Wróć na
Łukasz Dynowski
|

Nigeria. Muzułmanin uratował 262 chrześcijan. "Zabijcie mnie"

45
Podziel się

Władze USA uhonorowały muzułmanina, który uratował życie 262 chrześcijan podczas ataku w Nigerii. O nagrodzie, jaką otrzymał imam Abubakar Abdullahi, piszemy w ramach naszej akcji #DziennaDawkaDobregoNewsa.

muzułmanin uratował chrześcijan Abubakar Abdullahi
muzułmanin uratował chrześcijan Abubakar Abdullahi (Facebook.com, zrzut ekranu)
bCHAnTQR

Abubakar Abdullahi udzielił schronienia 262 chrześcijanom. Ofiary uciekały przed pasterzami należącymi do grupy etnicznej Fulani, w większości składającej się z wyznawców islamu.

Do ataku doszło 23 czerwca 2018 roku w środkowej Nigerii. Napastnicy zorganizowali skoordynowany atak na chrześcijan zamieszkujących dziesięć wiosek w regionie Barkin Ladi.

Imam dał schronienie swoim chrześcijańskim sąsiadom, ukrył 262 osoby w swoich meczecie i domu. Stał przed drzwiami, konfrontując się z muzułmańskimi napastnikami i prosząc ich, aby oszczędzili życie chrześcijan, a nawet oferując, żeby zamiast nich zabili jego – powiedział Sam Brownback, amerykański ambasador wolności religijnej, którego cytuje CNN.

bCHAnTQT

Zobacz też: Wyznania religijne w Polsce. Mamy więcej buddystów niż muzułmanów

Abubakar Abdullahi został uhonorowany przez Departament Stanu USA. Przyznano mu International Religious Freedom Award. Wraz z nim nagrodzeni zostali czterej inni liderzy religijni z Sudanu, Iraku, Brazylii i Cypru.

Konflikt sięga 2013 roku. Od tego czasu pasterze z grupy etnicznej Fulani walczą z rolnikami w tym regionie, wśród których większość stanowią chrześcijanie. Imam Abubakar Abdullahi zdołał uratować wielu ludzi, ale nie wszystkich – w atakach w czerwcu 2018 roku życie straciło ponad 80 osób.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bCHAnTQZ
bCHAnTRu
KOMENTARZE
(45)
THOR
12 miesięcy temu
PRAWDZIWY CZŁOWIEK HONORU.
Kol
12 miesięcy temu
No i jak widać muzułmanie to też ludzie. Nieważne jakiej wiary jesteś albo jesteś złym albo dobrym człowiekiem.
Jan
12 miesięcy temu
Szacun - zwykli ludzie zawsze się dogadają i powinni się dogadać ponad rządami nie dać się podzielić, zjednoczyć się przeciw wojnom i władzy. Wystarczy nie zrobić nic czego ta władza oczekuje.
bCHAnTRv
zyx
12 miesięcy temu
Szlachetny człowiek
ja
12 miesięcy temu
Został uhonorowany... Powinien dostać pokojową nagrodę Nobla. Właśnie za takie rzeczy powinno się ją wręczać.
Najnowsze komentarze (45)
Hur
11 miesięcy temu
Jedna jaskółka wiosny nie czyni
leo
12 miesięcy temu
islamiści mogą mordować chrześcijan bez konsekwencji a jak takiemu splunie się w twarz to już jesteś bandytą i afera na cały świat
prawicowykato...
12 miesięcy temu
Czasami to mam wrażenie, że ta nagonka na muzułmanów jest na korzyść pewnej ludności rozproszonej. Jak mi im nie szkodzimy, to oni nam nie szkodzą, i odwrotnie. Szkoda, że Zachód i USA się z nimi nie liczy.
Abdul
12 miesięcy temu
Nie WIERZCIE w te bzdury!!!!
obserwator
12 miesięcy temu
A to wszystko 150 km od stolicy Abudży, którą właśnie tam w centrum kraju umieszczono (kiedyś był nią nadmorski Lagos), aby równoważyć wpływy różnych religii i grup etnicznych i zmniejszać napięcia etniczno-religijne.
nick
12 miesięcy temu
wszystkie religie nawiazuja do walki i pozbycia sie osob ktore ich nie wyznaja... czy to islam czy chrzescijanizm... wszystkie sa rownomiernie zle i powinny zostac zabronione!!!!! Polska, Europa, a potem Świat bez religii piękna wizja, a duchowni mogli by się zająć rzeczywiście pomaganiem ludziom w ośrodkach społecznych i innych domach pomocy o ile nie chodzi im o kasę złoto i dolary... a o chęć pomagania ludziom
1223
12 miesięcy temu
Automat mu się zacioł! A tu taki szum
a no
12 miesięcy temu
jedna jaskółka wiosny nie czyni !
bCHAnTRn
preacher
12 miesięcy temu
i tak powinien wygladac dobry czlowiek niezalenie od religi wyznania tego uczyl jan pawel 2 na calym swiecie i gdzie sa teraz jego lekcje?
aaaaaaaaaaaaa...
12 miesięcy temu
No tak teraz trzeba ich robic dobrymi bo nagontka wszedzie na nich niedlugo beda zbawcami swiata! bez sensu ten artykul!
dobry Samaryt...
12 miesięcy temu
A ci, przed którymi ich ratował to byli pewnie katolicy z Radia Maryja
ja
12 miesięcy temu
Bo ponad tym wszystkim, w co każdy wierzy i jaką partię popiera jesteśmy wszyscy ludźmi.
xyz
12 miesięcy temu
Aż trudno w to uwierzyć. Można nawet się zastanawiać czy to nie wymyslona historia, by ocieplic wizerunek muzułmanina.
weee
12 miesięcy temu
a w tym samym czasie zaden chrzescijanin nie zabil 262 muzulmanow.... co lepsze?
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić