aktualizacja 

Orzechowy paradoks. Są kaloryczne, ale nie tuczą

5

Orzechy są nie tylko niezwykle zdrowe, ale przy okazji również bardzo kaloryczne. Jak wykazały jednak liczne badania, mimo swojej kaloryczności nie powodują przyrostu wagi.

orzechy na stole
orzechy na stole (123RF.COM)

Nie znaleziono naukowych dowodów na to, że orzechy powodują tycie. Jak donosi dailymail.co.uk, przeprowadzono już około 20 badań klinicznych na ten temat. Żadne z nich nie wykazało u uczestników znaczącego przyrostu wagi.

Kalorie kaloriom nie są równe. W jednym z badań uczestnicy do swojej zwykłej diety dodali po 120 pistacji dziennie. Jest to około 500 kalorii, czyli tyle co duży obiad, tabliczka czekolady lub ponad litr coli. Trwało to codziennie przez trzy miesiące. Badani w tym czasie nie przytyli nawet o kilogram. Jak to możliwe?

Orzechy znacznie przyspieszają metabolizm. Naukowcy ustalili, że w ciągu ośmiu godzin człowiek jedzący standardowo przeciętnie spala 20 gramów tłuszczu. Dodanie orzechów włoskich do diety spowodowało wzrost spalania do 31 gramów.

Orzechy to bomba zdrowotna dla organizmu. Garść dziennie wystarczy, by przedłużyć swoje życie o dwa lata, zmniejszyć ryzyko nowotworów, chorób serca i układu oddechowego. Ich wartość zdrowotna porównywalna jest z bieganiem przez cztery godziny dziennie - twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Harvarda.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić