Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na

Polscy wojskowi wymyślili bat na piratów drogowych. Nie uciekną

126
Podziel się

Dzięki wynalazkowi z Wojskowej Akademii Techniznej w Warszawie walka z piratami drogowymi będzie coraz skuteczniejsza.

Polscy wojskowi wymyślili bat na piratów drogowych. Nie uciekną
(Newseria Innowacje)

W ciągu kilku miesięcy na rynku będzie dostępny laserowy prędkościomierz z funkcją wideo. Dzięki temu policja mogła zmierzyć prędkość pojazdu z dokładnością do 1 km/h oraz zarejestrować cały proces pomiaru. Jest to nowość, dzięki której kierowca nie będzie mógł negować niekorzystnego dla siebie wyniku i uniknąć mandatu.

Fotoradary, które są obecne na rynku, umożliwiają pomiar i rejestrację obrazu, natomiast wykorzystują w procesie celowania nie kamerę, a osobny celownik optyczny. Nasz ręczny fotoradar wykorzystuje w procesie celowania ten sam tor, który służy do rejestracji, w związku z tym nie ma możliwości, żeby dokonywać pomiaru dla różnych obiektów. Jest to udokumentowane w postaci pliku wideo i zdjęcia wysokiej rozdzielczości – tłumaczy w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Innowacje Marek Zygmunt, szef zespołu laserowej teledetekcji w Instytucie Optoelektroniki Wojskowej Akademii Technicznej.

Nowy prędkościomierz laserowy umożliwia pomiar szybkości pojazdu z odległości do 1 km. Zakres mierzalnej prędkości poruszającego się obiektu sięga 350 km/h. Sam czas pomiaru to zaledwie 0,3 sekundy. Fotoradar pozwala sfotografować dany pojazd lub nakręcić film. W urządzeniu zastosowano moduł pozwalający na trzydziestokrotne powiększenie optyczne obrazu.

Polska policja już od kilku lat wprowadza laserowe mierniki prędkości. Dotychczas wykorzystywane radary mają istotne wady. Radary ręczne typu ISKRA 1 nie umożliwiają identyfikacji pojazdu, to zaś sprawia, że kierowcy często podważali wyniki kontroli, a sprawy trafiały do sądów rejonowych. Amerykańskie laserowe mierniki prędkości typu LTI 20-20 Ultralyte, które ostatnio kupiła policja, nie pozwalają natomiast sporządzić dokumentacji fotograficznej pojazdu.

Laserowy prędkościomierz przechodzi proces certyfikacji, do produkcji w Zakładzie Urządzeń Radiolokacyjnych może trafić już w pierwszej połowie 2018 roku.Do 2020 roku do drogówki ma trafić czterysta takich urządzeń - dodaje Newseria Innowacje.

Zobacz także: Zobacz także: Inteligentne progi zwalniające. Tak się dba o bezpieczeństwo

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

KOMENTARZE
(126)
Ząbki
4 lata temu
1 narzędzia te co są w zupełności wystarczą tylko policja nie potrafi stanąć tam gdzie trzeba w Ząbkach pod Warszawą jest dzicz wyprzedzanie na skrzyżowaniach np. ul. Maczka przy markecie Szwoleżerów pędzą 100km/h tu chodzą matki z wózkami.. i co policja karetka godzinę jedzie do wypadków...
Świniopas
4 lata temu
A wieprze przy korycie w sejmie mają immunitety
GK
4 lata temu
Niech wojskowi zajmą się obronnością i wymyślaniem broni
kurcyński
4 lata temu
Wielklie mi mecyje a ja mam na to antybat - pozbylem się auta i jezdze autobusami i olewam to wszystko. Patrze z pogrdą jak król na tronie z fotela autobusu z gory na te zakorkowana hałastrę e w autkach poniżej.
Nick
4 lata temu
No i po co to komu!!!
VASCO
4 lata temu
niech testy robią na nieporuszających się obiektach bo może się okazać że pędzą 50km/h
Rtr
4 lata temu
Do starych czolgow brak termowizji ale wat zajmuje sie narzedziami do lupienia wlasnych obywateli. To jakby ktos mial watpliwosci kto nami rzadzi..
olo
4 lata temu
Itak tego nie kupią bo to byłby strzał w kolano.
dfzdnd,.
4 lata temu
ha ha bardzo madre ciekawe jak bedzie tolerancja jak do 1km/h to kazdy bedzie jechal mniej i bedzie dopiero zagrozenie na drodze bo liczcie sie z tym ze nie kazdy samochod rowno pokazuje
człowiek
4 lata temu
Bat to był taki kijek na konia!!! Tytuł jest obrzydliwy i haniebny!!
koksu
4 lata temu
Skoro zakres mierzalnej prędkości jest do 350 km/h, to hipotetycznie jeśli pojadę szybciej (np. Bugatti Chironem) to nie zmierzą mi prędkości ;)
frank
4 lata temu
To tylko namierzanie na cel jest laserowe ! pomiar prędkości jest taki jak zwykle ! Pomiar odbitego promienia jest bardzo trudny choćby ze względu na małe różnice czasu ?
jan
4 lata temu
w końcu jakieś normalne urządzenie ........ ale nie chwalmy..... zobaczymy .....
Jorg57
4 lata temu
Kilka dni temu czytałem, że w którymś województwie przez policję testowany jest taki radar. Czy chodzi o ten sam model czy taki sam tylko amerykański bo lepszy (droższy).
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić