Tomasz Molga
|

Pogoda. Jest mapa ataku zimy. Prawie cała Polska pod śniegiem

72 reakcje
0
0
72
Podziel się

Po pierwszych nieśmiałych zapowiedziach meteorolodzy nie mają już wątpliwości w sprawie pogody. Pierwszy atak zimy w Polsce nastąpi na początku grudnia. Ochłodzenie potrwa kilka dni i prawie cały kraj znajdzie się pod śniegiem.

Atak zimy na początku grudnia. Mapa zasięgu pokrywy śniegu. Kolorem niebieskim oznaczono grubość od 5 do 10 cm.
Atak zimy na początku grudnia. Mapa zasięgu pokrywy śniegu. Kolorem niebieskim oznaczono grubość od 5 do 10 cm. (Pivotal Weather, WP)

Nie będzie to śnieg, który kilka godzin po opadach stopi się i zniknie. Dzięki trwającemu przez wiele dni ochłodzeniu i temperaturom na lekkim minusie pokrywa śnieżna utrzyma się aż do 5-6 grudnia. Na większości terytorium Polski śnieg ma utworzyć pierzynkę o grubości 7-8 centymetrów, a w regionach podgórskich nawet 10 cm.

Taki scenariusz przewidują prognozy oparte dwóch różnych komputerowym modelach przewidywania pogody - europejskim i amerykańskim. Według tych danych prawdopodobieństwo opadów śniegu sięga już 70 procent. Mało tego, zmieniła się właśnie prognoza dla pierwszych dziesięciu dni grudnia. Polska ma znaleźć się strefie zimowych anomalii. Będzie mrozić i będzie chłodniej w porównaniu do średniej wieloletniej.

Pogoda na początek grudnia. Będzie atak zimy

Biało ma zrobić się już w nadchodzący weekend. W sobotę 30 listopada śnieg ma spaść w północno-wschodniej części Polski.

- "Sygnalizowaliśmy możliwość większego ochłodzenia na przełomie listopada i grudnia. Prognozy w kolejnych dniach w mniejszym lub większym stopniu, ale raczej konsekwentnie podtrzymywały taki scenariusz" - opisują analitycy serwisu MeteoGroup Polska. - "Chłodniej miałoby się zrobić w weekend, już w sobotę rano moglibyśmy oglądać niewielką pokrywę śnieżną na północy Polski. W kolejnych dniach jest szansa na większe opady śniegu na południowym wschodzie" - komentują prognozy pogody.

Może wydawać się, że kilka centymetrów śniegu to niewiele, ale przypomnijmy, że rok temu grudzień zdominowany był przez typową jesienną pogodę (deszcz i temperatury dodatnie). Pierwszy stały śnieg w Polsce (poza górami) spadł w końcówce grudnia.

Atak zimy objawi się nie tylko w Polsce. Śnieg pokryje m.in. Słowację, Czechy, Węgry, południowe Niemcy. Na Ukrainie grubość stałej pokrywy śniegu ma przekroczyć 20 centymetrów.

Pogoda. Idzie zima trzydziestolecia?

Część mediów ekscytuje się zapowiedziami nadchodzącej zimy trzydziestolecia. Przypomnijmy, że doniesienia te zdementował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Średnia temperatura powietrza w Polsce w grudniu będzie się mieścić w przedziale od -2 do 2 stopni C. Na przeważającym obszarze kraju temperatura w grudniu tego roku ma być powyżej normy. Meteorolodzy przewidują, że grudzień może przynieść więcej opadów niż zazwyczaj.

Z kolei styczeń 2020 może być chłodniejszy od średniej z 30 lat. Największe prawdopodobieństwo (powyżej 80 proc.) zimniejszego niż zwykle stycznia wyliczono dla północno-wschodniej połowy kraju oraz krańców południowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

72
0
0
KOMENTARZE
(72)
axel
2 miesiące temu
Będzie zimno, zimniej niż zwykle, bo klimat się ociepla...kto tutaj zwariował???
Zimorodek
2 miesiące temu
Jest zima to musi być zimno :)
fhxz
2 miesiące temu
"Jest mapa ataku zimy...." Tytuł z o2.......Molga,ochłoń.....zima to pora roku gimbusie.....
dt
2 miesiące temu
Serio? Będzie śnieg w zimie? W życiu bym na to nie wpadł, dziękuję za info...
ABC
2 miesiące temu
Atak zimy - MINUS DWA stopnie..
Najnowsze komentarze (72)
Znafca patolo...
2 miesiące temu
Dopiero idtajało i dostalem zasieg internetu. U mnie na polnocy pl spadlo 2,5 mm bialego puchu i spowodowalo to armagedon i paraliz. Dzieki o2 zrobilem zapasy i przetrwalem zime stulecia. Dzieki
Lrn
2 miesiące temu
Taa, ciepło jak zawsze od lat.... Śniegu nie będzie za dużo, może w górach. Skąd te bzdury się biorą.. .
Jajo
2 miesiące temu
Gdzie ten atak kmiotki?
yogi miś
2 miesiące temu
prawie cały kraj ? Jaki ? Zimy nie będzie troszkę poprószy śniegiem , moja nie chce do gawry iść tylko po śmietnikach lata(zakupy na wiosnę)
super
2 miesiące temu
Dziękuje ci panie mój kochany za taką wspaniała pogodę. W końcu będzie na zimę Postojowe! Ału-Ału-Ału!! :D
wow
2 miesiące temu
Niemożliwe, przecież jest globalne ocieplenie! Chyba, że to kłam....
i co ?
2 miesiące temu
pewnie węgiel na składach nie idzie to robią hałas ,że zima idzie ! ja wiem jedno bedzie jak zwykle u nas na zachodzie , śniegu jak na lekarstwo bo taki to region!
POLAK
2 miesiące temu
Straszne! Śnieg i mróz w grudniu! Trzeba ogłosić stan klęski żywiołowej.
wania
2 miesiące temu
Zimy to były za komuny teraz nie ma komuny i nie będzie zimy Towarzysze z Ameryki zabierają sobie .
daroo
2 miesiące temu
Co to znaczy "atak zimy" bo nie bardzo kumam ? przecież to normalna pora roku a robią z tego takie "halo" że strach się bać
weee
2 miesiące temu
emocje jak na rybach
sde
2 miesiące temu
Ta zima ciągle się zastanawia: Czy iść do Polski, czy może lepiej zostać u Ruskich ? A wy - co byście zrobili na jej miejscu ???
baca co leczy...
2 miesiące temu
Jak jest zima - to musi być zima !
Nora
2 miesiące temu
Spoko we Wrocławiu, śnieg widujemy już tylko w TV, albo w górach jak się wybierzemy!
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić