu nie było już dawno. Mieszkam w kotlinie górskiej. Na około na horyzoncie bardzo dobrze widać zarys lasów. Nie jest to już tylko linia. Faktycznie widać nieregularne linie. Widoczność znacznie lepsza. Przyroda wraca do normalności. Do tej pory na niebie latalo bardzo dużo samolotów. Teraz ich nie ma. Jestem przerażona wirusem. Ale tak naprawdę po coś to wszystko się dzieje. Niestety moim zdaniem pogoń, pazernosc i głupota nas zgubi. Musimy się opamietac. Życzę wszystkim dużo zdrowia i rozwagi. Przyroda wraca do normalności my też wrócimy.
Ozesz
2 lata temu
I tak wasze prognozy były głównie do kitu. Niech atmosfera pooddycha sobie 👊🏻
Grego
2 lata temu
Już nie latają, zero trujących smug na niebie, wypuścili wirusa to juz truć nas nie muszą, a pogoda nareszcie będzie taka jak powinna być w kwietniu
Hhh
2 lata temu
Bez jaj prognozy pogody od lat się nie sprawdzają to jest zwykle wyzyskiwanie kasy na niby badania i programy naukowe żeby lepiej prognozować bu ha ha ha każdy może sobie sam prognozę robić będzie ten sam efekt. Ja już wiem oni chce kasy na nowe rozwiązania :D
rada górola
2 lata temu
Trzeba korzystać z prognoz góroli. Góral zawsze wie jaka bydzie pogoda....panocku abu bydzie łodno pogoda , abu ni bydzie. Słonecko bydzie świcić abu ni bydzie. Dyscyk bydzie padoł abu ni bydzie. Co panocku jesce chces wiedzieć ?
biały mat
2 lata temu
pic na wodę...
biały mat
2 lata temu
czytamy do końca i odpowiadamy na bieżąco...
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić