Polskę zaleje fala grypy. Eksperci mówią, co robić

43

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego ostrzega, że na przełomie lutego i marca nastąpi w Polsce szczyt zachorowań na grypę.

Polskę zaleje fala grypy. Eksperci mówią, co robić
(Pixabay.com)

Pierwszy tydzień lutego przyniósł ogromną liczbę chorych. Tylko w ciągu siedmiu dni odnotowano w Polsce aż 150 tys. przypadków zachorowań na grypę. Eksperci Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego ostrzegają, że apogeum nastąpi na przełomie lutego i marca.

Jak rozpoznać chorobę? Przede wszystkim obecność wirusa powinien stwierdzić lekarz. Jeśli jednak temperatura ciała przekracza 38 stopni i mamy poczucie ciężkiej choroby, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że to właśnie grypa - informuje RMF24.

Jak sobie radzić w takim przypadku? Według pulmonologa z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, prof. Adama Antczaka najważniejsze jest, by leżeć w łóżku. Należy wtedy zażywać leki przeciwgrypowe. Jak twierdzi profesor, tzw. "babcine sposoby" mogą pomóc, ale na pewno nie wyleczą grypy.

Największym zagrożeniem są powikłania. Według prof. Piotra Hoffmana, prezesa Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, wirus grypy namnaża się w różnych tkankach i narządach. To właśnie dzięki tej właściwości jest w stanie uszkodzić wiele organów na raz. Może na przykład doprowadzić do zapalenia płuc lub niewydolności oddechowej.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić