Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Jan Muller
|

Po narkotykach delfiny były rozmowne. Ich języka uczyli się w przedziwny sposób

9
Podziel się

Wśród wielu dziwnych projektów opłacanych z budżetu NASA znaleźć można jeden poświęcony przełamywaniu barier językowych między ludźmi a delfinami przy pomocy "kwasu".

Po narkotykach delfiny były rozmowne. Ich języka uczyli się w przedziwny sposób
(iStock.com)
bETQTFCd

*W latach 60. wyścig kosmiczny był najważniejszym projektem USA. *Badacz mózgu John C. Lilly przekonał amerykańską agencję kosmiczną, że jego program nauki języka delfinów pomoże w ewentualnym kontakcie z obcymi cywilizacjami. Jakby sam projekt nie był wystarczająco szalony, do tego naukowego kociołka dorzucono LSD i romantyczny związek badaczki z morskim ssakiem.

W 1963 roku zbudowano ośrodek badań na karaibskiej wyspie St Thomas. Tam Lilly i jego współpracownicy uczyli się "delfińskiego" od Petera, Pameli i Sissy. Wcześniejsze doświadczenia z wsadzaniem drutów w mózgi zwierząt okazały się bezowocne. Stosowane środki znieczulające zatrzymywały pracę ich płuc. Zdecydowano się wykorzystać nowe, nieinwazyjne narzędzie. Dietyloamid kwasu lizergowego, narkotyk znany jako "kwas", ponoć rozkręcał delfinom języki.

W 1967 roku Lilly napisał, że "LSD czyni je bardzo rozmownymi". Choć sygnałów ze strony zwierząt było więcej, ludzie nadal nie mogli zrozumieć wydawanych przez nie dźwięków. Jak tłumaczy uczestniczka projektu, Margaret Lovatt, świetnie odtwarzały intonację głosu człowieka, ale w komunikacji bardziej przydatne były gesty.

bETQTFCf

*Kilka gestów zostało chyba opacznie zrozumianych. *Lovatt przyznała, że jej więź z Peterem weszła na niecodzienny, seksualny poziom. Opisała, że w trakcie sesji z młodym samcem godziła się na jego zaloty, nagradzając zwierzę pieszczotami. To jednak brak wyników w opracowaniu delfiniego języka spowodował, że projekt stracił dofinansowanie NASA i pozyskane informacje trafiły do archiwów. Lovatt o swojej erotycznej przygodzie milczała aż do 2014 roku.

Badań nad komunikacją z tymi ssakami nie porzucono. Tym bardziej, że naukowcy są przekonani o zdolności zwierząt do prowadzenia rozmów między sobą. Zmieniły się jednak narzędzia. Najnowszym jest Cetacean Hearing and Telemetry (CHAT). To przyrząd rozpoznający powtarzające się wzory w wydawanych przez delfiny dźwiękach. Jeżeli stoi za tym coś na wzór struktury gramatycznej, może to też wskazywać na istnienie całego języka.

bETQTFCl

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

bETQTFCG
KOMENTARZE
(9)
M1
4 lata temu
Dać delfinom wódki a będą tańczyć.
Jantasak
4 lata temu
Co Wy z tą polityczną nienawiścią? Jak się "wyplwocisz" to Ci lżej? Mamy dyktaturę z wszystkimi jej przejawami, czas na kamasze i mundury, pogrzeby i patriotyczne kicze.
Ołje
4 lata temu
Tusk do ciupy na frajernie
bETQTFCH
cosiedziejesi...
4 lata temu
seks narkotyki i delfiny
ąly PIS
4 lata temu
Ale co tam SLD szukało to ja niewiem.
osa
4 lata temu
kosmici kontaktują się bezpośrednio z mózgiem człowieka i ich mowa nam nie potrzebna , potrafią nasz język sobie tłumaczyć a tak dokładnie to przysyłają kwantowe roboty zaprogramowane do naszej kwantowej duszy i można z nimi rozmawiać myślą oni to tłumaczą i odpowiadają też w naszych myślach , można zapytać i odpowiedź przyjdzie myślą z Bogiem jest też podobnie -- nawiązanie kontaktu zależy od czystości naszej duszy kwantowej , musi być tak czysta jak ich energia kwantowa , oni nie znają zła i wystarczy nie czynić zła tylko dobro a energia sama się wyczyści i już można nawiązać kontakt , oczywiście w ważnej sprawie np. prosić o leczenie choroby której u nas nie potrafią wyleczyć.
Lolo
4 lata temu
Myślałem że to o Komorowskim jak skakał po krzesłach w Japonii
delfin na lsd
4 lata temu
pierwszy !
m
4 lata temu
wyslac szyszko, zabije wszystkie delfiny i bedzie pisiorowy raj na ziemi
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić