aktualizacja 

Nowe prawo uderza w dzieci z in vitro! Będą prześladowane?

Pierwszego listopada wchodzi w życie podpisana przez Bronisława Komorowskiego ustawa o in vitro. Jakie będą tego konsekwencje?

Uśmiechnięte dziecko
Uśmiechnięte dziecko (Pixabay.com)

Założeniem nowego prawa było ucywilizowanie polskiego podejścia do kwestii sztucznego zapłodnienia. Jednak nowa ustawa posiada zapis, który budzi wątpliwości i może mieć poważne konsekwencje. Dopuszcza on, by dane o metodzie poczęcia dziecka znajdowały się w jego akcie urodzenia obok miejsca i numeru pesel.

Oznacza to, że osoba urodzona dzięki metodzie in vitro będzie mogła dowiedzieć się o tym nawet przez przypadek, na przykład podczas starania się o odpis aktu stanu cywilnego. Informacja o sposobie poczęcia pojawi się również w centralnym Systemie Rejestrów Państwowych, do którego dostęp ma prawdopodobnie około 15 tysięcy urzędników państwowych.

Według niektórych, taki zapis w nowej ustawie działa na niekorzyść samotnych kobiet oraz par jednopłciowych, uniemożliwiając im posiadanie dziecka poprzez sztuczne zapłodnienie. Jednak Ministerstwo Zdrowia tłumaczy, że w tym przypadku najważniejsze jest zabezpieczenie praw dziecka i wyeliminowanie sytuacji, w której ojciec pozostanie nieznany.

Źródło:Informacja prasowa
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić