Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Angelika Karpińska
|

Odłamała się góra lodowa 5 razy większa od Malty. Ale nie przez zmiany klimatu

22
Podziel się

Od Szelfu Lodowego Amery na Antarktydzie odłamała się największa od 50 lat góra lodowa. Ma powierzchnię 1636 km kw., czyli ponad 5 razy więcej niż Malta. Tym razem powodem wcale nie są zmiany klimatu.

Odłamała się góra lodowa 5 razy większa od Malty. Ale nie przez zmiany klimatu
(COPERNICUS DATA/SENTINEL-1/@STEFLHERMITTE)
bEJvwuBN

Wielkość góry lodowej oznacza, że będzie musiała być monitorowana. W przyszłości może bowiem stanowić poważne zagrożenie dla statków.

Odłamany segment Amery nazwano D28. Szacuje się, że ma około 210 m grubości i zawiera ok. 315 miliardów ton lodu. Całkowite stopienie góry lodowej może potrwać kilka lat - podaje BBC.

Naukowcy podkreślają, że odłamanie góry lodowej nie ma związku ze zmianami klimatu. Jest to naturalny proces, który przewidywano od kilku lat. Dane satelitarne od lat 90. pokazują, że Szelf Lodowy Amery pozostaje w równowadze, choć latem doświadcza silnego stopienia powierzchni.

bEJvwuBP

Zobacz także: "Wyrok śmierci" dla Grenlandii. Zdjęcia NASA mówią wszystko

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bEJvwuCq
KOMENTARZE
(22)
gosc
2 lata temu
Tym razem powodem wcale nie są zmiany klimatu....to akurat wiadomo bo to "ocieplenie ochlodzenie" to sciema
Rwpd
2 lata temu
I po nam to wiedzieć. Głupota.
InFo
2 lata temu
Dokładnie takie samo zjawisko jak zejście lawiny lub spadek śniegu z dachu. Jak jest lodu za dużo to kawał się odrywa, a na jego miejsce tworzy się nowy. Potem odrywa się następny i tak w nieskończoność.
bEJvwuCr
hahaha
2 lata temu
Mi sie kloc w kiblu oderwal w ksztalcie Malty!
afrykaner
2 lata temu
niech doholują ta górę do Libii gdzie jankesi na żydowski rozkaz zatruli podziemne jezioro pod Saharą które było źródłem wody pitnej dla okolicznych krajów ,zbombardowali też fabrykę rur w Libii którymi miała być tłoczona woda w celu zrobienia z części Sahary zielonej oazy,polska prasa na rozkaz Knesetu o tym nie pisała.
A co Greta
2 lata temu
na to?
lex
2 lata temu
to wina PIS i Jarosława, jak zwykle
wania
2 lata temu
Włączyć zamrażarkę.
Edek
2 lata temu
PiS i pierwszy sort w końcu znaleźli swój topniejący kraj. Wygonić to tej pislandi i wiz nie wydawać.
oko
2 lata temu
z profilu przypomina Alfreda Hitchcocka
przenałykowce
2 lata temu
Tysiąc razy powtórzono już to kłamstwo i co? nie stało się ono prawdą . To może zrobić tak jak z antysemityzmem , kto nie uwierzy to dostaje nalepkę . Zawsze znajdzie się jakiś kij jak psa chce się uderzyć . Ponoć w czasach gdy żyły dinozaury i paprocie rosły jak drzewa stężenie CO2 było kilkakrotnie większe jak obecnie . Ciemny lud i tak to kupi .
nick
2 lata temu
To może stanowić niebezpieczeństwo dla statków ale i dla wysp i kontynentów. Te tony lodowca będa topniały. A Antaktyda tak jak Arktyka, Grenlandia topnieją. Ten lód sie stopi i niestety ale woda to ponad 70% powieżchni Ziemi. Po prostu pozalewa ogromną część lądów. To także naukowcy ogłaszali już dawno. Przecież lodowce topnieją również w Alpach. Niestety.
Geotermia
2 lata temu
Watykan wciskając się w ziemię pod ciężarem zrabowanego złota wywołuje różne anomalia na całym świecie i to nie tylko fizyczne
bEJvwuCj
Mark
2 lata temu
Czytałem artykuł 2 lata temu dokładnie o tym lodowcu i wtedy pisali, że pęka z powodu zmian klimatycznych. Ciekawe dlaczego zmienili zdanie przez ten czas?
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić