aktualizacja 

Nosisz okulary słoneczne? Sprawdź, co musisz wiedzieć

13

Brazylijscy naukowcy twierdzą, że szkła w okularach przeciwsłonecznych powinny być wymieniane na nowe najrzadziej co dwa lata. Promienie słoneczne z czasem niszczą soczewki. Te przepuszczają coraz więcej promieni UV, a ochrona oczu słabnie

Nosisz okulary słoneczne? Sprawdź, co musisz wiedzieć
(Pixabay.com)

Bez odpowiednich filtrów oko narażone jest na niebezpieczeństwo. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę z tego, że szkła w okularach przeciwsłonecznych z czasem zużywają się, tracąc swoje ochronne właściwości. Doprowadzić może to do nieodwracalnych patologii oka.

Promieniowanie zwiększa ryzyko zachorowania na kataraktę. Możliwe jest także zapalenie rogówki i spojówki, zwyrodnienie plamki żółtej czy skrzydlik - informuje "Daily Mail".

Kupując okulary, powinniśmy zwracać uwagę na użyty w nich filtr. Kategoria 1. i 2. nie dadzą nam ochrony przed promieniowaniem UV w słoneczny dzień. Dopiero kategoria 3. pozwala swobodnie poruszać się po słońcu, w tym podczas wakacji w gorących krajach. Przez soczewki 4. kategorii przechodzi jedynie 3-8 proc. promieniowania, dzięki czemu zalecane są do narciarstwa, żeglarstwa czy wysokogórskich wędrówek.

Autor: Bartosz Nowak

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić