Wróć na
Łukasz Dynowski
|
aktualizacja

Nowy prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wyłożył karty w sprawie Rosji

178
Podziel się

Ukraiński prezydent elekt Wołodymyr Zełenski zapowiedział, że dopiero kiedy Rosja zwróci Ukrainie kontrolę nad granicą, Kijów będzie gotowy do rozmów w sprawie kompromisu i normalizacji stosunków. Władimir Putin nie będzie zachwycony postawionym warunkiem.

Nowy prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wyłożył karty w sprawie Rosji
(East News, SERGEI SUPINSKY/AFP)

Wołodymyr Zełenski zapewnia, że nie ugnie się przed Putinem. Jeśli Rosja liczyła, że z nowym prezydentem Ukrainy łatwiej będzie się dogadać niż z Petro Poroszenko, to ostatnie wypowiedzi Zełenskiego pokazują, że tak się nie stanie. 41-letni komik, który wygrał kwietniowe wybory prezydenckie, ponownie zajął twarde stanowisko na Facebooku.

Długo się zastanawiałem, co wspólnego mają Ukraina i Rosja. Prawda jest taka, że po aneksji Krymu i agresji w Donbasie jedyną rzeczą, która nas łączy, jest granica państwowa: mamy wspólne 2,295 kilometrów i 400 metrów. Rosja powinna zwrócić kontrolę nad każdym milimetrem po stronie ukraińskiej. Dopiero wtedy będziemy mogli poszukać wspólnego gruntu – oświadczył Wołodymyr Zełenski, którego cytuje TASS.

To kolejna zdecydowana wypowiedź prezydenta elekta. Kilka dni temu Zełenski doradził Rosji, by "nie traciła czasu", kusząc Ukraińców rosyjskimi paszportami. Władimir Putin podpisał niedawno dekret ułatwiający Ukraińcom uzyskanie rosyjskiego obywatelstwa. Zełenski ostrzegł swoich rodaków, że rosyjski paszport oznacza też np. "prawo do bycia aresztowanym za udział w pokojowym proteście".

Wołodymyr Zełenski został wybrany na prezydenta Ukrainy w ubiegłym miesiącu. Druga tura wyborów, w której spotkał się z Poroszenko, odbyła się 21 kwietnia. Na Zełenskiego głosowało 73,2 proc. wyborców. 41-latek zostanie zaprzysiężony na prezydenta 31 maja.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

KOMENTARZE
(178)
alex
11 miesięcy temu
Zajął twarde stanowisko na ...facebooku :)
ttsp
11 miesięcy temu
a kiedy Rosja Polsce zwróci ponad 70 tys km2 terytorium, które w 1945 r ukradła, albo odszkodowanie zapłaci?
Zaner
11 miesięcy temu
Facebook , to nie jest miejse godne dla wypowiedzi dla Prezydenta . Wypowiedż więej niż dziwna bo 85% ludności żyjąej na wschodzie dzisejszej Ukrainy nawet nie umie mówić po Ukraińsku ,Putin na pewno nie proponował rosyjskich paszportów tym 15% Ukraińców .
Lwowiak
11 miesięcy temu
Żełenski a jakie stanowisko zajmiesz odnośnie Ludobójstwa Wołyńskiego i obowiązującej na Ukrainie ustawie o gloryfikacji UPA. To interesuje Polaków a nie wasze stosunki z Rosją
tak
11 miesięcy temu
Panie Zełeński, a co z 7 metrowym pomnikiem zbrodniarza Bandery, co z tysiącami innych rozsianymi po całej Ukrainie? Pozostaną? To Polacy pana też pozostawią, samego, wasz wybór.
Najnowsze komentarze (178)
ghb
8 miesięcy temu
Żeby Zełenskiemu starczyło determinacji. jak się ruskim postawisz to ustąpią. Oni umieja bić tylko słabszych , przed silniejszym ustępują
tasz
11 miesięcy temu
Przestańcie nazywać legalnie wybranego prezydenta Ukrainy komikiem. Nie jestem fanem Ukraińców i pamiętam wszystko to, co wyrządzili Polakom, ale prezydenta wybrali w sposób demokratyczny.
antylgbt
11 miesięcy temu
noviczok ?
Tetiana
11 miesięcy temu
Kto to tłumaczy na Zeleński?! jego nazwisko to Żeleński. Typowo polskie nazwisko i to szlacheckie. Ukraina to młody sztuczny twór. To samo byłoby ze Śląskiem, gdyby zabory potrwały dłużej, to ludzie jeszcze bardziej pomieszali by niemiecki z polskim i nazwali by się nowym narodem. Już z resztą mają trochę izolacji w mentalności. Ukraińca przed wojną można nazwać mniejszością, ale nie narodową. Do tego potrzeba setek lat osobnego języka, historii, a tu tego brak. Pierwsi Ukraińcy byli "u krańca" I RP, kiedy mieszali się z Rusinami. Brak mediów sprzyjał izolacji języka i jego modyfikacjom. Język kaszubski jest osobnym językiem, jak ukraiński dziś, ale nie dotyczy on innego narodu! Z natury politycznej dobrze, że istnieje Ukraina między nami a Rosją, ale jest za duża! Ukraina powinna być przynajmniej o połowę mniejsza, a cały jej wschód powinien wrócić do Polski!
Anka
11 miesięcy temu
Przystojny kurde!
Matti
11 miesięcy temu
długo nie pożyje...już pewnie kombinuje Putin, jak go otruć.
romek
11 miesięcy temu
Jak milczał mógł uchodzić za mędrca po wypowiedzi okazało się że to komik.
rozsądny
11 miesięcy temu
Jak Rosja zakręci kurek z ropą, to Zełenski zrozumie swoje słowa i będzie płakał na cały świat jak poproszenko.
Przemyśl
11 miesięcy temu
Boję się jak wyłoży karty w sprawie Polski
Aut
11 miesięcy temu
Polityka to nie kabaret. Temu Panu wydaje się, że Rosja to jedna z postaci teatralnych. Rosja to potęga.
Eno
11 miesięcy temu
Slowa, slowa, slowa, skierowane na rynek wewnetrzny, pozyjemy, zobaczymy
Pablo
11 miesięcy temu
Przez Ukrainę nasz kraj stracił miliardy ja jako Polak z krwi i kości wolałbym kleac piątki z Putinem który jest kozakiem i ma odejście jak studnia bez dna na wszystkie Polskie produkty niż trzymać z Unią która nas zniszczyła 90%polskich zakładów sprzedana nie mamy nawet jednego zakładu przerobu owoców który jest w stanie konkurować z Niemcami na Polskiej ziemi a jesteśmy największym producentem. Np jabłek bez zakładu bez przemysłu cyrk porostu wezma jakiegoś eskimosa który nie ma pojęcia ani zaplecza i co się dzieje cyrk
e
11 miesięcy temu
a jakie jest stanowisko Pana Wołodymyra w sprawie upa?
Karol
11 miesięcy temu
A po co nam ziemię że wschodu jak tam trzeba miliony euro wpakować Przecież tam ciemno grod, to jak powrót do lat 80
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić