aktualizacja 

Potężna eksplozja nad Ziemią. Największa od czasu Czelabińska

42

W atmosferze ziemskiej doszło do potężnej eksplozji meteorytu. To największe tego typu zdarzenie od czasu eksplozji nad obwodem czelabińskim 15 lutego 2013 roku.

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne (Getty Images)

Siła eksplozji była 10 razy większa od siły wybuchu bomby atomowej zrzuconej na Hiroszimę. Meteoryt spadł w grudniu, ale jako że miało to miejsce nad Morzem Beringa w pobliżu Kamczatki, przeleciał właściwie niezauważony. Eksplozję potwierdziła teraz NASA.

Była to druga co do wielkości tego typu eksplozja w ostatnich 30 latach. Lindley Johnson, oficer obrony planetarnej w NASA, powiedział w rozmowie z BBC News, że tak duże kule ognia, w fachowym języku zwane bolidami, odwiedzają atmosferę ziemską bardzo rzadko. Na każde sto lat eksperci spodziewają się zaobserwować tylko dwie lub trzy.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Meteoryt wszedł w naszą atmosferę z prędkością 32 km/s. Eksplodował 25,6 km nad Ziemią. Siła wybuchu wynosiła 173 kilotony.

To odpowiada 40 proc. energii z eksplozji w Czelabińsku, ale doszło do tego nad Morzem Beringa, nie było więc takiego samego efektu ani rozgłosu w mediach – powiedziała Kelly Fast z programu NASA zajmującego się obserwacją obiektów przelatujących w pobliżu Ziemi.

Eksplozję wykryły satelity wojskowe. NASA została zawiadomiona o zdarzeniu przez Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zobacz także: Zobacz też: 109. rocznica katastrofy tunguskiej - co o niej wiemy?
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić